Transgresje ciała - spektakl doświadczenie
- 20 listopada 2015, piątek» 12:00
Transgresje ciała na Biennale "Teatr i teerapia" w Łodzi
Transgresje ciała – spektakl doświadczenie
20 listopada o godzinie 12:00 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie pokaże Transgresje ciała – odważny, przełamujący stereotypy spektakl Zofii Bartoszewicz. Spektakl, który może zmienić wasze widzenie niepełnosprawności i przybliżyć doświadczenie ludzi poruszających się na wózkach.
Spektakl „Transgresje ciała" pozwala nam docenić to, co uważamy za oczywiste, choć wcale takim nie jest i być nie musi: możliwość poruszania się, jaką daje nam zdrowe, pełnosprawne ciało. Reżyserka Zofia Bartoszewicz, z wielką prostotą, a jednocześnie w bardzo poruszający i delikatny sposób przybliża nam obszar doświadczeń i sensualnych doznań osób, których ciała są niemal całkiem pozbawione możliwości ruchu. Wiemy dużo o tym jak odczuwają dźwięki osoby niesłyszące, a przestrzeń, czy barwy osoby niewidzące – opowiada Zofia Bartoszewicz, reżyserka spektaklu –Ja chciałam dowiedzieć się więcej o przeżywaniu ruchu przez ludzi nie mogących się poruszać. Dzięki ciałom zapośredniczonym – ciałom performerek - uzewnętrznić wewnętrzne światy tych ludzi.
Spektakl jest zaproszeniem do doświadczenia, które otwiera na zupełnie nowe, wolne od schematycznych przesądzeń i przekonań widzenie nie-pełnosprawności. Zaczynamy zadawać sobie pytania o sensowność podziałów i granic, jakie wytyczyliśmy pomiędzy pełno a niepełno sprawnością. Zaczynamy myśleć, że może to raczej zdolność do empatii i współczucia, a nie tylko możliwość swobodnego poruszania ciałem, jest świadectwem pełnosprawnego człowieczeństwa?
„Transgresje ciała” dotyczą także tego, o czym pisał filozof, profesor Wojciech Chudy, który całe życie spędził na wózku inwalidzkim: przezwyciężania stereotypu łączącego dobre zdrowie i szczęśliwe-sensowne życie w konieczną jedność.
Przedstawienie jest autorskim projektem Zofii Bartoszewicz, aktorki Teatru Węgajty, powstało dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premiera miała miejsce w Warszawie w teatrze „Scena Lubelska”. Spektakl był grany, między innymi, na Biennale „Teatr i Terapia” w Łodzi, na Festiwalu Wioska Teatralna w Węgajtach oraz w warszawskich liceach w ramach grantu z Urzędu Miasta Warszawa.
Zapraszamy na „Transgresje ciała” do Bodzentyna (dnia 20.11. godzina 12:00, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1), a po spektaklu zapraszamy na rozmowę. Poza tym każdy będzie miał szansę usiąść i pojeździć na krześle z kółkami, czyli wózku inwalidzkim.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=DBsDri-9V3w&feature=youtu.be
Transgresje współtworzą: Zofia Bartoszewicz – aktorka teatralna (współpracuje z Teatrem Węgajty) i filmowa (zagrała w filmie „Wieża” Agnieszki Trzos), reżyserka, kompozytorka i performerka wokalna. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z niemiecką grupą Labsa Ensemble. Współtworzyła „Touch sCream Variete” oraz Multimedialną Operę „Echo und Narzissen”.
Izabela Giczewska – aktorka Teatru Węgajty, animatorka kultury, slawistka i kulturoznawczyni, śpiewa białym głosem, uprawia ogród ekologiczny
Domela Grenda – aktorka, absolwentka South Baltic Academy of Independent Theatre, współpracuje z Teatrem 3.5, instruktorka grupy teatralnej “No i Dobra!”, animatorka Wytwórni Kultury “BO TAK” w Dzierzgoniu
Joanna Janus – aktorka, performerka, instruktorka teatralna, współpracowała z Teatrem Snów. Od 8 lat prowadzi teatr osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Karolina Leszczyńska – performerka, teatrolożka, recenzentka teatralna, publikowała m.in. w „Didaskaliach”, "Teatrze" i „Scenie”. Uczestniczka wielu projektów o charakterze społeczno-artystycznym.
Eliza Paś-Dimitrow – performerka, prowadzi eksperymentalne warsztaty wokalne, ukończyła lingwistykę. Współpracuje z Teatrem Węgajty
Małgorzata Piskorek – tancerka, arteterapeutka, instruktorka dramy, współzałożycielka teatru tańca poRuszenie. Prowadzi zajęcia z osobami z upośledzeniem umysłowym i chorymi psychicznie.
Beata Terech – aktorka, studiowała w Nowym Jorku u Susan Batson oraz w londyńskiej szkole The Actors Temple i w studiu aktorskim Bernarda Hillera w Los Angeles. Zagrała w filmie "Tu jest kino" w reż. Piotra Piechoskiego, w "Przebudzeniu" w reż. Karoliny Malinowskiej, a obecnie jest w trakcie zdjęć do serialu "Póki śmierć nas nie rozłączy".
Katarzyna Żytomirska – aktorka Teatru „Scena Lubelska” i Teatru Węgajty, współtworzy spektakle Kobiecego Ośrodka Teatralnego działającego przy Centrum Praw Kobiet.
Kontakt: Izabela Giczewska, i.giczewska@gmail.com, 728-942-140 Więcej informacji na stronie: www.teatrwegajty.art.pl
Organizator:
Stowarzyszenie „Węgajty”
Partnerzy:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie
Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica” Gminny Ośrodek Kultury w Szreńsku Działdowskie Stowarzyszenie „Amazonki”
Miejski Dom Kultury w Działdowie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Spektakl jest realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Dostępna”
Transgresje ciała, scena stereotypy