INFORMACJA:
Noc Tańca
Śląski Teatr Impresaryjny im.Henryka Bisty
Ruda Śląska » Niedurnego 69 » NA MAPIE
- 27 kwietnia 2024, sobota» 18:00
27 kwietnia 2024 /sobota/ godz. 18.00 - NOC TAŃCA 2024 w ŚTI
Bilety w cenie: 10 zł (na całą imprezę) 27 kwietnia 2024 /sobota/ godz. 18.00 - NOC TAŃCA 2024 w ŚTI
Międzynarodowy Dzień Tańca to święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego pod auspicjami Unesco.
Śląski Teatr Impresaryjny nawiązując do tegorocznego święta zaplanował w sobotę, 27 kwietnia swoistą „Noc Tańca”. O tym, że Ruda Śląska jest bardzo „roztańczonym” miastem, nie trzeba nikogo przekonywać. W samym tylko Śląskim Teatrze Impresaryjnym działa 5 grup tanecznych, w których trenują zarówno dzieci, młodzież, dorośli jak i seniorzy – szlifując swój warsztat w tańcu musicalowym, flamenco, tańcu w kręgu dla seniorów, tańcu z elementami fitness w folkowym stylu oraz tańcu dla dzieci i młodzieży.
„Noc Tańca w ŚTI” to widowisko taneczne, w programie którego znalazły się prezentacje poniższych wykonawców:
Godz. 18.00 - Zespół taneczny SOUL - pod kierunkiem Moniki Dzwonnik (Starochorzowski Dom Kultury) - Klub Master Kid pod kierunkiem Magdaleny Truszczyńskiej - Śląska Scena Młodych pod kierunkiem Bartosza Banasika - Mażoretki Pantery pod kierunkiem Grażyny Pilachowicz (Centrum Kultury Victoria w Gliwicach)
godz. 19.00 - McGahan Lees Poland (taniec irlandzki) - Kamila Czajkowska, Łukasz Materna - Państwowe Policealne Studium Zawodowe Wokalno-Baletowe w Gliwicach - Tiri Tiri Tany pod kierunkiem Eweliny Dąbrowskiej-Kuśnierz (ŚTI) - Flamenco Inspired pod kierunkiem Anity Sulkowskiej (ŚTI) - Slavica Dance pod kierunkiem Eweliny Dąbrowskiej-Kuśnierz (ŚTI)
godz. 20.15 - Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filia w Bytomiu - Wydział Teatru Tańca
Przewodnikiem tegorocznej „Nocy tańca” będzie Nina Siwy.
ZAPRASZAMY!
Uwaga! Program Nocy Tańca oraz godziny rozpoczęcia poszczególnych części imprezy mogą ulec zmianie.
= = = = = = = = = = = = = = =
WYKONAWCY:
Zespół Taneczny Soul działa przy Starochorzowskim Domu Kultury. Prowadzony jest przez Monikę Dwornik. Zespół Taneczny SOUL na co dzień pracuje w Starochorzowskim Domu Kultury i zajmuje się tworzeniem choreografii i spektaklów tanecznych opartych na technice tańca współczesnego. Na swoim koncie posiada trzy spektakle i wiele nagród, które zdobył podczas konkursów miejskich i ogólnopolskich.
Podczas „Nocy Tańca” Zespół Taneczny Soul zaprezentuje dwie choreografie: "Ty mnie ukołysz, snem muzykalnym zasyp" oraz "Twoje ciało jest gibkie" - fragment ze spektaklu BODY, którego premiera odbyła się 28 listopada 2023r.
"BODY to opowieść o ciele, o jego pięknie, nieograniczonych możliwościach i potencjale. To również podróż przez lęki, obawy i bariery, tworzące się w ludzkich głowach, związane z akceptacją własnego ciała. Spektakl porusza także kwestię kanonów piękna i roli jaką ciało odgrywa we współczesnym świecie. BODY to spektakl o mnie, o Tobie i o każdym człowieku, ukazany językiem tańca współczesnego przez Zespół Taneczny SOUL".
Choreografia: Monika Dzwonnik
Klub Master Kid działający w Rudzie Śląskiej łączy dzieci wokół sportu, tańca oraz języków obcych. Podczas „Nocy Tańca” zaprezentuje akrobatyczne choreografie do muzyki.
Śląska Scena Młodych – stowarzyszenie prowadzące zajęcia musicalowe dla dzieci i młodzieży z Województwa Śląskiego, na których młodzi adepci szkolą umiejętności aktorskie, taneczne i wokalne. Co roku Śląska Scena Młodych realizuje nowy, pełnowymiarowy spektakl, który z powodzeniem prezentuje w licznych ośrodkach kultury. Śląską Scenę Młodych prowadzi Bartosz Banasik.
Podczas „Nocy Tańca” w ich wykonaniu zobaczymy fragmenty spektaklu „Mały Książę”.
Mażoretki Pantery działają przy Centrum Kultury Victoria w Gliwicach pod kierunkiem Grażyny Pilichowicz. To 18 osobowa grupa dziewcząt w wieku od 9 do 14 lat, która ma w programie układy sceniczne z pomponami i pałeczkami, przemarsze paradne z orkiestrą, a także układy solowe i w duecie. Mażoretki występują w całym kraju oraz poza jego granicami. Zespół, solistka i duet to medalistki Mistrzostw Polski Mażoretek i Cheerleaderek, a także Mistrzostw Europy. Wysokie umiejętności w połączeniu ze wspaniałymi strojami sprawiają, iż występy gliwickich mażoretek zawsze pozostawiają po sobie niezapomniane wrażenie.
McGahan Lees Poland - taniec irlandzki - zatańczą:
Kamila Czajkowska - Tańcem irlandzkim zajmuje się i pasjonuje od 18 lat. Finalistka Mistrzostw Europy z 2022r. Zdobyła grupowe Mistrzostwa Świata DWC w kategorii taniec narodowy. Absolwentka studiów pedagogicznych uwielbiająca dzielić się swoją pasją z innymi.
Łukasz Matera - Mistrz Europy z 2010 roku, wielokrotny ich medalista, dwukrotny finalista Mistrzostw Świata i finalista takich prestiżowych zawodów jak All Irelands, All Scotlands, Great Britains. Pierwszy polak, który awansował do finałów Mistrzostw Świata. Z wykształcenia pedagog.
Policealne Studium Zawodowe Wokalno-Baletowe w Gliwicach jest publiczną szkołą artystyczną, prowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To miejsce, w którym spełniają się artystyczne marzenia. Podczas sześciu semestrów edukacji, słuchacze nie tylko uczą się i rozwijają, ale mają wiele okazji, by uczestniczyć w profesjonalnych realizacjach. Od roku 1983 studium ukończyło kilkuset absolwentów, z których większość możemy oglądać i słuchać na polskich i zagranicznych scenach muzycznych.
Tiri Tiri Tany - ogólnorozwojowe zajęcia taneczne ukierunkowane w szczególności dla seniorów pod kierunkiem Eweliny Dąbrowskiej-Kuśnierz realizowane przy Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.
Flamenco Inspired – zajęcia taneczne skierowane dla szerokiego odbiorcy, z uwagi na fakt, iż flamenco jest przykładem kultury, w której zarówno młodość, jak i dojrzałość są wartością. Zajęcia inspirowane tańcem flamenco odbywają się pod kierunkiem Anity Sulkowskiej w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.
Slavica Dance, czyli fitness w folkowym stylu pod kierunkiem Eweliny Dąbrowskiej-Kuśnierz. Zajęcia prowadzone są w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.
Wydział Teatru Tańca - Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filia w Bytomiu
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie to publiczna uczelnia artystyczna z bogatą tradycją i doświadczeniem. Od kilkudziesięciu lat AST kształci aktorów różnych specjalności, reżyserów i dramaturgów. Na obszernej liście absolwentów krakowskiej akademii znajduje się kilka tysięcy nazwisk aktorek, aktorów, reżyserek i reżyserów doskonale znanych publiczności w kraju i poza jego granicami, m.in. Krystian Lupa, Tadeusz Bradecki, Jerzy Jarocki, Krzysztof Warlikowski, Remigiusz Brzyk, Michał Zadara, Jerzy Stuhr, Anna Dymna, Dorota Segda, Bogusław Linda, Magdalena Cielecka, Jan Frycz, Maja Ostaszewska, Magdalena Boczarska, Kinga Preis, Tomasz Kot, Robert Więckiewicz, Joanna Kulig, Dawid Ogrodnik, Sandra Drzymalska. Uczelnia prowadzi kształcenie w trybie studiów dziennych w trzech miastach: Kraków, Wrocław i Bytom. Posiada 5 wydziałów: Wydział Aktorski i Wydział Reżyserii Dramatu w Krakowie, Wydział Aktorski i Wydział Lalkarski w Filii we Wrocławiu oraz Wydział Teatru Tańca w Filii w Bytomiu. Filia AST we Wrocławiu prowadzi również kształcenie w ramach Podyplomowego Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży. AST od początku swego istnienia zapewnia ciągłość polskiej sztuki aktorskiej, o jej specyfice decyduje również bliski związek z teatrami.
Wydział Teatru Tańca
Studenci oraz absolwenci specjalizacji aktor teatru tańca od początku powstania Wydziału kształceni są w odniesieniu do klasycznego już rozumienia teatru tańca, wywiedzionego z niemieckiej tradycji tanztheater. Gatunek, którego szczytową reprezentację stanowi twórczość legendarnej Piny Bausch, a który obecnie postrzegany jest już w perspektywie historycznej, stanowi istotny punkt odniesienia, przede wszystkim w zakresie interdyscyplinarności, wielości używanych środków artystycznych, potrzeb doskonalenia świadomości ciała i jego roli dramaturgicznej, jak i nieustannego poszukiwania nowych wyzwań artystycznych. Wydział Teatru Tańca kontynuuje te tradycje, a zarazem odważnie przygląda się współczesnym przejawom teatru tańca, które przekraczają utarte schematy i nie poddają się precyzyjnym definicjom. Misja Wydziału skupia się na ciągłym przesuwaniu granic interdyscyplinarności oraz poszukiwaniu innowacyjności w procesach edukacji i tworzenia sztuk performatywnych. Zwieńczeniem edukacji jest spektakl dyplomowy w wykonaniu studentów IV roku i tworzony przez rozmaitych twórców – w poprzednich latach wśród realizatorów znaleźli się m.in. Ferenc Fehér, Eryk Makohon, Maciej Sajur, Przemysław Kania, Piotr Bułka, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Anna Godowska, Anna Piotrowska, Maciej Podstawny, Jerzy Stuhr czy Jan Peszek. Dotychczas Wydział Teatru Tańca w Bytomiu wyprodukował łącznie 30 spektakli aktorskich i tanecznych.
Poza kształceniem studentów i organizowaniem grań spektaklu dyplomowego, bytomska filia AST organizuje różne wydarzenia artystyczne. Posiadamy bogate doświadczenie w produkcji i organizacji wydarzeń artystycznych oraz ich promocji i eksploatacji. Współpracujemy z szkołami o profilu artystycznym, przedszkolami, lokalnymi placówkami opiekuńczo-wychowawczymi czy klubami seniorów, dla których przygotowujemy cyklicznie eventy specjalne, m.in. pokazy egzaminów, pokazy projektów i prac studenckich, wieczory autorskie, wieczory z poezją, otwarte zajęcia dla gości, itp. W ubiegłych latach współorganizowaliśmy także z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w budynku Wydziału Śląski Dzień Tańca (akcja odbywała się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i w jej ramach prowadziliśmy warsztaty taneczno-ruchowe, otwarte lekcje oraz pokazy egzaminów, zajęć i prac studenckich) czy organizowaliśmy pokazy jasełek dla TAURON Polska Energia. Łączy nas wieloletnia współpraca z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK.
W tym roku akademickim Wydział Teatru Tańca obchodzi 15 swoją rocznicę. Nasz najnowszy spektakl dyplomowy oraz pokazy z przedmiotów i projektów są efektem kształcenia według podstawy programowej, którą wprowadziliśmy 4 lata temu. Nowa formuła łączy kompetencje aktorskie i taneczne w jednym. To nowa jakość, będąca odpowiedzią na przemiany widoczne od lat nie tylko w teatrze ale w sztukach widowiskowych w ogóle.
Muzyczna Komedia
16 listopada 2024 - 18:00
Dom Kultury Bielszowice
ul. E. Kokota 170 Ruda Śląska
3 949teatr
Zobacz na żywo połączenie technologii wizualnych i teatru
15 listopada 2024 - 12:00/19
Dom Kultury Bielszowice
ul. E. Kokota 170 Ruda Śląska
245 186teatr
Jedziemy po Was
9 listopada 2024 - 17:00
Dom Kultury Bielszowice
ul. E. Kokota 170 Ruda Śląska
111 108teatr
Baciary
8 listopada 2024 - 19:00
Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69 Ruda Śląska
8 381teatr
Tylko śmiech nas ocali
26 października 2024 - 20:00
Dom Kultury Bielszowice
ul. E. Kokota 170 Ruda Śląska
95 400teatr
Michał Bajor "No, a ja?"
25 października 2024 - 19:00
Dom Kultury Bielszowice
ul. E. Kokota 170 Ruda Śląska
98 908teatr
Muzyczne Potyczki Zakochanych Tenorów - Wiedeńskiej Operetki Czar
21 października 2024 - 17:00jest więcej terminów
Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69 Ruda Śląska
11 806teatr
Przezabawna farsa w gwiazdorskiej obsadzie! Hit 2023!
19 października 2024 - 16:00/19
Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69 Ruda Śląska
186 650teatr
Zwariowana komedia w gwiazdorskiej obsadzie
18 października 2024 - 17:30/20
Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69 Ruda Śląska
133 232teatr