INFORMACJA:
7 BERLIN BIENNALE - Forget Fear / Nie lękajcie się
- 3 czerwca 2012, niedziela» 19:00
Forget Fear
prezentacja, pokaz filmów + promocja nr 30 "Krytyki Politycznej" przygotowanego przez zespół kuratorski 7 Berlin Biennale
CSW Kronika w Bytomiu i Krytyka Polityczna - Klub na Śląsku
zapraszają na spotkanie:
*7 BERLIN BIENNALE - Forget Fear / Nie lękajcie się - prezentacja, pokaz filmow + promocja nr 30 "Krytyki Politycznej" przygotowanego przez zespoł kuratorski *
7 Berlin Biennale
3 czerwca (niedziela) godz. 19:00
Prowadzenie: Igor Stokfiszewski (członek teamu 7 Berlin Biennale, publicysta, dramaturg, krytyk literacki, Krytyka Polityczna)
"Gdzie dziś jesteśmy? W Europie narasta niechęć wobec obcych. Politycy chętnie budzą stare resentymenty, zaprzęgając je do politycznej służby. Wsparcie dla kultury jest obcinane w Holandii, Grecji, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach - rownież w Niemczech nawołuje do tego coraz więcej głosow. W Rosji artyści stają się ofiarami polowania na czarownice, niektorzy z nich są nawet aresztowani, jak członkinie grupy Pussy Riots. W Rosji coraz bardziej ogranicza się jakość edukacji. Cięcia na kulturę w całej Europie są wyrazem marzeń politykow o słabiej wyedukowanym społeczeństwie, ktorym jest łatwiej zarządzać.
W takiej sytuacji, moim zdaniem, nie wystarczy żeby sztuka walczyła o zachowanie swojej pozycji, czyli utrzymanie publicznego finansowania i udziału w podziale ekonomicznych zyskow, jakie generuje. To jest ważne, ale dobrze by było, gdyby sztuka była też wystarczająco sprytna i kreatywna, aby mieć swoj udział w społecznej zmianie.
Idea Siodmego Berlin Biennale jest prosta i można ją streścić w jednym zdaniu: pokazujemy sztukę, ktora faktycznie działa, odciska się na rzeczywistości, jest przestrzenią w ktorej działa polityka. Ta sztuka jest miejscem politycznego wydarzenia - niezależnie czy dotyczy to pracy z aktualnymi problemami społeczeństwa, czy realizowanej długofalowo polityki pamięci. Głowne obszary, ktore nas interesowały, to polityczna efektywność sztuki, aktywność zaangażowanej inteligencji i klasy kreatywnej, zwłaszcza artystow - reagowanie przez nich na znaczące fakty społeczne - a także wykorzystanie sztuki w konstruowaniu narracji historycznych. Pracowaliśmy też z artystami, ktorych poglądy są diametralnie rożne od naszych, i ktorzy działają na rzecz sił politycznych, ktore z naszego punktu widzenia mogą być nawet niebezpieczne. Stawką było ich pokazanie, a jeśli to możliwe także uzyskanie wpływu na ich ideologiczną odmienność i na ich cele, zamiast zachowywania bezpiecznego i godnego dystansu.
Zdecydowaliśmy, że niemal wszystkie prace na tegorocznym Berlin Biennale będą nowe. Zamiast dopasowywania projektow do tematu, poprosiliśmy artystow o odpowiedzi na sformułowane przez nas pytania. Chodziło nam o to, żeby działania artystow były nie tylko sztuką, ale i prawdą polityki. Żeby miały siłę zmiany wybranych fragmentow naszej wspolnej rzeczywistości. Żeby sztuka miała siłę polityki, ale bez jej całego strachu, oportunizmu i cynizmu. Żeby sztuka stała się niemal nową polityką. Żeby prace artystow mowiły o społeczeństwie w sposob faktycznie wolny. I zaczęło się okazywać, że mogą mowić. Wystarczy nie ograniczać wypowiedzi artystow do „aksamitnej krytyki", a są w stanie pokazać cały swoj potencjał społecznej empatii i siłę krytycznego stanowiska.
(...) Biennale już się dzieje, a niedługo wszystkie projekty będą poddane ocenie publiczności. Jednym będzie się ta wystawa podobała, inni uznają ją za nadużycie, jeszcze inni zarzucą nam polityczną ignorancję. Cokolwiek się stanie, nie traćmy z oczu naszego celu, jakim jest stworzenie dostępu do perfomatywnej i efektywnej polityki, ktora także nam, zwykłym ludziom da do ręki narzędzia działania i zmiany. Jednym z takich narzędzi jest sztuka".
Fragment tekstu kuratora - Artura Żmijewskiego o 7 Berlin Biennale
Igor Stokfiszewski (1979) -- krytyk literacki, dramaturg, członek zespołu „Krytyki Politycznej", wspołredaktor książek Tekstylia. O „rocznikach siedemdziesiątych" (Ha!art, Krakow 2002), Tekstylia bis. Słownik młodej polskiej kultury (Ha!art, Krakow 2006) i Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy - ślady „nieistniejącego języka" (Ha!art, Krakow 2008). Autor książki-manifestu Zwrot polityczny (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2009), w ktorej podsumowuje przemiany ostatnich lat w polskiej literaturze, teatrze i sztukach wizualnych i w charakterystycznym dla siebie stylu atakuje dzisiejszego burżuja czyli postmodernistę-nihilistę. Wspolnie z Wojtkiem Klemmem przygotował inscenizację Piekarni Bertolta Brechta i Amfitriona Heinricha von Kleista w krakowskim Teatrze Starym oraz Cementu Heinera Mullera we wrocławskim Teatrze Wspołczesnym. Członek teamu kuratorskiego 7 Berlin Biennale.
Spotkanie w ramach projektu "Prace społeczne" realizowanego dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
wstęp wolny
bilety:
wstęp wolny
Walentynkowy taniec przeciw przemocy w Bytomiu
13 lutego 2020 - 17:00
Agora Bytom
plac Tadeusza Kościuszki 1 Bytom
32 088samorozwoj
Taniec współczesny z Izabelą Orzełowską w Teatrze Rozbark w Bytomiu !
24 listopada 2018 - 10:00
Teatr Rozbark
w.Kilara 29 Bytom
46 517teatr
Warsztaty Gaga z Gosią Mielech w Bytomiu !
27 października 2018 -
Teatr Rozbark
w.Kilara 29 Bytom
46 660teatr
Niebo nad Islandią
26 maja 2018 - 11:00
Biuro Promocji Bytomia
Rynek 7 Bytom
40 376samorozwoj
WEEKENDOWY KURS TAŃCA UZYTKOWEGO W BYTOMIU 28-29.10.2017
od: 28 października 2017 do: 29 października 2017
FABRYKA FORMY
Wrocławska 32/34 Bytom
40 749samorozwoj
BURLESKA WARSZTATY W BYTOMIU 30.09.2017
30 września 2017 - 14:00
Fabryka Formy
, ul. Wrocławska 32/34 Bytom
41 089samorozwoj
XVI Zimowa Feriada Artystyczna
od: 15 lutego 2016 do: 26 lutego 2016
Bytomskie Centrum Kultury
pl. Karin Stanek 1 Bytom
47 448samorozwoj
ŚWIĘTA W BRAMIE!
od: 24 grudnia 2015 do: 27 grudnia 2015
Klub Brama
Chrobrego 1 Bytom
49 382samorozwoj
Klub Zielonej Żyrafy „Świat Warsztatów”
12 grudnia 2015 -
Bytomskie Centrum Kultury
pl. Karin Stanek 1 Bytom
47 717samorozwoj