POZNAĆ I ZROZUMIEĆ ŚWIAT - Dariusz Rosiak
POZNAĆ I ZROZUMIEĆ ŚWIAT
- 14 września 2017, czwartek» 18:00
Cykl spotkań z cenionymi dziennikarzami, którzy rejestrują, szukają przyczyn i wyjaśniają mechanizmy zanikania świata.
Bilet wstępu - 10 zł. Uczniowie i studenci - WSTĘP WOLNY!
Dariusz Rosiak (ur. 1962) - wybitny i znany dziennikarz radiowy i prasowy. W Trójce prowadzi kultowy już program „Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”. Autor książek: „Oblicza Wielkiej Brytanii”, „Żar. Oddech Afryki”, „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela”, „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista” oraz „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”. Za tę ostatnią otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak i był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2016. 30 sierpnia 2017 r. miała premierę, wydana przez Wydawnictwo Czarne www.czarne.com.pl, jego najnowsza książka pt. "Biało-czerwony. Tajemnica Sat Okha”, którą będzie można nabyć podczas spotkania po promocyjnej cenie.
Sat-Okh - Długie Pióro, syn wodza Szewanezów i Polki, która uciekła z zesłania na Syberii. Stanisław Supłatowicz, żołnierz AK, marynarz, autor poczytnych książek. Są rzeczy w jego życiorysie, które są pewne. Ale jest też masa niepewnych. I właśnie ta legenda najbardziej mnie pociągała w pisaniu książki - mówi Dariusz Rosiak. Sat-Okh, czyli Stanisław Supłatowicz, to dla miłośników amerykańskiego folkloru postać kultowa. Urodzony w Kanadzie syn polskiej sybiraczki i wodza indiańskiego razem z matką powrócił do Polski przed II wojną światową. Po jej wybuchu bił się z najeźdźcą w szeregach AK, by po zakończeniu walk zostać m.in. marynarzem. Jednak najważniejszą rzeczą, jaką się zajmował, było promowanie kultury indiańskiej w naszym kraju. Ekscentryczny, ale szalenie ciekawy - taki właśnie był Stanisław Supłatowicz. Kim był jednak Sat-Okh, którego zna świat?
Swoim życiorysem mógłby obdarować kilka osób. Nic więc dziwnego, że wciąż fascynuje, chociaż od jego śmierci minęło kilkanaście lat. Dariusz Rosiak, wytrawny reporter, postanowił przypomnieć tę legendarną postać. Autor ruszył w podróż tropem „polskiego Indianina”, zadając pytania o jego pochodzenie, życie i twórczość. Odpowiedzi uzyskał tyle, ile osób, do których udało się dotrzeć w Polsce, w Rosji i w Kanadzie. Badając dokumenty, odkrywał kolejne tajemnice, które złożyły się w historyczny thriller. Sat-Okh to jedno potrafił na pewno - wodzić swoich tropicieli za nos. I robi to do dziś, wiele lat po odejściu do krainy wiecznych łowów.
(…) Dariusz Rosiak ruszył tropem tego, który był zawsze w cieniu Sat-Okha: Stanisława Supłatowicza. Bo przecież było ich dwóch, choć - przyznajmy szczerze - interesował nas jedynie ten pierwszy. I może popełniliśmy błąd, bo Stanisław Supłatowicz okazał się nie mniej ciekawy. W czasie wojny był aresztowany przez gestapo i brutalnie przesłuchiwany, uciekł z transportu do Auschwitz, walczył w leśnej partyzantce w szeregach Armii Krajowej, po wojnie był marynarzem. Już w lesie udowodnił, że płynie w nim indiańska krew wojowników: najlepiej tropił zwierzynę, najdłużej siedział pod wodą, najciszej chodził po lesie. Naj, naj, naj. Naj. Gdy brakowało amunicji, strzelał do szwabów z łuku, ba, nawet ich skalpował. Wiadomo: krew Indianina, wojownik z wojownika. Tak to się układało w całość: Indianin i Polak, wojownik i AK-owiec, Długie Pióro i „Kozak” z lasu. To jest życie na film, który wielu chciało nakręcić, ale nikomu się nie udało: dramat rozłąki z indiańską rodziną, okupacja hitlerowska, partyzantka w lesie, prześladowania za czasów stalinowskich, sukces literacki i medialny w latach dojrzałych. (…) Marcin Cielecki - fragment tekstu „NA TROPIE DŁUGIEGO PIÓRA”.
O historii Sat-Okha, o pracy nad książką, Dariusz Rosiak opowiada na antenie radiowej Dwójki: https://www.youtube.com/watch?v=Lwaavy7oS2A.
Fascynujący fragment książki "Biało-czerwony. Tajemnica Sat Okha”na stronie: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/ksiazki/fragmentyksiazek/1717028,1,fragment-ksiazki-bialo-czerwony-tajemnica-sat-okha.read.
Sam Stanisław Supłatowicz tak opowiada o swoim życiu w filmie „Sat-Okh. Wojownik z urodzenia”: https://www.youtube.com/watch?v=mPH6sJ5yweo.
Dariusz Rosiak
Biało-czerwony. Tajemnica Sat Okha
Biało-czerwony. Tajemnica Sat Okha
Agnieszka Rostkowska - „W poszukiwaniu Nowej Turcji”.
30 listopada 2021 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
4 513literatura
17. POJEDYNEK NA SŁOWA w Rybniku
6 grudnia 2019 - 12:00jest więcej terminów
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
1 Maja 91B Rybnik
9 648literatura
BAJKI NAJNAJKI - "O czym szumi sawanna - Baśnie Afrykańskie".
27 października 2019 - 11:00
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
1 Maja 91B Rybnik
5 611literatura
Jędrzej Majka - „Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat”.
1 października 2019 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
6 409literatura
Drach
21 października 2018 - 18:00
Teatr Ziemi Rybnickiej
17 365teatr
"Wplątany w historię..." spotkanie autorskie z dr.Józefem Musiołem
10 kwietnia 2018 - 18:00
Teatr Ziemi Rybnickiej
Plac Teatralny 1 Rybnik
5 739literatura
BAJKI NAJNAJKI - "Stwory straszne i niestraszne"
11 marca 2018 - 10:00
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
1 Maja 91B Rybnik
8 831literatura
Beata i Paweł Pomykalscy - „Jugosławia. Rozsypana układanka”.
20 lutego 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
8 056literatura
Zanzibar - wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili
16 stycznia 2018 - 19:00
Żółty Młynek Klubokawiarnia
Św. Jana 2 Rybnik
9 539literatura
Spotkanie z Anną Kamińską, autorką książki "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”
26 października 2017 - 18:00
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
1 Maja 91B Rybnik
6 438literatura
Artyści przeciwko brutalnemu wycinaniu drzew
4 kwietnia 2012 - 18:30
Herbaciarnia WHITE MONKEY
ul.Kosciuszki 62/1 Rybnik
10 176samorozwój
PORT SZTUKI w WHITE MONKEY
13 marca 2011 - 18:30
Herbaciarnia WHITE MONKEY
ul.Kosciuszki 62/1 Rybnik
10 359samorozwój