INFORMACJA:
Aleja Gwiazd Teatru
- 18 czerwca 2011, sobota» 12:00
Teatr im. Stefana Jaracza
Wokoł pomnika Stefana Jaracza, naprzeciwko Teatru, powstaje Aleja Gwiazd. W taki sposob honorujemy najwybitniejsze postaci olsztyńskiej sztuki. Aleja wzbogacona zostanie o areopag Wolnych Ptakow Sztuki - rzeźby autorstwa Adama Myjaka, uświetniające wybitne osobowości ze świata teatru, muzyki, literatury i sztuk plastycznych. To nasz ochoczo spłacany dług wdzięczności wobec ludzi, ktorych talent nie poddaje się ani kaprysom czasu, ani koniunkturalnym podszeptom mod.
Rzeźbami Wolnych Ptakow Sztuki uhonorujemy:
Stefana Burczyka - mistrza i nauczyciela wielu pokoleń aktorskich, ktory na swoim koncie ma wiele niezapomnianych rol i jest znany widzom w całym kraju. Był odtworcą Seneki w „Quo vadis", w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, wcielił się w postać Papieża we włoskim filmie o Janie Pawle II. Do dzisiaj jego teatralne kreacje Papkina, Rejenta i Dyndalskiego w „Zemście" Fredry, Sieriebriakowa w „Wujaszku Wani" czy Eugeniusza w „Tangu" Mrożka należą do niedoścignionych wzorcow sztuki aktorskiej. Jest prawdziwym ambasadorem olsztyńskiej kultury, cenionym przez największych reżyserow wspołczesnego kina i teatru.
Bohdana Głuszczaka - tworcę określanego mianem „artystycznego zjawiska", rozpoznawalnego w całym kraju i poza jego granicami; wieloletniego reżysera i dyrektora zespołu Pantomimy Olsztyńskiej, z ktorą zrealizował m.in. słynne do dzisiaj spektakle: „Apokalipsę wg Świętego Jana Ewangelisty" do muzyki Krzysztofa Pendereckiego, „Kaprysy" wg rysunkow i sztychow Goyi, „Szopkę polską", „Galateę" i „Polskie Requiem". Przy realizacji „Galatei" namowił do wspołpracy m.in. Czesława Niemena. Działalność Pantominy Olsztyńskiej pod wodzą Bohdana Głuszczaka została nagrodzona na Festiwalu w Cannes.
*Hannę Skarżankę *- artystkę, ktora sceniczną „przygodę" rozpoczęła jeszcze w przedwojennych teatrach; w 1945 związała się z olsztyńskim Teatrem im. Stefana Jaracza, stanowiąc jedną z ważniejszych postaci legendarnego pionierskiego zespołu. Jej najwybitniejszą kreacją była tytułowa rola w „Damie kameliowej" z 1946 roku. Aktorka nie stroniła rownież od repertuaru
komediowego - jej udział w spektaklu „Gwiazdor i kinomanki" spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki teatralnej i publiczności.
Artura Steranko - aktora pięciokrotnie wyrożnianego nagrodą w plebiscycie „Teatralna Kreacja Roku" i coraz odważniej odkrywanego przez świat filmu i telewizji. Wystąpił m.in. w „Moim Nikiforze" K. Krauzego oraz w telewizyjnym spektaklu „Piękna pani Seidenman" J. Kijowskiego. Zwieńczeniem dotychczasowej „przygody filmowej" stało się dzieło Jerzego Skolimowskiego „Cztery noce z Anną", w ktorym Artur Steranko wcielił się w głowną rolę Leona Okrasy. Obraz przyjęto entuzjastycznie na Festiwalu Filmowym w Cannes w roku 2008, zaś sam aktor został okrzyknięty odkryciem francuskiego przeglądu światowego kina.
Eugenię Śnieżko-Szafnaglową - legendarną postać olsztyńskiego Teatru Jaracza, o niezwykle szerokim, genialnym wręcz emploi aktorskim; wspołtworczynię największych sukcesow Teatru i mistrzynię poetyckiego monologu. Do annałow sztuki scenicznej przeszła
rolą Gospodyni w „Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, tytułową postacią
Wassy Żeleznowej Maksyma Gorkiego i Dulskiej w pierwszym przedstawieniu
Teatru Jaracza. To postać, ktorej życie zawodowe stało się założycielskim mitem dla wielu młodych aktorek w kolejnych latach
działalności olsztyńskiej sceny.
Odsłona odbędzie się 18 czerwca, o godz. 12:00.
Spacer z Muzeum Nowoczesności: Śladem nieistniejących kin olsztyńskich
30 listopada 2024 - 11:00
Tartak Raphaelsonów MOK
Knosały 3b Olsztyn
3 033samorozwoj
Eksponat miesiąca: Czarny, czarny sedes
20 listopada 2024 - 17:00
Zajezdnia Trolejbusowa MOK
Knosały Olsztyn
2 357samorozwoj
Desant Kultury Magdalena Białecka: Mix04Nature
6 listopada 2024 - 19:00
Kamienica Naujacka
Dąbrowszczaków 3 Olsztyn
4 476samorozwoj
Desant Kultury Tatiana Asmolkova: Niech żyje bal…
4 listopada 2024 - 17:30
Spichlerz MOK
Piastowska 13 Olsztyn
3 757samorozwoj
Co ty wiesz o Olsztynie...
27 października 2024 - 16:00jest więcej terminów
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
ul. Dąbrowszczaków 3 Olsztyn
6 939samorozwoj
Przesiedleńcy – uciekinierzy – osadnicy
26 października 2024 - 14:00
Zajezdnia trolejbusowa
Knosały Olsztyn
5 233samorozwoj
Jak się tu znaleźliśmy
26 października 2024 - 16:00
Zajezdnia Trolejbusowa MOK
Knosały Olsztyn
5 280samorozwoj
Wagon nr 1945 // Róża przyjazdów i odjazdów
20 października 2024 - 17:00
Park Centralny
Emilii Plater 14, 11-041 Olsztyn Olsztyn
5 184samorozwoj
Wagon nr 1945 // Prezentacja
20 października 2024 - 17:00
Park Centralny
Emilii Plater 14, 11-041 Olsztyn Olsztyn
5 242samorozwoj