Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA - Rybnik 6-7 kwietnia 2019 r.
- od: 6 kwietnia 2019, sobotado: 7 kwietnia 2019, niedziela
RFP KARAWANA
www.facebook.com/festiwal.karawana
W jaskiniach, jachtostopem, w sercu Laponii, na bambusowym rowerze, w śnie o Saharze, z Arką Przymierza, w rowerowej podróży poślubnej, na Piku Dybowskiego, w rozmowie z Górą, pod biegunami, w świecie podwodnych jaskiń.
Program: SOBOTA - 06.04.2019 14.00 - Katarzyna Biernacka - W 80 jaskiń dookoła świata 15.40 - Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki - Kilometr do celu - zimowe serce Laponii 17.00 - Marek Kramarczyk - Jachtostopem na Karaiby i dalej, przez Pacyfik 18.20 - Elżbieta Wiejaczka i Tomek Budzioch - Afryka 2x2 - rowerowa podróż poślubna 19.40 - Rafał Fronia - Anatomia Góry
NIEDZIELA - 07.04.2019 13.00 - Sen o Saharze - finisaż wystawy fotografii Doroty Chojnowskiej i Selima Saffarini 13.40 - Dorota Chojnowska - Iran na bambusowym rowerze 15.00 - Dagmara Bożek-Andryszczak i Piotr Andryszczak - Dwa lata pod biegunami 16.20 - Jędrzej Majka - W poszukiwaniu Arki Przymierza. Etiopia 17.40 - Kapitan i Admirał - Pik Dybowskiego 19.00 - Krzysztof Starnawski - Jaskiniowy podwodny świat
Karnet na cały festiwal - 30 zł. Bilet na sobotę lub niedzielę - 20 zł. Rezerwacja i sprzedaż: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz Kasa Domu Kultury tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.
Festiwalowi towarzyszą wystawy: malarstwa Janiny Hernik pt. "KWIKORERA" i fotoobrazów Doroty Chojnowskiej i Selima Saffarini pt. "Sen o Saharze".
Ponadto: Spotkania i warsztaty jaskiniowe dla dzieci. Spotkania z książką podróżniczą. Kiermasz rękodzieła etnicznego i sklep (personalizowane mapy świata https://beforewegetold.pl/sklep/). Bufet wegetariański (Bar Wegetariański MASALA www.facebook.com/MasalaBarRybnik).
Po każdym festiwalowym dniu - Podróżnicze After Party w Żółtym Młynku - Rybnik ul. Św. Jana 2, www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia.
Organizatorem Karawany jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, partnerami są: Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jerzego Kukuczki w Rybniku www.ssp.rybnik.pl i Klubokawiarnia Żółty Młynek www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia/.
Dziękujemy wszystkim wyszczególnionym na plakacie KARAWANY mediom za patronat i instytucjom za współpracę!
Goście Karawany:
Kasia Biernacka - fotograf i grotołaz międzynarodowych wypraw eksploracyjnych do jaskiń Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii. Rekreacyjnie biega po górach, wspina się, morsuje. Współorganizuje Festiwal Górski w Lądku Zdroju www.festiwalgorski.pl, gdzie jest Dyrektorem Programu Filmowego. Strony: www.kasiabiernacka.com, www.kasiabiernacka.com/dla-dzieci, www.facebook.com/jaskinie, www.instagram.com/kasiabiernacka_photography, www.facebook.com/SistemaCheve. W 80 jaskiń dookoła świata. Która jaskinia jest uznawana za najpiękniejszą na świecie? Co to są gipsowe kwiaty, jak wyglądają hawajskie tuby lawowe i jak się dostać na dno stumetrowej studni krasowej w środku dżungli? Na czym polega eksploracja jaskiń i dlaczego niektóre systemy bada się od ponad 50 lat? Jak się czuje speleolog po spędzeniu tygodnia pod ziemią? 18 lat penetracji jaskiń na różnych krańcach świata.
Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki - ekstremalni podróżnicy, pierwsi na świecie, którzy przetrwali 6 zimowych miesięcy żyjąc w drodze i mieszkając w namiocie, pierwsi, którzy zdobyli Nordkapp w warunkach zimowych na tandemie z przyczepką i dużym psem. Duet do zadań specjalnych, właściciele firmy outdoorowej Dzika Droga www.dzikadroga.pl. Kilometr do celu - zimowe serce Laponii - wyprawa przez najbardziej niebezpieczne góry północnej Szwecji w Parku Narodowym Sarek. Zima, narty biegowe i sanie transportowe o wadze 70 kilogramów. Dwa tygodnie zimowej wędrówki przez najtrudniejsze miejsca, zdradliwe góry i pułapki terenowe dzikiego obszaru szwedzkiej Laponii. Samotny człowiek w zamieciach śnieżnych, wietrze dochodzącym do 150 km/h i silnym mrozie.
Marek Kramarczyk - podróżnik i żeglarz. Jego jachtostopowa przygoda nieoczekiwanie zmieniła się w 3-letnią włóczęgę po morzach i oceanach. Swoje przygody opisuje na stronach: www.marekkramarczyk.com, www.facebook.com/marekkramarczykblog, www.instagram.com/marek_kramarczyk. Jachtostopem na Karaiby i dalej, przez Pacyfik - 3 letnia oceaniczna przygoda. Opowiem o żeglowaniu na Karaibach łódką, którą opiekował się inny polski jachtostopowicz. Zobaczycie jak wygląda praca na jachcie i nurkowanie z setką polujących rekinów. Dowiecie się dlaczego niemal cała populacja Żółwi z Galapagos została… zjedzona przez odwiedzających archipelag żeglarzy. Pokażę wam wyspy gdzie ludzie wyglądają jak z bajki „Moana” i kilka innych rzeczy.
Ela Wiejaczka - liderka wypraw głównie afrykańskich, dziennikarz obywatelski. Jechała stopem przez Saharę, pracowała jako wolontariuszka w Kenii, wchodziła na Ras Dashen, Jebel Toubkal, Margheritę, wielokrotnie na Kilimandżaro. Wolne chwile w Afryce spędza u Masajów. Tomek Budzioch - alpinista przemysłowy, technik naprawy śmigieł turbin wiatrowych z zamiłowaniem do Azji i jazdy na rowerze. Odwiedził Nepal, Iran, Afganistan, Pakistan, Kirgistan, Chiny, wielokrotnie Indie. W 2010 r. odbył samotną, rowerową podróż przez Himalaje indyjskie, pokonując ponad 3 000 km. Afryka 2x2 - rowerowa podróż poślubna. Przejechali w pięć miesięcy 11 krajów (Namibia, Botswana, Zambia, Zimbabwe, Mozambik, Malawi, Tanzania, Burundi, Rwanda, Uganda, Kenia), od Atlantyku po Ocean Indyjski, w Mombasie licznik pokazał 7560 km. Zaczęli na pustyni Namib - było 50 st. w cieniu. Więcej na temat wyprawy Eli i Tomka można przeczytać w ich książce „Pięć kilometrów do bomby”. Strona: www.afryka2x2.blogspot.com.
Rafał Fronia - uczestniczył w wielu wyprawach w Himalaje i Karakorum, w tym w zimowej na Broad Peak (2010/2011). Może pochwalić się również takimi szczytami jak: Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse oraz Gasherbrumem II. Uczestnik Zimowej Wyprawy na K2 2017/2018. Autor książki „Anatomia Góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami”. Strony FB: www.facebook.com/rozmowazgora, www.facebook.com/rafalfronia. Anatomia Góry, to opowieść o człowieku w Górach. Po co jedziemy w Góry i jak tam żyjemy. O tym jak zdobywaliśmy zimą K2. Dlaczego się nie udało... Czy to w ogóle jest możliwe i jaki mamy plan na to by wejść zimą na tę Górę.
SEN O SAHARZE Czasem kilka dni zostawia na duszy tak mocny ślad, że musisz za nim iść, nie wiedząc dokąd prowadzi. Nas doprowadził do stworzenia wystawy Sen o Saharze. Sahara to stan umysłu. Osiągasz go wśród bezkresu piasku, u podnóża wydmy albo na jej szczycie. Bo Sahara skłania do przemyśleń. Musisz tylko dać jej szansę. Zatem zanurz się w niej na kilka dni i pozwól działać, albo odwiedź naszą wystawę Sen o Saharze…
Dorota Chojnowska - antropolog kultury, dziennikarka piszącą o podróżach i włóczykij. Uwielbia zadawać pytanie „jak tam jest?”. Następnie pakuje plecak i rusza w podróż w najróżniejsze zakątki świata, by odszukać odpowiedzi. W ten sposób od blisko dwudziestu lat samotnie podróżowała, opisywała na blogu www.AlePieknySwiat.pl i fotografowała ludzi oraz miejsca. Dwa lata temu dołączył do niej Selim Saffarini - właściciel serwisu rowerowego HUSAbikes.pl www.husabikes.pl i roweru bambusowego, którego zbudował zainspirowany opowieściami Doroty. Od dwóch lat wspólnie prowadzą bloga i przemierzają świat - nie tylko na bambusowych rowerach. Strony FB: www.facebook.com/aleswiatjestpiekny, www.facebook.com/husabikes. Iran na bambusowym rowerze. Wyprawa pozwoliła jej z bliska zobaczyć kraj, wokół którego narosło wiele stereotypów. To, co ją zachwyciło, to bezpośredniość, otwarcie, próba zbliżenia się do niej jako osoby, która dla nich była oknem na świat. Opowiada także o irańskich kobietach, które wprawdzie noszą chusty, ale zwykle mają prawo jazdy, ukończone studia i pracę. Wspomina także o przebiegu święta Aszura oraz wyjaśnia, w jaki sposób powstawał jej bambusowy rower.
Dagmara Bożek-Andryszczak i Piotr Andryszczak - uczestnicy 35. Wyprawy Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawy Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Autorzy bloga o wyprawach polarnych: www.dompodbiegunem.pl i książki "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna". Dwa lata pod biegunami - regiony okołobiegunowe - Arktyka i Antarktyka. Działają tam polskie stacje naukowe, które od kilkudziesięciu lat prowadzą ciągłe badania naukowe. Opowieść jak przebiega rekrutacja na wyprawę i praca w stacji, jakie jest codzienne funkcjonowanie w takich miejscach i co ciekawego można zobaczyć w terenie.
Jędrzej Majka - z wykształcenia teologi i dziennikarz. Autor książek podróżniczych, przewodników i albumów fotograficznych. Odwiedził ponad 60 krajów. W podróży liczą się dla niego naprawdę spotkani w drodze ludzie, ich życie i opowiedziane przez nich historie. Więcej na www.jedrzejmajka.pl. W poszukiwaniu Arki Przymierza. Etiopia. Wszystkie drogi prowadzą poszukiwaczy Arki Przymierza do Etiopii, dawnego królestwa królowej Saby. Odbędziemy podróż do Etiopii, kolebki Nilu Błękitnego, w którego dorzeczu, wśród soczyście zielonych lasów i dymiących wodospadów, narodził się człowiek. Poznamy także odpowiedź na pytanie, co łączy etiopskich mnichów z kawą.
Kapitan Przebinda - miłośnik gór, języków, geografii oraz dzikiej przyrody. Zna dobrze Rosję. Obecnie jest współorganizatorem największej w Europie wystawy żywych pająków i skorpionów, dzięki czemu miał okazję mieszkać w wielu krajach. Admirał Krysowski - fan motoryzacji, kolarstwa i wypraw w nieznane. W podróży preferuje tylny napęd i dużo koni mechanicznych. Zna dobrze Stany Zjednoczone. Ma doświadczenia z policją na całym świecie. Kolekcjonuje mandaty. Pik Dybowskiego. Pojechać na Syberię, zdobyć najwyższy szczyt Gór Momskich, na którym nikt jeszcze zimą nie był. Nadać temu szczytowi oficjalną nazwę na cześć wielkiego Polaka. Przejechać 23 000 km, spać pod namiotem przy -50 st. Celsjusza i odpalić diesela przy podobnym mrozie. Co może pójść nie tak? Posłuchajcie o najnowszej przygodzie i przypale Kapitana i Admirała. Strona: www.facebook.com/Pik-Dybowskiego-443868789473028.
Krzysztof Starnawski - podróżnik ekstremalny, płetwonurek, speleolog, rekordzista Polski i świata w nurkowaniu w jaskiniach oraz pod lodem. Jego eksploracje doprowadziły do największych odkryć geograficznych w dziedzinie speleologii. Jest odkrywcą najgłębszej zatopionej jaskini świata. Kilkadziesiąt odbytych wypraw, ponad 150 odwiedzonych jaskiń, ponad 300 przeprowadzonych szkoleń, ponad 500 godzin pod wodą! Strony: www.dualrebreather.com, www.facebook.com/Krzysztof-Starnawski-Expedition-908352702563937, www.facebook.com/dual.rebreather?epa=SEARCH_BOX, Jaskiniowy podwodny świat - filmy z nurkowania: http://wordpress1818044.home.pl/autoinstalator/wordpressplugins/filmy/
Etiopia
Iran
Wyspy Pacyfiku
Jakucja
Jaskinie
Kenia
Laponia
Pod Biegunami
Jaskiniowy podwodny świat
Rafał Fronia
Jaskinie
Jaskiniowy podwodny świat
Sen o Saharze
KWIKORERA
Dorota Chojnowska - „Oman na bambusowych rowerach”.
11 grudnia 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
10 348samorozwoj
Waldemar Czado - Narciarstwo wysokogórskie i ultra biegi górskie.
23 listopada 2018 - 18:30
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
1 Maja 91B Rybnik
10 300samorozwoj
Kapitan i Admirał - „Przez Kołymę 100 na godzinę - opowieść o podróży do Jakucji”
23 października 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
13 683samorozwoj
Renata Mirska - „Podążając w kierunku równika - Tajlandia, Malezja, Singapur”.
16 października 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
10 307samorozwoj
Anka Grzelak - „Na pograniczu świata, którego nie ma - Górski Karabach i odrobina Czeczeni”
2 października 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
10 439samorozwoj
PasJA: "Rowerem na Północ" - Dawid Król & Michał Łopatka i ich relacja z wyprawy rowerowej do Norwegii
28 września 2018 - 20:00
Teatr Ziemi Rybnickiej
Plac Teatralny 1, Rybnik
10 402samorozwoj
Anna Sowińska - „Jak z Czarnogóry wybrać się do USA”.
25 września 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
11 011samorozwoj
Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki - „Zimą za koło podbiegunowe na rowerze z psem”.
18 września 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
11 430samorozwoj
Marian Madaj - „Kraj silnych jeźdźców czyli Myanmar/Birma”.
11 września 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
11 416samorozwoj
Bożena Woźniczka - „NAMIBIA - w podróży najważniejsi są ludzie”.
4 września 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
16 146samorozwoj
Pantomima się mnie ima
23 czerwca 2018 - 10:00
Art Cafe Restauracja & Club & Caffe
Jana III Sobieskiego 11 Rybnik
11 132samorozwoj
ISLANDIA - tam gdzie natura gra pierwsze skrzypce.
12 czerwca 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
15 868samorozwoj
PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku - JORDANIA na przedłużony weekend
5 czerwca 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
11 002samorozwoj
Justyna Pendzik - „Wyspy Zielonego Przylądka”
22 maja 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
10 941samorozwoj
Spotkanie z Krzysztofem Błażycą - autorem książki “Krew Aczoli”.
15 maja 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
10 699samorozwoj
„Ruta Polaca czyli nowa Polska Droga w Andach” - spotkanie z alpinistą - Jackiem Czechem.
11 maja 2018 - 19:00
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
1 Maja 91B Rybnik
11 255samorozwoj
Kamila Gruszka - „Pytania o Iran”.
17 kwietnia 2018 - 19:00
Żółty Młynek
Św. Jana 2 Rybnik
14 646samorozwoj