INFORMACJA:
FINAŁ CANTEMUS OMNES 2009
Cantemus Omnes
- 6 grudnia 2009, niedziela» 16:56
koncert finałowy na instrumantach historycznych
W niedzielę 6 grudnia 2009 roku odbędzie się koncert finałowy cyklu „Cantemus Omnes 2009"
w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Gdyni Obłużu, Pl. Św. Andrzeja 1, o godz. 19.00.
Gościem koncertu będzie Chor Akademii Morskiej w Gdyni, a zespołowi na instrumentacg historycznych
towarzyszyć będzie Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica pod batutą Karola Hilla.
w ramach finałowej uroczystości rozbrzmiewać będą hymny napisane na koronację krola Jerzego II w Westminster Abbey w 1727 r.
G.F. Haendla "Coronation Anthems" (HWV 258, 260, 261), jak rowniez fragmenty działa M. Żebrowskiego "Magnificat".
Wszystkich serdecznie zapraszamy.
Początek o godzinie 19:00.
organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica
Parafia pw. Św. Andrzeja Boboli w Gdyni Obłużu
Urząd Miasta Gdyni
patronat medialny:
Rmfclassic
Radio Gdańsk
trojmiasto.pl
pozytywy.pl
INFORMACJE O ARTYSTACH WYSTĘPUJĄCYCH W KONCERCIE
Chor Akademii Morskiej w Gdyni
Chor Akademii Morskiej w Gdyni to pierwszy akademicki chor działający w naszym mieście. Powstał jesienią 2001 roku z inicjatywy studentow tej Uczelni. Wśrod członkow choru znajdują się nie tylko studenci Akademii, ale rownież jej pracownicy, absolwenci oraz osoby spoza Uczelni. Od pierwszego występu podczas obchodow Święta Szkoły, 8 grudnia 2001 r. zespoł rozpoczął oficjalną działalność koncertową. Już w pierwszym roku działalności mogliśmy zaprezentować, we wspołpracy z Orkiestrą Studentow Akademii Muzycznej w Gdańsku pierwsze dzieło wokalno - instrumentalne "Magnificat" M. J. Żebrowskiego. Jako soliści wystąpili wowczas: Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek (sopran),Marcin Ciszewski (kontratenor),Piotr Kusiewicz (tenor) oraz Grzegorz Kołodziej (bas). Koncert został przyjęty przez publiczność owacjami na stojąco.
Kolejne miesiące wytężonej pracy, na ktorą składają się nie tylko proby ale także wyjazdy szkoleniowe, zaowocowały występami m.in. podczas uroczystości ekumenicznych w ramach Sympozjum: "Wspolne Dziedzictwo i odpowiedzialność za Morze Bałtyckie" pod patronatem Patriarchy Konstantynopola artolomeusza oraz p. Romano Prodiego, na licznych koncertach miejskich, konferencjach, uroczystościach akademickich.
Zamykając trzeci rok działalności Chor Akademii Morskiej wykonał (po raz pierwszy w Trojmieście), wraz z Gdyńską Orkiestrą Kameralną, dzieło G. F. Haendla "The Four Coronation Anthems". W październiku 2004 Chor Akademii Morskiej odbył tournee po Francji, w ramach festiwalu „Nowa Polska" wpisując się tym samym w obchody Roku Polskiego w tym kraju. W roku 2007 i 2008 Chor Akademii Morskiej został zaproszony na koncerty do Niemiec a w lipcu 2008 odbył tournee po Hiszpanii.
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica powstała w 1999 roku, z inicjatywy studentow oraz absolwentow gdańskiej Akademii Muzycznej. Orkiestra specjalizuje się
w wykonywaniu dzieł barokowych i klasycznych, rownież na kopiach instrumentow historycznych. W swoim repertuarze orkiestra posiada kantaty i koncerty J.S.Bacha, symfonie W.A.Mozarta i J.Haydna, dzieła wokalno- instrumentalne G.F.Haendla, utwory między innymi M.J.Żebrowskiego, H.Purcella, A.Vivaldiego, a także kompozycje wspołczesne. Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trojmiasta i Pomorza.
Zespoł stanowią młodzi muzycy, ktorzy wspołpracowali z wieloma cenionymi artystami
z Polski - z Markiem Toporowskim, Piotrem Kusiewiczem, Stefanią Toczyską, Zbigniewem Pilchem, Karolem Radziwonowiczem, Przemysławem Neumannem oraz z zagranicy - między innymi z Naho Hirai. Od 2005 roku funkcję koncertmistrza i solistki Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonietta Nordica pełni Bernadeta Wujtewicz, ktora trzyma pieczę nad artystycznym poziomem wykonań.
Sinfonietta Nordica uczestniczyła w międzynarodowych projektach realizowanych razem ze studentami Akademii Muzycznych w Dreźnie i Dusseldorfie. Ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Występowała na kilku znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych. Koncertowała zarowno w Polsce jak i za granicą (Francja - koncerty pod patronatem Prezydenta Francji - Jaquesa Chiraca, w ramach festiwalu „Nowa Polska", podczas Roku Polskiego we Francji).
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica już kolejny raz jest wspołorganizatorem cyklu „Muzyka w zabytkach Gdyni. Dialogi ze sztuką".
Dyrygent
Karol Hilla - absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Romana Peruckiego. W latach 2002-2004 kształcił się w Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu oraz ukończył studia podyplomowe (tzw. Konzertexamen) pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez takich pedagogow jak Harald Vogel, Susanne Landale, Jon Laukvik, Marek Toporowski i.in. Licznie koncertował w wielu miastach Polski i za granicą. Jako solista i muzyk orkiestry wspołpracował z Polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku (wykonywał m.in. partię organow w „Requiem" G.Faure pod dyr. J.Maksymiuka). Grał rownież z zespołem „Camerata Nova" ze Szczecina (m.in. w koncercie z udziałem Valerija Ojstracha). Jest laureatem II nagrody w Ogolnopolskim Konkursie Organowym w Rumi, uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jana Pieterszona Sweelincka w Gdańsku (połfinał). W roku 2002 zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Organowym „Grand Prix de Chartres", jako jedyny student z polskiej uczelni muzycznej. Pełni funkcję kantora w Kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni oraz prezentatora organow Katedry w Oliwie. Jest dyrygentem gdyńskiego choru „Cantus", choru Akademii Morskiej w Gdyni. Prowadzi Gdyńską Orkiestrę Kameralną Sinfonietta Nordica. Jako dyrygent występował z takimi znakomitościami jak Stefania Toczyska, Piotr Kusiewicz, Marcin Ciszewski i innymi. Jest dyrektorem artystycznym cykli koncertowych. Wraz z żoną pielęgnuje pasję do propagowania muzyki. Znajduje czas na podroże i zgłębianie wiedzy o architekturze.
INFORMACJE O KOMPOZYTORACH
Jerzy Fryderyk Haendel
Jerzy Fryderyk Haendel urodził się 23.II.1685 r. w Halle. W roku 1727 Handel skomponował z okazji koronacji krola Jerzego II Hanowerskiego hymn koronacyjny - Zadok the Priest,
ktora miała miejsce 11 czerwca 1727. W tym samym roku Haendel uzyskał obywatelstwo angielskie i Hymny koronacyjne były pierwszym zamowieniem dworu po jego naturalizacji.
Potężne choralno orkiestrowe hymny należą do gatunku tzw. anthems, oparte są na starannie dobranych tekstach biblijnych - fragmentach psalmow i I Księgi Krolewskiej.
Z muzyki bije dostojeństwo, moc i blask, brzmienia trąbek i kotłow, pełne radości finałowe „Alleluja" w Zadok the Priest, stopniowe kumulowanie głosow w pierwszym fragmencie
My Heart is inditig aż po wybuch potężnego tutti - wszystko to stanowi najwspanialszy bodaj przykład „ceremonialnej" muzyki w epoce baroku. A
Jak odnotowano, w wykonaniu dziela wzięło udział śpiewakow 40 i około 160 skrzypiec, trąbek, obojow, kotłow i basow wedle proporcji plus organy za ołtarzem wzniesione,
podjęto też „specjalne środki, by muzykom nie przeszkadzać podczas prob". Utwor od chwili powstania do czasow obecnych wykorzystywany jest podczas koronacji brytyjskich monarchow. Kompozycja jest dziełem religijnym związanym z wyznaniem anglikańskim.
Marcin Jozef Żebrowski (1702-1770)
Żebrowski należy do czołowych tworcow muzyki polskiej XVIII w. Spośrod dzieł wokalno-instrumentalnych,
stanowiących głowny nurt jego tworczości, na szczegolną uwagę zasługują kompozycje mszalne.
Marcin Jozef Żebrowski był członkiem kapeli oo. paulinow na Jasnej Gorze, w ktorej
w latach 1784-1765 i około 1780 działał jako kompozytor, dyrygent, instrumentalista,
wokalista - bas i pedagog. Z bogato zachowanej tworczości kompozytora, większa część zachowała
się w archiwum oo. paulinow na Jasnej Gorze w Częstochowie (trzydzieści jeden pozycji);
ponadto fragmenty dzieł Żebrowskiego znajdują się w zbiorach kapel: parafialnej w Szalowej
oraz oo. dominikanow w Gidlach. Żebrowski należy do czołowych tworcow muzyki polskiej XVIII w.
Spośrod dzieł wokalno-instrumentalnych, stanowiących głowny nurt jego tworczości,
na szczegolną uwagę zasługują kompozycje mszalne. Utwory te funkcjonowały w repertuarze
kapeli jasnogorskiej jeszcze w 1819 r. W jego Missa Pastoritia ex D wyraźnie można zauważyć
wpływy rytmiki rodzimych tańcow ludowych, zwłaszcza poloneza.
Utwory cechuje duża inwencja i pomysłowość kształtowania linii melodycznej,
a także samodzielność partii instrumentalnych. Jego Sonatae pro processione są niezwykle
cennym zabytkiem instrumentalnej muzyki polskiej okresu przedklasycznego.
Na Jasnej Gorze zachowało się 9 rękopisow utworow instrumentalnych nazywanych:
Sonata, Andante czy Adagio pro processione. Utwory te nie posiadają swych odpowiednikow w tworczości
muzycznej, tak polskiej, jak europejskiej (wyjątkiem dwie sonaty oraz Symfonia per la processione
wspołczesnego Żebrowskiemu Giuseppe Riepela - rownież z kręgu jasnogorskiego).
Sugeruje to, że utwory pro processione związane są z lokalną tradycją.
bilety:
wstęp wolny
Karol Hilla
Tribute to METALLICA by SCREAM INC.
17 maja 2024 - 20:30jest więcej terminów
Klub Muzyczny Ucho
ul. Św. Piotra 2 Gdynia
103 328teatr
Anita Lipnicka "Śnienie" | Koncert promujący nowy album
17 maja 2024 - 19:00
Sala Koncertowa Portu Gdynia
Rotterdamska 9 Gdynia
436 732teatr
Program "Diatryby"
15 maja 2024 - 19:00jest więcej terminów
Desdemona
Antoniego Abrahama 37 Gdynia
513 509teatr
FastLove, a tribute to George Michael
13 maja 2024 - 19:30jest więcej terminów
Polsat Plus Arena Gdynia
ul. Kazimierza Górskiego 8 Gdyniajest więcej miejsc
958 165teatr
Kabaret Hrabi: Pociechy
12 maja 2024 - 19:00jest więcej terminów
Sala Koncertowa Portu Gdynia
Rotterdamska 9 Gdynia
441 698teatr
Live Tribute Act To RAMMSTEIN by Feuerwasser
10 maja 2024 - 19:00
Podwórko Art
ul. Św. Piotra 2 Gdynia
4 900muzyka
Cztery Pory Miłowania w pełnym programie koncertowym
7 maja 2024 - 19:00jest więcej terminów
Sala Koncertowa Portu Gdynia
Rotterdamska 9 Gdynia
2 017 857teatr
Ryszard Rynkowski - największe przeboje
3 maja 2024 - 19:00jest więcej terminów
Sala Koncertowa Portu Gdynia
Rotterdamska 9 Gdynia
369 268teatr
Gdynia| Antoni Syrek-Dąbrowski | Jaka piękna katastrofa |30.04.24 g.19.00
30 kwietnia 2024 - 19:00
Sala Koncertowa Portu Gdynia
Rotterdamska 9 Gdynia
13 651teatr
Amarok - Gdynia, 28.04.2024 (support: Appleseed)
28 kwietnia 2024 - 19:00
Klub Muzyczny Ucho
ul. Św. Piotra 2 Gdynia
5 251muzyka
Koncert promujący nowy album zespołu "Małe niebo"
28 kwietnia 2024 - 18:00jest więcej terminów
Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego
ul. Bp. Dominika 13A Gdynia
550 403teatr
Adriano Trindade
28 kwietnia 2024 - 19:30jest więcej terminów
Blues Club
Portowa 9 Gdyniajest więcej miejsc
62 740teatr
Ponad Chmurami
28 kwietnia 2024 - 18:00jest więcej terminów
Sala Koncertowa Szkoły Muzycznej w Gdyni
ul. Biskupa Dominika 13A Gdynia
901 864muzyka
Program POKAZ MAGI
27 kwietnia 2024 - 19:00
Nowy Harem Club
3 Maja 28 Gdynia
218 086teatr
Premiera 2024 | Śleszyńska, Gorczyca, Cyrwus, Korcz
27 kwietnia 2024 - 16:00/18
Sala Koncertowa Portu Gdynia
Rotterdamska 9 Gdynia
85 128teatr
Speed Dating | Wiek: 28-38 | Gdynia
26 kwietnia 2024 - 21:00
Teatro Gdynia
plac Grunwaldzki 1 Gdynia
4 434muzyka
The Legacy / Tribute To Iron Maiden - FUTURESLAVE TOUR 2024
26 kwietnia 2024 - 18:00
Klub Muzyczny Ucho
ul. Św. Piotra 2 Gdynia
115 417teatr