Kultura w Bliskości
Kultura w bliskości
- od: 27 maja 2022, piątekdo: 29 maja 2022, niedziela
Festiwal Kultura w bliskości
PRAKTYKA – WYMIANA - INTEGRACJA
27 - 29 MAJA 2022
Miejsca wydarzenia:
Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3, Gdańsk
Wyspa Drogowiec, ul. Turystyczna 1, Gdańsk
Wstęp Wolny
„Świat, w którym żyjemy powstaje z jakości - jakości BLISKOŚCI…”
Beata Szalkowska, pomysłodawca festiwalu, kierownik Wyspy Skarbów GAK
Misją Festiwalu „Kultura w bliskości” jest promowanie idei kultury inkluzywnej (społeczności włączającej). Podczas festiwalu skoncentrujemy swoją uwagę na ideach otwartości, kulturowej dostępności, sprawiedliwości społecznej, krzywdzących stereotypach czy pokonywaniu uprzedzeń. Wraz z profesjonalnymi organizacjami wspierającymi, specjalistami humanistycznych dziedzin t.j językoznawcami, arte-terapeutami, psychologami, artystami stworzymy platformę wymiany praktyk, by móc uczyć i poznawać SIEBIE nawzajem, tworzyć wysokie jakości aktywnego uczestnictwa w kulturze, poznawać oraz łączyć potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami. Zmierzymy się z tematem budowania otwartości, wzmacniającej roli języka, postaw tolerancyjnych, by rzeczywistość, którą tworzymy miała jeszcze bardziej przyjazny, pełen wsparcia i empatii charakter.
W programie:
27.05.2022 (PIĄTEK) / Otwarcie festiwalu
• 18.00 - KRAKOWSKI SALON POEZJI
Kulturalna inicjatywa Anny Dymnej. Aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, wspólnie z małżonkiem, prof. Krzysztofem Orzechowskim, zapoczątkowała ją 20 stycznia 2002 roku. W trakcie poetyckiego spotkania w ramach Festiwalu aktorka zaprezentuj poezję ks. Jana Twardowskiego oraz wybrane utwory laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście” organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK / Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, pętla indukcyjna + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
28.05.2022 (SOBOTA)
• 13.00-14.30 RÓŻNI, ALE TACY SAMI. JĘZYKIEM TOLERANCJI
Spotkanie z książką Wiolety Piróg Płomyczek uczy się ziać ogniem: warsztaty literackie z elementami arteterapii + malowanie skrzydeł + nauka ziania (bańkami mydlanymi)
Prowadzenie - Mirella Makurat (pracownik Biblioteki na Wyspie, filii WiMBP) i Lidia Ławicka (kierownik Biblioteki na Wyspie, filia WiMBP)
Miejsce: Ogród. Dostępność - dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Dedykowane dzieciom w wieku 2-8 lat. W warsztatach mogą wziąć też udział dzieci niedowidzące.
• 13.00-15.00- KULTURA POMOSTEM DIALOGU MIĘDZYLUDZKIEGO / DEBATA
Debata z udziałem gości: Jadwigi Owczarz (współzałożycielki Stowarzyszenia Nadzieja Dla Rodziny), Alicji Redlickiej (Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Gdańsku), Jarosława Rebelińskiego i Doroty Bielskiej (Teatru Razem), Anny Jazgarskiej (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku PSONI). Gość Specjalny - ANNA DYMNA (Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”).
Prowadzenie - Robert Więckowski, dziennikarz, literaturoznawca i kulturoznawca, współtwórca i wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.
Miejsce: Wyspa Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tłumacz języka migowego na żywo + wsparcie wolontariuszy + dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook/Wyspa Skarbów GAK.
• 15:00 – 17:00 WIELOZMYSŁOWE ZWIEDZANIE IZBY PAMIĘCI WINCENTEGO POLA wraz z kuratorami Gdańskiej Galerii Zmysłów
W ramach festiwalu zwiedzicie wystawę naszego Muzeum - Izby Pamięci Wincentego Pola w sposób wielozmysłowy. Opowiemy Ci o historii i tożsamości tego miejsca. Eksponaty, które przygotowaliśmy nabiorą zupełnie nowego charakteru. Staną się nieoczywiste i tajemnicze, poznasz je od nowej, niespodziewanej i intrygującej strony. W pobudzającą zmysły podróż po zbiorach naszego Muzeum zabierze Cię Stowarzyszenie Invisibilia. Poznasz perspektywę osób niewidomych i niedowidzących, dzięki czemu doświadczysz jednego, wspólnego świata, a Izba Pamięci Wincentego Pola stanie się bliższa, niż myślisz.
Miejsce: Izba Pamięci Wincentego Pola. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością wzroku + wsparcie wolontariuszy
• 15:00 „WIELCY ARTYŚCI, WAŻNE SPRAWY” / wystawa prac beneficjentów Stowarzyszenia Nadzieja dla Rodziny i uczniów Szkół Podstawowych nr 87 i 88 w Gdańsku
Miejsce: Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy
• 17.00 - DUCLE VITIUM na podstawie książki Marie Desplechin i Emmanuelle Houdart „Cyrkowcy” – prezentacja filmowa projektu teatralnego + rozmowa z Dyrektorem Teatru RAZEM oraz twórcami.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: napisy + dla osób z niepełnosprawnością ruchową + pętla indukcyjna + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
• 18.00. REMONT POMP / koncert
Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. W skład zespołu wchodzą: Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Cieślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Jarosław Marciszewski, Francisco Amorim, Lea Ewers, Leonie Eberl.
Miejsce: Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie
wolontariuszy.
• 19.00 SOUND OF METAL (2019) / Dyskusyjny Klub Filmowy
Prowadzenie dyskusji: Wojtek Zejda (Klub Filmowy KOSMOS Sceny Muzycznej GAK) oraz Robert Więckowski.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, napisy + pętla indukcyjna + audiodeskrypcja + wsparcie wolontariuszy.
29.05.2022 (NIEDZIELA)
• 12.00-14.00 SŁOWNIK EMPATYCZNEGO JĘZYKA POLSKIEGO – DEBATA
Debata z udziałem gościń: dr hab. Doroty Krzemińskiej, prof. Uniwersytetu Gdańskiego (swoje zainteresowania naukowe i badawcze koncentruje wokół zjawiska niepełnosprawności, w szczególności niepełnosprawności intelektualnej), prof.dr hab. Ewy Graczyk (literaturoznawczyni i działaczka społeczna, nominowana do Literackiej Nagrody Nike za 2004), Moniki Domagalskiej – Ilińskiej (Prezeski Stowarzyszenie Invisiblia, Muzeum Niewidzialny Gdańsk) dr hab. Katarzyna Kłosińska (pracownik naukowy w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w zakresie językoznawstwa normatywnego (poprawność językowo-stylistyczna i ortograficzna), socjolingwistyki, politolingwistyki i etnolingiwistyki.
Prowadzenie - Robert Więckowski, dziennikarz, wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.
Miejsce: Galeria / Streaming na żywo na portalu FB.
Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tłumacz języka migowego, dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook/Wyspa Skarbów GAK + wsparcie wolontariuszy.
• 14.00 DOŚWIADCZANIE SMAKU - DEGUSTACJA W CIEMNO
„Doświadczanie Smaku” to atrakcja, która uwrażliwi Twoje kubki smakowe na wszystkie doznania, które uciekają ze świadomości podczas pospiesznego posiłku. Zwolnij, posmakuj, poczuj…a rozsmakujesz się w gładkości, chropowatości, kwaskowatości czy świeżości roślinnych przysmaków.
Prowadzenie - Janusz Arrasz, promotor zdrowia
Miejsce: Ogród. Dostępność: wsparcie wolontariuszy.
• 14:00 – 15:30 WIELOZMYSŁOWE ZWIEDZANIE IZBY PAMIĘCI WINCENTEGO POLA
Miejsce: Izba Pamięci Wincentego Pola. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością wzroku + wsparcie wolontariuszy
• 15.30-17.00 POZNAJ KOD GENETYCZNY SWOJEJ OSOBOWOŚCI, CZYLI KLUCZ DO SAMEGO SIEBIE (STRUCTOGRAM) – WYKŁAD
W trakcie wykładu dowiecie się, jak praca mózgu wpływa na życie, potrzeby i wybory, a także co czyni nas indywidualnymi jednostkami i na co mamy wpływ, niezależnie od naszych norm i dysfunkcji. Prowadzenie wykładu - Katarzyna Polachowska - Właścicielka Warsztatowni „Efekt Motyla”. Coach, terapeutka, psychopedag, psychograntolog, trenerka komunikacji opartej na empatii oraz structogramu.
Miejsce: Galeria. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową + tłumacz języka migowego + wsparcie wolontariuszy.
Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
• 17.00 NA OSTATNI GUZIK – ceramiczne warsztaty artystyczne
Integracja w plenerze ogrodu Wyspy Skarbów GAK podczas której złączymy nie tylko kawałki tkaniny, ale także nas wszystkich ze sobą nawzajem. Sprawnych- niepełnosprawnych, małych- dużych, amatorów-profesjonalistów. Podczas festiwalu „Kultura w bliskości” guzik- ten prosty przedmiot, będzie symbolem idei inkluzywności, otwartości oraz łączenia. Zachęcamy do wspólnej zabawy! Prowadzenie - Agnieszka Weis, mgr wzornictwa (ASP Gdańsk), tworzy obiekty przy pomocy technik ceramicznych. Jej prace zostały docenione m. in. w Międzynarodowym Konkursie „Make me!”. Obecnie prowadzi pracownię ceramiczną w Kolonii Artystów (Dolne Miasto), gdzie toczy naczynia na kole garncarskim. Instagram: @weis.ceramics.
Miejsce: Ogród. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy.
• 17.00 – 19:00 POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY, CZYLI KOMUNIKACJA OPARTA NA EMPATII / Warsztaty
W trakcie warsztatów Katarzyna Polachowska pokaże, jak być z drugim człowiekiem w taki sposób, aby ten kontakt był wartościowy nawet pomimo różnic. Dowiecie się jak dbać o potrzeby drugiego człowieka, nie zapominając o własnych. Opowie o tym, że świat osób ze specjalnymi potrzebami - seniorów, chorujących na choroby otępienne i inne - jest różny od tego, który znamy i pokaże, jak go zrozumieć, oswoić i zintegrować się we wspólnym życiu.
Miejsce: Sala Rady Dzielnicy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy. Koszt 15 zł (płatne na miejscu i przelewem).
Dostępność: wsparcie wolontariuszy.
• 19.00 SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM (2019); SUKIENKA (2020) / Dyskusyjny klub filmowy
Prowadzenie dyskusji: Weronika Orzechowska (Klub Filmowy KOSMOS Sceny Muzycznej GAK)
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: napisy + audiodeskrypcja
UWAGA:
Liczba miejsc ograniczona - na poszczególne atrakcje obowiązują zapisy. Udział zapewni Ci dokonanie zapisu wraz z obowiązkowym zapoznaniem się z REGULAMINEM (dostępnym na stronie www.wyspaskarbow.gak.gda.pl) Zapisy: tel: 58 323 91 15, e-mail wyspaskarbow@gak.gda.pl.
PARTNERZY:
Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury
Fundacja Kultury bez Barier
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
Fundacja Kulawa Warszawa
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku
Stowarzyszenie Nadzieja dla Rodziny
Fundacja 4 Sztuki
Gdańska Galeria Zmysłów
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Stowarzyszenie Organizacji Obozów „Cieciorka”
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 28 w Gdańsku
Szkoła Podstawowa nr 87 w Gdańsku
Szkoła Podstawowa nr 88 im. Daniela Gabriela Fahrenheita w Gdańsku
SPONSORZY UPOMINKÓW
Miasto Gdańsk,
Visit Gdańsk,
Gdańska Galeria Miejska,
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku,
Fundacja Strefa Mocy
PATRONAT MEDIALNY
Gdańsk.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Prestiż Magazyn Trójmiejski
ORGANIZATOR
Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
Dom Kultury / Galeria / Muzeum
ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15, wyspaskarbow.gak.gda.pl
CHOPIN & FRIENDS – KONCERTY FORTEPIANOWE GDAŃSK
17 października 2021 - 19:00jest więcej terminów
Dwór II Quelbrunn
Polanki 124 Gdańsk
80 130teatr
DON BUCEFALO
17 października 2021 - 17:00jest więcej terminów
Opera Bałtycka w Gdańsku
al. Zwycięstwa 15; Gdańsk
18 815teatr
Kabaret Smile - program: Tu i teraz
17 października 2021 - 17:00/20
Scena Teatralna NOT
ul. Rajska 6 Gdańsk
590 519teatr
Nowy program: Tu i teraz
17 października 2021 - 17:00/20
Scena Teatralna NOT
ul. Rajska 6 Gdańsk
22 972teatr
Kabaret Smile - nowy program: Tu i teraz!
17 października 2021 - 17:00/20jest więcej terminów
Scena Teatralna NOT
ul. Rajska 6 Gdańsk
1 524 713teatr
Grupa MoCarta i Przyjaciele
16 października 2021 - 18:00
Polska Filharmonia Bałtycka
ul. Ołowianka 1 Gdańsk
109 831teatr
KOPCIUSZEK
10 października 2021 - 17:00jest więcej terminów
Opera Bałtycka w Gdańsku
al. Zwycięstwa 15; Gdańsk
22 109teatr
Komedia w gwiazdorskiej obsadzie.
9 października 2021 - 20:30jest więcej terminów
Scena Teatralna NOT
ul. Rajska 6 Gdańsk
44 172teatr
"Dobrze się kłamie" Komedia w gwiazdorskiej obsadzie.
9 października 2021 - 18:00jest więcej terminów
Scena Teatralna NOT
ul. Rajska 6 Gdańsk
29 717teatr
Najlepsza komedia romantyczna sezonu !
9 października 2021 - 19:00
Scena Teatralna NOT
ul. Rajska 6 Gdańsk
409 040teatr
Koncert IRA!
7 października 2021 - 19:00
Polska Filharmonia Bałtycka
ul. Ołowianka 1 Gdańsk
36 786teatr
L.Lichota, M.Stużyńska/I.Wrońska, M.Czernecki/P.Sadowski, M.Lamparska/A.Oberc
27 września 2021 - 17:00/20jest więcej terminów
Scena Teatralna NOT
ul. Rajska 6 Gdańsk
43 425teatr
Sceny dla dorosłych, czyli sztuka kochania.
26 września 2021 - 16:00/18
Sala teatralna NOT, Dom Technika
Rajska 6 Gdańsk
15 080teatr
Sceny dla dorosłych, czyli sztuka kochania.
26 września 2021 - 16:00/18
Sala teatralna NOT, Dom Technika
Rajska 6 Gdańsk
34 861teatr
Spektakl "Sceny dla dorosłych, czyli sztuka kochania"
26 września 2021 - 16:00/18
Scena Teatralna NOT
ul. Rajska 6 Gdańsk
211 628teatr
THE 3 TENORS & SOPRANO - WIECZÓR Z WŁOSKIM AKCENTEM
25 września 2021 - 20:30
Kościół św. Katarzyny
ul. Profesorska 3 Gdańsk
392 720teatr
THE 3 TENORS & SOPRANO
25 września 2021 - 20:30jest więcej terminów
Kościół św. Katarzyny
Profesorska 3 Gdańsk
680 595teatr