Historia chińskiej porcelany
- od: 9 maja 2005, poniedziałekdo: 30 czerwca 2005, czwartek
Wazonik z motywem złotych rybek
od X wieku do czasów współczesnych
Ekspozycja przygotowana przez Polsko-Chińską Fundację Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng z Krakowa, jest wyjątkową okazją do bezpośredniego kontaktu z kulturą i sztuką Chin. Kruche i zarazem szczególnie piękne skarby Państwa Środka są prezentowane w tradycyjnych chińskich gablotach.
Liczne wazy, wazony, czajniki oraz figury reprezentują najbardziej charakterystyczne zjawiska, rodzaje i kierunki rozwoju szlachetnej sztuki porcelany. Obrazują etapy rozwoju technik zdobienia, zmian i udoskonaleń wprowadzonych w różnych okresach historycznych - od czasów panowania kolejnych dynastii, aż do dzisiejszej rządu Chińskiej Republiki Ludowej.
Obiekty pochodzą w większości z Jingdezhen - Chińskiej Stolicy Porcelany. Ekspozycję wzbogacono także egzemplarzami wypożyczonymi z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i ze zbiorów prywatnych.
Wystawie towarzyszą filmy edukacyjne (prezentujące tradycyjne techniki i etapy wytwarzania porcelany) oraz konkurs plastyczny z atrakcyjnymi nagrodami, przeznaczony dla szkół z regionu województwa śląskiego.
PORCELANA CHIŃSKA ------------------------------------------
Przemysł porcelanowy, odgrywający w Chinach bardzo istotną rolę, dostarczał gospodarstwom domowym naczyń, świątyniom wyrobów kultowych, a dworom władców wszystkiego, czego sobie zażyczyli, a co możliwe było do wykonania z tak szlachetnej materii. Powstały wielkie ośrodki skupiające dziesiątki, a nawet setki manufaktur, których jedynym przeznaczeniem było zapewnienie nieprzerwanych dostaw dzieł porcelanowych dla całego kraju. Jednymi z najsławniejszych centrów produkcji były: Hutianyao, Longquanyao, Dingyao, Yaozhuyao, Ruyao, Guanyao i Jingdezhen. Ostatni z wymienionych, Jingdezhen, osiągnął za panowania Dynastii Yuan tak duże znaczenie, że uzyskał tytuł Chińskiej Stolicy Porcelany, a przedmioty pochodzące z jego pieców uznane zostały za wzór doskonałości techniki i piękna.
Właśnie z Chińskiej Stolicy Porcelany pochodzi większość dzieł prezentowanych na wystawie zorganizowanej przez Polsko-Chińską Fundację Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng. Kilkadziesiąt pięknych i oryginalnych obiektów reprezentuje najbardziej charakterystyczne zjawiska, rodzaje i kierunki rozwoju tej sztuki. Omówienie wszystkich problemów i zagadnień tak szczególnego zjawiska, potocznie zwanego porcelaną chińską, wymagałoby czasu adekwatnego do skali zjawiska, co wydaje się nierealne, można jedynie przybliżyć najbardziej znaczące osiągnięcia z nim związane.
Wystawa Historia porcelany chińskiej od X wieku do czasów współczesnych
obrazuje etapy rozwoju technik zdobienia, zmian i udoskonaleń wprowadzonych w różnych okresach, za czasów panowania kolejnych dynastii:
- począwszy od X wieku, tzw. okresu Pięciu Dynastii (907-960), w którym pośród wyrobów porcelanowych najbardziej charakterystyczne były seladony o gładkich i cienkich ściankach, regularnych kształtach i wyjątkowo delikatnych brzegach;
- poprzez czasy panowania Dynastii Song (960-1279), kiedy najwyższy poziom uzyskała porcelana Qingbai i poszerzyła się gama kolorów – o zielony i pierwsze odcienie czerwieni;
- Dynastię Yuan (1279-1368), za czasów której wielkim osiągnięciem – często określanym mianem “kamienia milowego' w historii zjawiska – stało się zastosowanie w produkcji prawie czystego kaolinu, co umożliwiło dalszy wspaniały rozwój technik wytwarzania i dekoracji szlachetnego materiału;
- okres panowania Dynastii Ming (1368-1644), która doprowadziła niemal do perfekcji produkcję porcelany Qinghua i rozwinęła techniki malarstwa naszkliwnego;
- po “Złoty Wiek' porcelany za rządów Dynastii Qing (1644-1911), gdy nowe techniki malarstwa naszkliwnego (na przykład fencai) w połączeniu z inwencją rzemieślników zaowocowały powstaniem dzieł o niespotykanych wcześniej kształtach i kolorystyce.
Pokazywane przy tej okazji na wystawie krótkie filmy – prezentujące tradycyjne techniki i etapy wytwarzania porcelany – pozwalają nam zdać sobie sprawę, jak skomplikowany i wymagający jest to proces. Oglądając końcowy efekt pracy artystów i rzemieślników, tym większy budzą nasz podziw i uznanie.
W pierwszej kolejności glinka porcelanowa wydobywana jest na powierzchnię i przygotowywana – przez długotrwałe ugniatanie, aż do uzyskania jednolitej miękkiej masy – do dalszej obróbki. Tak przygotowaną glinkę kształtuje się w kulę, którą umieszcza się na kole garncarskim (często nożnie napędzanym). W czasie wirowania koła dłońmi i palcami kształtowana jest zamierzona forma – wazon, misa, czarka. Po uzyskaniu zamierzonego kształtu wyrób jest nieco podsuszany, a następnie ponownie na kole garncarskim obtaczany metalowymi, nożopodobnymi narzędziami, aby usunąć nadmiar glinki i uzyskać właściwą, jednolitą grubość ścian oraz idealny kształt. W dalszych etapach produkcji surowy przedmiot był ozdabiany. Istnieją trzy podstawowe techniki zdobienia porcelany. Zdobienia reliefowe, do których zalicza się: drapanie, relief na pół noża, druk pieczęciowy, relief wypukły i technikę estampażu. Techniki malowania porcelany, takie jak: podszkliwne malarstwo kobaltowe (Qinghua – najbardziej rozpowszechniony sposób zdobienia), czerwień podszkliwna (technika malowania jest identyczna z Qinghua, ale jako pigment wykorzystywany jest tlenek miedzi w miejsce tlenku kobaltu) i cała gama malarstwa naszkliwnego: emalie pięciu kolorów, fencai, doucai i tak zwane malarstwo zachodnie. Ostatnią techniką zdobienia jest pokrywanie porcelany kolorowymi szkliwami. Najbardziej cenione są szkliwa w kolorach czerwieni, np. bycza krew, czerwień szlachetnego kamienia itp. Bardzo często do nazwania wielu odmian czerwieni używa się określenia czerwień Jun. Nazwa pochodzi od miejscowości Jun, w której za rządów Dynastii Song po raz pierwszy w historii ceramiki udało się uzyskać różne czerwienie na bazie tlenku miedzi, w atmosferze redukcyjnej pieca. Inne typy szkliw to: szkliwa cieknące, krystaliczne, dwuwarstwowe i szereg innych odmian o przeróżnej kolorystyce.
Od momentu, kiedy porcelana znalazła się w powszechnym użyciu, zmieniła Chiny i Chińczyków. Ze względu na swoją wartość stanowiła swego rodzaju dworską walutę służącą do kupowania stanowisk w administracji państwowej. Była także oryginalnym i cenionym instrumentem muzycznym. Podania mówią, że chiński muzyk – zachwycony pięknem wyrobów porcelanowych – odkrył ich wartości muzyczne, gdy trącił bambusową pałeczką jeden z nich, a ten odpowiedział wspaniałym i czystym brzmieniem (tylko porcelana najwyższej jakości wydaje czysty i donośny dźwięk). Czarki porcelanowe stały się nawet przedmiotem typowo chińskiej formy hazardu – gry o bardzo ciekawych regułach. Każdy z graczy napełniał swoje porcelanowe naczynie herbatą, następnie czekał i sprawdzał, co jakiś czas, czy napój już wyparował. Wygrywał ten, którego czarka wyschła ostatnia (porcelana o cieńszych ściankach – tak ceniona – krócej trzymała ciepło, przez co jej zawartość parowała wolniej; z kolei czystsza biel porcelany – tak pożądana – odbijała światło słoneczne lepiej i zapobiegała rozgrzewaniu się naczynia).
Waza w kształcie śliwki, z przykrywką, z motywem smoka i ornamentem roslinnym
Wazon w kształcie rybi ogon
Czajnik z motywem kwiatów i ptaków
StereoVision300000
7 września 2017 - 18:00
Galeria Teatru Korez
PLAC SEJMU ŚLĄSKIEGO 2 Katowice
10 873sztuka
KATOWICE STREET ART AIR // Kino plenerowe
od: 10 sierpnia 2017 do: 11 sierpnia 2017
Klub Drzwi Zwane Koniem
ul. Warszawska 37 Katowice
25 309sztuka
UBF pres. Discoteque vol.3
26 maja 2017 - 22:00
INQbator Klub
ul. Dworcowa 2 Katowice
10 175sztuka
Festiwal Sztuki 5 STACJA w Galerii Negatyw
od: 19 maja 2017 do: 21 maja 2017
Bahnhof KTW
Dworcowa, 6 Katowice
10 574sztuka
Noc Muzeów w Dziale Teatralno-Filmowym
20 maja 2017 - 17:00
Muzeum Historii Katowic. Oddział Teatralno-Filmowy
ul. Kopernika 11 Katowice
30 256teatr
Spotkanie Przyjaciół Barbary i Stanisława
27 kwietnia 2017 - 18:00
Muzeum Historii Katowic. Oddział Teatralno-Filmowy
ul. Kopernika 11 Katowice
29 251teatr
"Obok siebie" Marlena Promna i Tomasz Pietrek - wernisaż
19 kwietnia 2017 - 17:00
Muzeum Historii Katowic. Oddział Teatralno-Filmowy
ul. Kopernika 11 Katowice
10 102sztuka
Michał Znaniecki otwiera Opera Factory
3 marca 2017 - 14:00
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
pl. Sejmu Śląskiego 2 Katowice
10 584sztuka
Karnawał SuperBohaterów
29 stycznia 2017 - 10:00
Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
pl.Sejmu Ślaskiego 2 Katowice
17 975sztuka
Tworzymy Przestrzeń Pełnej Kultury - Sofa Literacka
od: 29 listopada 2016 do: 24 grudnia 2016
Sofa Literacka
Stawowa 3 Katowice
38 281teatr
BODY SPACE party - impreza performatywna
10 grudnia 2016 - 20:00
Bahnhof KTW
Dworcowa, 6 Katowice
27 076sztuka
Gala Niegrzeczni 2016 "Casting w garażu"
10 grudnia 2016 - 20:00
OLD TIMERS GARAGE
GEN . JANKEGO 132 PIOTROWICE Katowice
15 807sztuka
Klaun Bąbel Show
23 października 2016 - 11:00
Pałac Młodzieży w Katowicach
ul. Mikołowska 26 Katowice
18 503sztuka
MANIFEST wystawa malarstwa Magdaleny Juszczak i Grażyny Małkiewicz
od: 18 września 2016 do: 16 października 2016
MDK POŁUDNIE filia nr 2 w Katowicach-Murckach
KoŁodzieja 42 Katowice
18 254sztuka
Katowice Tattoo Konwent
od: 24 września 2016 do: 25 września 2016
Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Aleja Korfantego, 40 - 166 Katowice
26 543sztuka
"Dzikie Historie". Wystawa fotografii Jarosława Jaremy.
15 września 2016 - 18:00
Galeria Szyb Wilson
ul. Oswobodzenia 1 Katowice
17 323sztuka
Koncert Ensemble Les Sauvages - Urodziny Miasta Kocham Katowice
11 września 2016 - 18:00
Kościół Św. Anny (Katowice Nikiszowiec)
Nikiszowiec Katowice
11 329sztuka