INFORMACJA:
"KRAWIEC NITECZKA" w Rybniku.
Krawiec Niteczka
- 1 września 2018, sobota» 16:00
"KRAWIEC NITECZKA"
Spektakl Teatru Lalka z Warszawy
w sobotę 1 września 2018 r. o godz. 16.00
w ramach programu TEATR POLSKA.
Spektakl dla dzieci w wieku od 4 lat trwa 65 min.
Bilety: 10 zł/os. dostępne na www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie DK Chwałowice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.
Celem programu TEATR POLSKA www.teatrpolska.pl jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego www.instytut-teatralny.pl ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. X edycja programu rozpocznie się 1 września 2018 r. w Rybniku spektaklem "Krawiec Niteczka" w Domu Kultury Chwałowice. Ten sam spektakl powtórzony zostanie dzień później 2 września w Domu Kultury Boguszowice.
Przedstawienie "Krawiec Niteczka" w reżyserii Jarosława Kiliana było prezentowane 30 czerwca i 2 lipca 2018 r. w konkursie na prestiżowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie www.dwateatry.tvp.pl.
Trailer spektaklu KRAWIEC NITECZKA Teatru Lalka z Warszawy
www.teatrlalka.pl: https://www.youtube.com/watch?v=llWi5YQV8dQ.
Przedstawienie powstało na podstawie baśni Kornela Makuszyńskiego „O tym jak krawiec, Pan Niteczka został królem” ze zbioru „Bardzo dziwne bajki”. Akcja przedstawienia rozpięta została pomiędzy pracownią krawiecką a… niebem. Droga, jaką odbywa tytułowy bohater pełna jest przygód i niebezpieczeństw. W lalkowym przedstawieniu przyjaźń zostanie wystawiona na niejedną próbę, a serce nie raz zabije mocniej ze strachu albo z miłości. Przedstawienie jest śpiewogrą, do której słowa piosenek napisał Jarosław Kilian, a muzykę skomponował Grzegorz Turnau. Była to już czternasta wspólna realizacja tych twórców. Dla dzieci zrealizowali m.in.: „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, „Pinokia”, „Podróże Guliwera i Krzesiwo”. Premiera spektaklu „Krawiec Niteczka” miała miejsce 20 stycznia 2018 r.: adaptacja, teksty piosenek, reżyseria i lalki - Jarosław Kilian, muzyka - Grzegorz Turnau, aranżacja - Paweł Piątek, scenografia - Magdalena Gajewska, przygotowanie wokalne - Aldona Krasucka, asystent reżysera - Aneta Harasimczuk, skrzypce - Bartosz Blachura, autor plakatu - Piotr Młodożeniec. W tytułowej roli występuje Grzegorz Feluś, a w obsadzie zobaczymy: Anetę Jucejko-Pałęcką, Agnieszke Mazurek, Tomasza Mazurka, Andrzeja Perzynę, Olgę Ryl-Krystianowską.
Reżyser o spektaklu:
„Poetycka opowieść Makuszyńskiego o krawcu z miasteczka Tajdarajda należy do klasyki polskiej baśni. Nie jest tylko opowieścią o sprytnym rzemieślniku, który dzielnie stawia czoła przeciwnościom losu. Krawiec Niteczka jest przede wszystkim opowieścią drogi. Bohater naszego przedstawienia, uszyty zręcznie z gałganków przez krawca Józefa, wyrusza z pracowni krawieckiej w podróż. W wędrówce towarzyszy mu Strach na wróble. Kornel Makuszyński z poczuciem humoru i potężną dozą swojskiego nadrealizmu prowadzi krawca z Ziemi, przez Piekło aż do Nieba. Bajki autora Koziołka Matołka od stu już prawie lat kształtują wyobraźnię i poczucie humoru Polaków. Z dziecięcą radością i zaciekawieniem wracamy do tych tekstów i chcemy zainteresować nimi kolejne pokolenie. Lalkowe przedstawienie dedykujemy najmłodszym widzom, ale także ich rodzicom i dziadkom. Liczymy, że znów odnajdą w sobie dzieci.” /Jarosław Kilian/.
W miasteczku Tajdarajda
żył Krawiec, co się zowie.
O Krawcu tym niezwykłym
niech toczy się opowieść.
Krawiec z niego był wybitny,
wirtuoz igły i esteta,
przy tym miał wesołą duszę,
krawiec, ale i poeta.
Wiersze, pieśni jak okruchy najróżniejszej poetyki
wciąż nicował i przerabiał
jak nicuje się płaszczyki.
Bo krawiectwo, mawiał Józef,
wciąż z poezją się przeplata
i poeta jest jak krawiec:
dzierga, zszywa, pruje, łata.
Lecz fastrygą brzydką gardzi
i pięknego ściegu szuka,
by ze słów tak pozszywanych
mogła powstać czysta sztuka, czysta sztuka…
Ballada o Krawcu Niteczce, frg. (sł. J. Kilian, muz. G. Turnau)
Reżyser: Jarosław Kilian - historyk sztuki i reżyser. Absolwent Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Stypendysta British Council i Departamentu Stanu USA. Odbył staż reżyserski u Petera Brooka w Wiedniu. Od 2016 roku dyrektor Teatru Lalka w Warszawie. Wywodzi się z rodziny od trzech pokoleń związanej z teatrem (ojciec Adam Kilian był scenografem). Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wieloletni dziekan Wydziału Reżyserii AT. W latach 1999-2010 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie. Reżyseruje m.in. opery, widowiska plenerowe, spektakle dla dzieci i przede wszystkim europejską i polską klasykę teatralną - dzieła Słowackiego, Fredry, Moliera, Szekspira (m.in.: „Sen nocy letniej”, „Jak wam się podoba”, „Burzę”, „Opowieść zimową”). Ostatnio m.in. zrealizował: „Podróże Guliwera” wg. Swifta oraz „Męża i Żonę” Fredry w Teatrze Polskim w Warszawie, operę Stefaniego i Bogusławskiego „Krakowiacy i Górale” w Teatrze Wielkim Operze Narodowej i „Halkę” Moniuszki w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Autor muzyki: Grzegorz Turnau - kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2016 roku kierownik muzyczny Teatru Lalka. Przez 13 lat związany z Piwnicą pod Baranami. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album Naprawdę nie dzieje się nic. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych. Komponuje muzykę dla filmu i teatru, m.in. od wielu lat współpracując z reżyserem Jarosławem Kilianem; jest też autorem większych form muzycznych. Laureat wielu nagród, m.in.: 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.
Scenografia: Magdalena Gajewska - absolwentka wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego poznańskiej ASP oraz Wydziału Scenografii ASP w Krakowie. Od 2006 roku scenograf Teatru Wybrzeże. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, laureatka nagrody im. Teresy Roszkowskiej przyznawanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu ITI. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt scenografii teatralnych. Ostatnio zrealizowała m.in. scenografię do spektakli: „Broniewski” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, „Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, „Zakochany Szekspir” Marca Normana, „Toma Stopparda” w reżyserii Pawła Aignera.
Krawiec Niteczka
Krawiec Niteczka
Krawiec Niteczka
Krawiec Niteczka
Andrzejkowa Gala Teresy Werner. Gość specjalny z Dominikany - Pascal Silva!
23 listopada 2022 - 18:00
Teatr Ziemi Rybnickiej
Plac Teatralny 1 Rybnik
22 502teatr
Realizacja dla Telewizji POLSAT
21 listopada 2022 - 19:30
Teatr Ziemi Rybnickiej
Plac Teatralny 1 Rybnik
10 169teatr
TEATR POLSKA - Faktoria przyjemności
17 listopada 2022 - 18:00
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
1 Maja 91B Rybnik
26 542teatr
10 Tenorów!
12 listopada 2022 - 18:00
Teatr Ziemi Rybnickiej
Plac Teatralny 1 Rybnik
789 057teatr
W nowym programie ''Patrz przez palce"
9 listopada 2022 - 19:00
MDK Rybnik - Niedobczyce
Ul. Barbary 23 Rybnik
938 752teatr
Katarzyna Żak, Elżbieta Romanowska, Rafał Królikowski i Robert Rozmus
6 listopada 2022 - 19:15
Teatr Ziemi Rybnickiej
Plac Teatralny 1 Rybnik
147 831teatr
Katarzyna Żak, Elżbieta Romanowska, Rafał Królikowski, Robert Rozmus
6 listopada 2022 - 16:00
Teatr Ziemi Rybnickiej
Plac Teatralny 1 Rybnik
556 197teatr
I LOVE YOU, a teraz się zmień
6 listopada 2022 - 16:00/19
Teatr Ziemi Rybnickiej
ul. Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza 1 Rybnik
513 721teatr
Teatr POLSKA: Madagaskar - Teatr PAPAHEMA i Teatr Żydowski w Warszawie
5 listopada 2022 - 19:00
Dom Kultury Boguszowice
Plac Pokoju 1 Rybnik
12 973teatr
"Uroczysko" - spektakl młodzieżowego teatru NA PÓŁ
31 października 2022 - 18:00jest więcej terminów
Kameralna TZR
Plac Teatralny 1 Rybnik
15 125teatr
Legenda Scorpions Herman Rarebell nadaje swoim hitom zespołu Scorpions nowego blasku
30 października 2022 - 19:30
Teatr Ziemi Rybnickiej
Plac Teatralny 1 Rybnik
269 804teatr
Gruzińscy artyści w nowym programie!
27 października 2022 - 19:00
Teatr Ziemi Rybnickiej
Plac Teatralny 1 Rybnik
454 369teatr
Narodowa Perła Gruzji
27 października 2022 - 19:00jest więcej terminów
Teatr Ziemi Rybnickiej
ul. Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza 1 Rybnikjest więcej miejsc
640 219teatr
NARODOWY BALET UKRAINY "VIRSKI"
18 października 2022 - 19:00
Teatr Ziemi Rybnickiej
Plac Teatralny 1 Rybnik
342 352teatr
Ballet VIRSKI Ukraine
18 października 2022 - 19:00
Teatr Ziemi Rybnickiej
ul. Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza 1 Rybnik
428 112teatr
Teatralny poranek NajNaja - "Witajki i Papatki"
9 października 2022 - 11:00
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
1 Maja 91B Rybnik
10 127teatr
Scena Małego Widza – “O JASIU, MAŁGOSI I CHATCE Z ŁAKOCI”
9 października 2022 - 17:00
Dom Kultury Boguszowice
Plac Pokoju 1 Rybnik
12 757teatr