INFORMACJA:
Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej
- 2 lipca 2022, sobota» 11:00
W ramach cyklu ULOTNE MOK Olsztyn wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają na olsztyńską odsłonę pokazów plenerowej wystawy „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”. Ekspozycję będzie można oglądać od 2 lipca (sobota) we wnętrzach oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Nowoczesności w Tartaku Raphaelsohnów przy ul. Knosały. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Centrum Badań nad Holokaustem i Mniejszościami Religijnymi w Oslo - HL-Senteret. Wyjątkową ekspozycję będzie można oglądać do 24 lipca.
Murale o tematyce żydowskiej, które prezentuje wystawa „Pełno ich nigdzie…”, są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach. Przypomnieniem o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. W kilkunastu sekcjach tematycznych wystawa przybliża polsko-żydowską historię oraz sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Mówi zatem odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i Polsce współczesnej, stając się atrakcyjnym wizualnie narzędziem edukacji o historii Polski i Żydów. „Pełno ich nigdzie…” wpisuje się ponadto w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień historii w przestrzeni miejskiej. Ma również zachęcać do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnianiu historii Żydów.
W każdej chwili bez wychodzenia z domu można wziąć udział w wirtualnym spacerze prezentującym wybrane elementy z wystawy. Wideooprowadzanie jest dostępne do obejrzenia w mediach Muzeum POLIN – na profilu Facebook i kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=nZ3u_e2UccY
Ekspozycji „Pełno ich nigdzie…” będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny, na który złożą się wykłady historyczne, rozmowy współczesnej społeczności żydowskiej oraz spacery miejskie śladami lokalnego dziedzictwa Żydów. Program edukacyjny towarzyszący wystawie w Olsztynie jest realizowany we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie.
W sobotę, 2 lipca o godzinie 11:00 odbędzie się spacer miejski „Olsztyńskimi śladami Ericha Mendelsohna”. Poprowadzi go badacz i popularyzator historii regionu, Rafał Bętkowski. Autor przybliży sylwetkę urodzonego w Olsztynie architekta oprowadzając uczestników wycieczki po miejscach związanych z życiem Ericha Mendelsohna, w szczególności o czasie spędzonym przez niego w Olsztynie. Miejscem zbiórki będzie plac przed Tartakiem Raphaelsohnów przy ulicy Knosały 3B.
W ramach programu towarzyszącego ekspozycji odbędzie się również dyskusja „Podwójnie zapomniani…”. W jej trakcie poszerzony zostanie kontekst patrzenia na dziedzictwo żydowskie w dzisiejszej Polsce. Przyjrzymy się temu co w przestrzeni Warmii i Mazur – ale też Śląska czy Pomorza Zachodniego – pozostało, jak jest pamiętane, czy stanowi element tożsamości poszczególnych miast i regionów. Dyskusja odbędzie się we wtorek 5 lipca o godzinie 18:00 w Zajezdni trolejbusowej.
Kolejnym wydarzeniem będzie następny spacer miejski: „Śladami przedwojennych firm żydowskich w Olsztynie”. Autor opowie o udziale społeczności żydowskiej w życiu miasta, oprowadzając uczestników po miejscach, w których działały w dawnym Olsztynie znane firmy żydowskie. Wskaże jakie pamiątki przetrwały po nich do dziś. Wycieczka rozpocznie się w sobotę 23 lipca o 11:00 spod Tartaku Raphaelsohnów.
Wystawa „Pełno ich nigdzie…” powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie z Norweskim Centrum Studiów nad Holokaustem i Mniejszościami w Oslo. Zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu z funduszy EOG i funduszy norweskich oraz budżetu krajowego. Więcej o projekcie: https://polin.pl/pl/wystawa-pelno-ich-nigdzie
Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej Wystawa plenerowa Muzeum POLIN w Olsztynie 2 lipca (sobota) – 24 lipca (niedziela) Muzeum Nowoczesności (Tartak Raphaelsohnów), ul. Knosały 3B Wstęp wolny
Aleksander Wołos: Chłopak z Hołowna
18 października 2024 - 17:00
Galeria Amfilada
Dąbrowszczaków 3 Olsztyn
3 090sztuka
Beata Wiśniowska: Ars Moriendi
17 października 2024 - 18:00
Galeria Dobro
Stare Miasto 24/25 Olsztyn
3 052sztuka
Aleksandra Zaborowska: Pod powiekami jest zawsze ciemno
19 września 2024 - 18:00
Galeria Dobro
Stare Miasto 24/25 Olsztyn
1 961sztuka
Jerzy Seba Konstantynowicz: Reference point
11 września 2024 - 17:00
Zajezdnia Trolejbusowa MOK
Knosały Olsztyn
5 313sztuka
Radek Hebal: Bul ból bul
19 sierpnia 2024 - 18:00
Galeria Dobro
Stare Miasto 24/25 Olsztyn
5 675sztuka
Ale Sztuka! Nad Długim! Ale Berbeć! Dobranoc!
3 sierpnia 2024 - 16:00
Jezioro Długie
Jezioro Długie Olsztyn
2 840sztuka
Krystyna Janusz: Pruski Błękit
18 lipca 2024 - 18:00
Galeria Dobro
Stare Miasto 24/25 Olsztyn
5 907sztuka
Katarzyna Sowa: Źródło
11 lipca 2024 - 18:00
Galeria Amfilada MOK
Dąbrowszczaków 3 Olsztyn
5 420sztuka
Rafał Kaźmierczak: Przeszłości
13 czerwca 2024 - 18:00
Galeria Dobro
Stare Miasto 24/25 Olsztyn
5 714sztuka