Dni Bytomia 2013
- od: 21 czerwca 2013, piątekdo: 23 czerwca 2013, niedziela
Dni Bytomia 2013
21 czerwca (piątek) MIEJSCE: PL. J. III SOBIESKIEGO
16.00-17.30 Strongman Mistrz Świata Arnold Classic 2011. Pokazy i konkursy dla publiczności. Arnold Strongman Classic 2011 to indywidualne zawody siłaczy, organizowane od 2002 przez Arnolda Schwarzeneggera. Zobaczymy prezentacje zawodowców, lecz również bytomska publiczność będzie mogła spróbować swoich sił w wybranych konkurencjach.
Koncerty: 17.45- 18.30 Chór Gospel 19.00-20.00 Marcin Kindla z zespołem MARCIN KINDLA jest wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów. Współpracuje z wiodącymi gwiazdami polskiej sceny POP, takimi jak: Ewa Farna, Stachursky, Andrzej Rybiński, czy Piotr Kupicha (FEEL). Jego kompozycje cenią również zagraniczni wykonawcy: JAY DELANO, PART SIX i SALLY HOFFMAN. Jest współautorem piosenki promującej serial RODZINKA.PL Solowa kariera Marcina rozpoczęła się od wydania albumu „Tu i teraz”, który wniósł sporo świeżości na polską scenę POP. Pierwszym singlem promujący debiutancki krążek został utwór „NIE BÓJ SIĘ”, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Piosenka zagościła na wielu playlistach stacji radiowych regionalnych jak i ogólnopolskich.
Teledysk do utworu był jednym z najchętniej oglądanych w portalu interia.pl. Kolejnym singlem promujący album Marcina Kindla była piosenka "TERAZ I TU (Initium)" Która również przez kilka tygodniu gościła na #1 miejscu najczęściej oglądanych klipów w portalu interia.pl oraz znalazła się na wielu popularnych składankach (BRAVO HITS ZIMA 2012, BRAVO THE BEST OF 2011 oraz wielu innych).
20.30-22.00 Feel Kwartet Feel powstał w maju 2005 roku w Katowicach. Zanim jednak do tego doszło, a skład zespołu ostatecznie się ustabilizował, grupa przechodziła przez kilka etapów, zmieniając kilkakrotnie nazwę. Jeśli pamiętacie grupy: Q2, Q3, Q4 to były to etapy dochodzenia do ostatecznej formy i składu, który zdobył popularność jako Feel. Po występie na deskach Opery Leśnej podczas 44. Sopot Festival, przebój „A gdy jest już ciemno” zostaje zauważony przed jurorów festiwalu. Grupa wygrywa w konkursie o Bursztynowego Słowika, zespół otrzymuje także nagrodę publiczności (Słowik Publiczności). Do utworu „A gdy jest już ciemno” powstaje teledysk. Piosenka zostaje okrzyknięta hitem lata. 26 października 2007 roku ukazał się debiutancki krążek grupy. Płyta zatytułowana po prostu „Feel” w dniu premiery osiąga status Złotej Płyty. Po niespełna miesiącu album uzyskał status Platynowej Płyty za sprzedaż ponad 30 tysięcy egzemplarzy. Zespół zakończył rok 2007 także innym sukcesem. Radio Wawa rozdało Polskie Nagrody Muzyczne i Kulturalne - Złote Dzioby. Zespół Feel otrzymał statuetkę w kategorii Odkrycie Roku. „Maleńki, dobrze ryczysz” - powiedziała Ela Zapendowska do Piotra Kupichy, wręczając mu „dzioba”. W lutym 2008 Piotr Kupicha odbrał Telkamerę 2008 w kategorii „Muzyka”. Zespół otrzymał ponad dwukrotnie więcej głosów niż plasująca się na drugim miejscu Doda. Na formację głosowało ponad 160 tysięcy widzów! Piotr Kupicha – wokal, gitara Łukasz Kożuch – keyboard Michał Nowak – gitara basowa Michał Opaliński – perkusja
MIEJSCE: MUSEUM MUSIC REPUBLIC, Plac Sobieskiego 2 (impreza towarzysząca) 23.00 „The Speed Dates” – Hey! I just met you (Katarzyna Gocał, Agata Kmita, Daniela Komędera, Karol Pruciak, Michał Woźnica Stworzony przez artystów uczęszczających na zajęcia Wydziału Teatru Tańca PWST im. Ludwika Solskiego samodzielny spektakl „The Speed Dates” wraz z wybranymi projektami wiodących szkół teatralnych Europy wygrał konkurs ofert artystycznych na Festiwal w Spoleto. Projekt powstał w 2012 r. pod kierownictwem wykładowcy CODARTS, Rotterdam Dansacademie Hilke Diemer. Prezentowany był podczas konkursu „321 Taniec”, Festiwalu tanecznego „Spacer” w Krakowie oraz w czasie Międzynarodowego Dnia Tańca w Operze Śląskiej w Bytomiu. Inspiracją do spektaklu są polskie obyczaje w panujące w czasach PRL’U i aktualnie, w okresie współczesności, pogoni za ikonami społecznymi. Tryb życia jaki prowadzi współczesny człowiek jest sprzeczny z tym, co podpowiada mu serce. Spektakl jest pretekstem do poznania polskich zwyczajów i tożsamości.
22 czerwca (sobota) MIEJSCE: MUSZLA KONCERTOWA
15.00 - 15.30 „Bytom z czasów lokacji” - występ uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Bytomiu
15.30-16.30 występ uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu. Zespół jazzowy „Combo” pod dyrekcją Tomasza Grzyba i „KulaBand” pod dyrekcją Artura Kulki.
16.30-18.00 Pokaz mody studentów Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach oraz koncert laureatów konkursu piosenki „Jeśli potrafisz pchaj się na afisz”
Koncerty: 18.00 - 19.00 Marek Makaron Motyka Marek Motyka to, muzyk z kilkudziesięcioletnim stażem. Często występuje jako człowiek-orkiestra. Obwieszony perkusjonaliami wyśpiewuje ostatnio przede wszystkim stare śląskie pieśni w manierze Delty Mississippi. Usłyszycie Państwo kawałek dobrego śląskiego Bluesa.
19.00 - 20.00 Oberschleisen Oberschlesien to wyjątkowy zespół. Grając muzykę industrialną wykorzystuje teksty w gwarze śląskiej. Nie są to jednak łatwo wpadające w ucho melodie i piosneczki, rodem z festynów. To muzyka, którą fachowcy z branży i dziennikarze, mający okazje zapoznać się z materiałem, od razu porównali do legendarnej niemieckiej grupy Rammstein. I to porównanie nie jest przypadkowe – Rammstein podbił świat śpiewając po niemiecku, śląska gwara jak się okazuje, również znakomicie odnajduje się w tego typu muzyce. Zespól tworzą doświadczeni muzycy. Stąd też utwory, które znajdują się na debiutanckiej płycie są dopracowane do perfekcji. Zespół tworzą: Wokal - Michał MODY Stawiński Gitara - Bronek BRONIX Lewandowski Gitara - Tomek VYSNAFCA Dyrda Programowanie i instrumenty klawiszowe - Mateusz TERMIT Buhl Bas - Wojtek JAŚ Jasielski Perkusja - Marcel MARSCHAL Różanka
20.00-20.50 Hasiok HASIOK, czyli śmietnik założyli i prowadzą: Muzg (teksty) i Robert Binias /Robur/ (muzyka teksty, wokal). Zespół powstał w zamierzchłej przeszłości w 1996 roku na Wydziale Prawa UŚ w Katowicach na bazie pomysłu zaprezentowania jędrnych tekstów napisanych przez Guru (teraz Muzga) i Robura (wtedy jeszcze zwanego Wulgarem). Od tego czasu Panowie: zdobywają doświadczenia, koncertują, wydają płyty: „Brudy” (1996), „Siła konkretu” (2003), „Znak niepokoju” (2009), „Czworte Powstanie” (2013).
W HASIOKU grają: Marek Maksim /Max/ klawisze Marek Kosiński /kOSa/bas Piotr Szarafiński/Pyjter/perkusja, wokal Robert Binias /Robur/wokal
HASIOK może pochwalić się: - swoimi tekstami - najlepszymi teledyskami - do ostatniej płyty powstało ich aż cztery w tym „Synu” z udziałem M. Maleńczuka, który przekroczył już na youtube 6,5 mln odsłon - nominacja w dwóch kategoriach do nagrody Yach, szczególnie polecamy teledysk do utworu Wersja Demo oraz „Bankier” z udziałem ikony polskiego Kina (nie seriali!) Jana Nowickiego. - nominacją do paszportu Polityki w 1996 - występami m.in. z: M. Maleńczukiem, Kultem, Kalibrem 44, UK. Subs i in. - niesłabnącą siłą kreatywną - otwarciem sceny OFF podczas imprezy „Fryderyki” - muzyką do sztuki „Miłóbójcy” Lecha Mackiewicza - występem w Must Be The Music
21.00-22.15 Bezimienni Polska grupa hip–hopowa, która powstała w Bytomiu 2004 roku z inicjatywy Marcina Ostrowskiego (Ostry) i Adriana Sfory (Ryjek). Panowie współpracowali z takimi osobami jak: Sokół (WWO), Juras (WSP), Bosski Roman (Firma), HST(Czarne Złoto), Joka (Kaliber 44), Bzyker (JWP), Siwers (JWP), Fu (Zipera), Tony, VNM, Hades (HiFi Banda), Małolat, Katarzyna Moś oraz grupami TeWu, Dym Knf. Mimo dość późnej daty powstania duet udzielał się od roku 1997 w takich grupach jak: Motywacja, Młoda Krew, czy EMT Skład. Na przełomie 2004/2005 roku powstał ich debiutancki nielegalny album „Verba Veritatis”, na którym znalazło się kilka ciekawych pozycji, m.in. „Lustro”, do którego powstał amatorski teledysk poskładany przez Ostrego, utwór „Garda” który przypodobał sobie Mistrz Świata federacji WBC Damian Jonak, jako muzykę grzejącą go do walki oraz hymn górników „Czarny chleb”. Kolejnym krążkiem, już legalnym została produkcja 2006 roku „Granda” wydana przez bytomską wytwórnię Box Music. Klipy promujące tę płytę to „Garda” oraz „Ostrybit prezentuje”. W roku 2008 został wydany ich trzeci krążek „Walka” pod wydawnictwem Box Music, w całości wyprodukowany przez Jot - wu. W 2011 roku powstał kolektyw Klincz Banda skupiający ze sobą wielu ludzi nie tylko z branży muzycznej, należą do niej sportowcy, muzycy, malarze, graficy jak i osoby zaprzyjaźnione z zespołem. Od roku 2010 członkowie zespołu pracowali nad najnowszym projektem „Co mnie nie zabije to mnie wzmocni”, który ukazał się w grudniu 2011 roku.
MIEJSCE: STADION PRZY UL. OLIMPIJSKIEJ 2 16.00-19.30 Turniej charytatywny organizowany przez K.S. „Polonia” Bytom S.A. – (Impreza towarzysząca)
Turniej organizowany jest przez K.S. „Polonia” Bytom S.A. Do udziału do udziału zaproszone zostaną następujące drużyny: -Drużyna Polonii Bytom Oldboje -Drużyna bytomskich działaczy samorządowych -Drużyna Stowarzyszenia Klubu Kibica Polonii Bytom -Drużyna gwiazd bytomskiego sportu
Mecze rozgrywane będą na płycie głównej stadionu miejskiego. Imprezę rozpocznie oficjalne losowanie drużyn, które zagrają ze sobą w meczach półfinałowych. Zwycięzcy spotkań półfinałowych zagrają w finale natomiast przegrani w spotkaniu o 3 miejsce. Mecze rozgrywane będą w systemie 2x15 minut (5 minut przerwy). Drużyny składać się będą z 10 zawodników + bramkarz w składzie wyjściowym, na ławce rezerwowych przebywać może nieograniczona liczba zawodników, liczba zmian w trakcie meczu dowolna, zmiany w trybie lotnym.
Wstęp na turniej w postaci biletów – cegiełek. Całościowy dochód z imprezy przekazany zostanie na ustalone w późniejszym czasie cele charytatywne. W przerwach pomiędzy wydarzeniami boiskowymi zorganizowane zostaną konkursy, w których do wygrania będą pamiątki Polonii Bytom oraz miasta Bytom.
MIEJSCE: PL. J. III SOBIESKIEGO 20.00-22.30 widowisko plenerowe „Wesoła wdówka”, Opera Śląska libretto: Victor LEON, Leo STEIN kierownictwo muzyczne: Tadeusz SERAFIN inscenizacja, reżyseria i choreografia: Henryk KONWIŃSKI scenografia: Ireneusz DOMAGAŁA kierownictwo chóru: Anna TARNOWSKA premiera: 5 marca 2005 r.
Miłosne i finansowe perypetie rozgrywające się w Paryżu, na książęcym dworze zaprezentowane zostaną przez solistów m.in. Joannęa Kściuk, Feliksa Widera, Włodzimierza Skalskiego, Aleksandrę Stokłosa, Juliusza Ursyna Niemcewicza, Janusza Wenza, chór, balet i orkiestrę Opery Śląskiej pod dyr. Tadeusza Serafina
23 czerwca (niedziela) MIEJSCE: MUSZLA KONCERTOWA 15.00-17.00 Blok imprez dla dzieci – Teatr Gry i Ludzie (m.in.: bajka dla dzieci: „Koty trzy”, kącik muzyczny, działania happeningowe) Teatr Gry i Ludzie powstał w 1997 roku. Od początku istnienia w obszarze zainteresowań zespołu znajdował się zarówno teatr uliczny jak i ten realizowany na tradycyjnych deskach scenicznych. Teatr Gry i Ludzie jest zespołem podróżującym. Swoje spektakle prezentuje w kraju i poza jego granicami. Repertuar teatru stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. „Koty Trzy” - wesoły i bardzo kolorowy interaktywny spektakl dla najmłodszych dzieci (dzieci w wieku przedszkolnym). W kocim świecie wcale nie jest zwyczajnie i nudno. Pazurek, Chrupek i Kitka to naprawdę niezłe gagatki i dlatego przydarzają się im całkiem śmieszne i „wybuchowe” historie. Kto jest ciekawy co stanie się z armatą dziadka pirata, albo czy możliwe jest złapanie chmurki w locie i czy to na pewno kotek wypił mleczko i ogonkiem stłukł jajeczko musi to zobaczyć. Kociaki są niesforne i dowcipne, rozśpiewane i roztańczone, choć czasem z ich muzykowania wychodzi „kocia muzyka”. Reżyseria: Maciej Nogieć Występują: Ania Kandziora, Justyna Świętojańska, Magda Tramer Aktorzy poprowadzą również warsztaty i zabawy muzyczne dla dzieci, zaprezentują pokazy cyrkowe, będą malować buźki najmłodszych Bytomian.
17.00-20.00 Atrakcje rekreacyjne dla dzieci Zapraszamy do zabawy z „dmuchańcami”. Przygotujemy dla nich dużą dmuchaną zjeżdżalnię o kształcie papugi, basen z kolorowymi piłeczkami, zamek do skakania, zawodników sumo.
17.00-21.00 „Śląska Gala Biesiadna”, z udziałem artystów: Krywań, Damian Holecki, Mirosław Szołtysek, Duo Fenix, New For You, Ed’Mans, Bernadeta Kowalska, Metrum, Happy Folk, Duo Bayer’s oraz zespół towarzyszący Es’ Band, Prowadzący: Joanna Bartel, Andrzej Miś.
Dzień Kobiet w Operze - "Muzyczna Podróż od Broadway'u do Hollywood"
8 marca 2014 - 18:00jest więcej terminów
Opera Śląska
Moniuszki 21-23 Bytom
25 994teatr
ACCORDION FURIOSO koncert grupy Motion Trio
7 marca 2014 - 19:00
Bytomskie Centrum Kultury
pl. Karin Stanek 1 Bytom
12 888muzyka
Ostatki w Operze - BARON CYGAŃSKI - operetka Johanna Straussa
4 marca 2014 - 18:00
Opera Śląska
Moniuszki 21-23 Bytom
27 151teatr
Koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wystąpi Zespół Historyczno-Patriotyczny „FORTECA”
1 marca 2014 - 17:00
Bytomskie Centrum Kultury
pl. Karin Stanek 1 Bytom
8 614muzyka
WALENTYNKI W OPERZE
16 lutego 2014 - 18:00jest więcej terminów
Opera Śląska
Moniuszki 21-23 Bytom
26 207teatr
Marek "MAKARON" Motyka - koncert solo
7 lutego 2014 - 20:00
Klub Brama
Chrobrego 1 Bytom
11 689muzyka
Te!Skapsie! - koncert
24 stycznia 2014 - 20:00
Klub Brama
Chrobrego 1 Bytom
13 156muzyka
Królewna Śnieżka - bajka baletowa w 3 aktach
22 stycznia 2014 - 17:00
Opera Śląska
Moniuszki 21-23 Bytom
26 869teatr
W ŚWIĘTA SIEDZĘ W BRAMIE
od: 24 grudnia 2013 do: 26 grudnia 2013
Klub Brama
Chrobrego 1 Bytom
13 623muzyka
Tylko NIE Bytom! Rachael Dadd (Anglia), Odeur de Violettes (Czechy), Adam Repucha (Białystok)
13 grudnia 2013 - 19:00
Bytomskie Centrum Kultury
pl. Karin Stanek 1 Bytom
12 888muzyka
TRABANDA - mikołajkowy koncert w Bramie
6 grudnia 2013 - 20:00
Klub Brama
Chrobrego 1 Bytom
12 117muzyka
Czerwone Gitary - koncert wspomnień
6 grudnia 2013 - 20:00
Bytomskie Centrum Kultury
pl. Karin Stanek 1 Bytom
9 019muzyka
Jadymy durch! koncert zespołu Oberschlesien
30 listopada 2013 - 18:00
Bytomskie Centrum Kultury
pl. Karin Stanek 1 Bytom
12 627muzyka
OLD's COOL Party w KAŻDĄ SOBOTĘ!
od: 19 czerwca 2013 do: 30 listopada 2013
Klub Brama
Chrobrego 1 Bytom
19 683muzyka
ODNOWA - koncert
22 listopada 2013 - 20:00
Klub Brama
Chrobrego 1 Bytom
13 099muzyka
KOT W BUTACH - bajka baletowa w 2 aktach
21 listopada 2013 - jest więcej terminów
Opera Śląska
Moniuszki 21-23 Bytom
12 340muzyka
Kabaret LIMO
20 listopada 2013 - 19:00
Bytomskie Centrum Kultury
pl. Karin Stanek 1 Bytom
12 913muzyka