Festiwal Wioska Teatralna
- 21 lipca 2012, sobota» 17:00
tu i teraz i...tam
Festiwal WIOSKA TEATRALNA 21 - 28 lipca 2012
TU I TERAZ… I TAM
ANIMACJA LOKALNA I GLOBALNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Zespoły z Polski, Niemiec, Tajwanu, Albanii i Francji
W ostatnim tygodniu lipca, w budynku gospodarczym na kolonii warmińskiej wsi Węgajty - już po raz dziesiąty - odbędzie się festiwal „Wioska Teatralna". Pomysł festiwalu od początku polegał na otwarciu, wyjściu poza obręb budynku teatralnego. Spektakle, warsztaty i spotkania odbywają się w zaadaptowanym budynku stodoły, w plenerze i w okolicznych miejscowościach, włączając do udziału ich mieszkańcow. W każdym roku rozszerzamy geografię działań, zdobywając dla wspolnych działań nowe przestrzenie. Tak będzie i tym razem.
W tym roku mierzymy się ze zjawiskami kryzysu kultury i całego naszego życia publicznego, a zwłaszcza niskiej świadomości ekologicznej Polakow. Prezentujemy także projekty teatralne ze świata, w kontekście „wojen klimatycznych", konfliktow na Bliskim Wschodzie i relacji euroazjatyckich. W trakcie Festiwalu odbywać się będą też kulminacje prac z miejscowymi społecznościami, warsztaty pedagogiki cyrkowej z dziećmi, teatr z niepełnosprawnymi i seanse interaktywnego Teatru Forum, w temacie pracy i zatrudnienia.
„Wioska Teatralna" jest festiwalem rozszerzającym obszar teatru alternatywnego, programowo łączymy wielość poszukiwań, konwencji, eksperymentow i środowisk. Wypowiadamy się po stronie kultury uczestnictwa, rozumianej jako gotowość do zabierania głosu - a także działania - w istotnych sprawach. Pragniemy, by warsztaty, spotkania i pokazy festiwalowe stały się przestrzenią kreatywności i myślenia o przyszłości.
O „Wiosce Teatralnej" w mediach i publikacjach:
„Wioska" stała się jednym z najciekawszych i najważniejszych festiwali teatru społecznego w Polsce.
( „Borussia" 49/2011)
Festiwal w takim kształcie jest jak mała rewolucja: Skupiając w jednym miejscu tak wielu rożnych ludzi, ktorych Baumann nazwałby „społecznie bezdomnymi" i pokazując reszcie świata, jak dużo mają oni do powiedzenia.
(„Dwutygodnik" 8/2009)
Welcome to the "Theatre Village", a weeklong project which takes place each July in "Teatr Węgajty". Open to people from all walks of life, this festival includes a wide variety of performances, concerts, workshops and discussions featuring artists from Poland, Europe and beyond.
("Necessary Theatre")
Za festiwal Wioska Teatralna Stowarzyszenie „Teatr Węgajty" zostało wyrożnione nagrodą Pro Publico Bono jako „Najlepsze Dzieło Obywatelskie" 2008 roku
Godziny rozpoczęcia ukażą się niebawem na naszej stronie www.teatrwegajty.art.pl.Zapraszamy!
Festiwal Wioska Teatralna 2012 - tu i teraz … i tam
Program, warsztaty oraz informacje o zgłoszeniach
21.07 sobota
Jestem - spektakl Teatru Realistycznego (Skierniewice)
Teatr Realistyczny Frakcja Żeńska zaprasza na pokaz interpretacji wierszy kobiecych autorstwa mężczyzn w wykonaniu kobiecym.
Męska podroż na południe - spektakl Krzysztofa Dziemiana, Marcina Lewonia, Krzysztofa Rudowicza, Tobiasza Żuka (Suwałki)
To działanie, ktore wywodzi się ze spotkania czterech mężczyzn, ktorzy zadali sobie pytanie: - Czym jest męskość?
Rozmowa o spektaklach
22.07 niedziela
Ogień, kryzys, dworzec centralny - work in progress Innej Szkoły Teatralnej, inscenizacja: Wacław Sobaszek
Bunt sieci - spotkanie z [Edwinem Bendykiem](http://bendyk.blog.polityka.pl /bunt-sieci-2/), moderacja: Marek Barański
Kryzys kultury i życia publicznego w Polsce, czyli: Czy przetrwamy do roku 2030?
rap - koncert BŁG skład (Kawkowo, Pupki, Godki, Wołowno)
Najnowsze kawałki w wykonaniu SzyMC, 70Hz, MTI, Barto, Pinczer i gości
Koncert zespołu „Poeci jezior" w składzie Maciek Łepkowski, Bartek Krajewski
23.07 poniedziałek
W stronę zielonego okrągłego stołu - panel dyskusyjny z udziałem Edwina Bendyka, Macieja Łepkowskiego, Emilii Hagelglanz i Piotra Romanowskiego, wstęp do dyskusji: prezentacja Teatru Wegajty pt. Źrodła i przyszłość
Oburzeni - pokaz najnowszego filmu Tony Gatlifa
Film „Oburzeni" powstał w oparciu o esej „Czas oburzenia!" Stephane'a Hessela - 93-letniego weterana ruchu oporu we Francji, w ktorym wzywa on do zakwestionowania aktualnego niesprawiedliwego systemu społecznego.
24.07 wtorek
Karawan południa - opowieści filmowe o wyprawie Teatru Węgajty do Albanii. Premiera filmowego notatnika podroży Pauliny Miu Zielińskiej, spotkanie i dyskusja, moderacja: Joanna Wichowska
Pozor uż ne możem - spektakl teatru delikates (Pisz)
Piosenki, wiersz, żywe słowo, improwizacja oraz wszystko to czego jeszcze nie było…
Gitarowa medytacja z szeroko zamkniętymi oczami - koncert
białoruskiego gitarzysty Aliaksandra Muliarczyka, znanego pod artystycznym pseudonimem aleks maj, Wizualizacje: Agnieszka Lisowska
25.07 środa
Niewidzialne miejsca - film, projekt animacyjny Alicji Brudło
Trzy wyspy- performance Wei-Yun Lin-Goreckiej, Pawła Goreckiego (wg. powieści tajwańskiego pisarza Wu Ming-Yi „Człowiek o fasetkowych oczach")
Opowieść, ktora łączy proroctwo, kwestie ekologiczne, mity i legendy, fantazje i rzeczywistość Tajwanu.
wystawa recyklingowa „Partytura dla Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej" Pawła Goreckiego stoisko „Tajwan na stole" na temat wspołczesnej kultury Tajwanu. Herbata tajwańska i Wąsy Smoka.
Teatr Dźwięku - koncert zespołu Sol et Luna
W programie kompozycje Mieczysława Litwińskiego oraz pieśni perskie, litewskie, chińskie
26.07 czwartek
Mnemotechniki - pokaz warsztatu Katarzyny Regulskiej i Leny Rogowskiej, nawiązującego do projektu pod tym tytułem
The Black Hole of the Needle - pokaz filmu Ilira Dragovoji i Justyny Wielgus- długo oczekiwany dokument opowiadający o albańskich ucieczkach przez żelazną kurtynę w świetle wspołczesnych pytań o prawo do swobodnego poruszania się. Po seansie: spotkanie z jego autorami.
Pieśni Marabuta i Mandragory - koncert zespołu Albedo Ansambl (Stowarzyszenie „Tratwa", Olsztyn)
27.07 piątek
Plac zabaw dzieci i dorosłych wydarzenie plenerowe przygotowane przez performerię Warszawy, gra Kapela Katalońska
Na wiejskim boisku w Węgajtach spotkają się ludzie, pokolenia, konwencje: cyrk dziecięcy, performans, muzyka hiszpańska i więcej …
[ru:ts] - spektakl Jana Kuhlinga (Niemcy), Philippa Scholtysika (Niemcy), Pauliny Miu Zielińskiej (Polska), Yejin Kwon (Korea Płd) [ru:ts] zakłada, że własna tożsamość, własne korzenie są, jeżeli nie do odkrycia, to do odczuwania właśnie podczas bycia "w drodze" i konfrontacji z nieznanym.
The mouth of the Blind Corps - spektakl work in progress Farbrice Nicot (Paryż) i jego studentow, opracowany podczas "Wioski Teatralnej" - Tekst wspołczesnego irańskiego pisarza Mohamada Tcharme Tchir, piętnujący obojętność społeczeństw wobec antysemityzmu i ksenofobii. Praca teatralna będzie się skupiać wokoł roli pamięci.
Rozmowa o spektaklach
28.07 sobota
Fuzja warsztatow - prowadzenie Wacław Sobaszek
Piwonia, niemowa, głosy spotkanie autorskie z Krzysztofem Gedroyciem
W centrum uwagi jego najnowsza książka, wyd. Nowy Świat
Forum - spektakl Aktionstheater Halle
Wspolne (aktorow i publiczności) poszukiwania odpowiedzi na pytania o PRACĘ. Interaktywny spektakl opracowany z udziałem grupy warsztatowej podczas festiwalu.
Jam session
Zapraszamy na warsztaty "Wioski Teatralnej"!
22 lipca - warsztat dźwięku - Saba Litwińska
22, 23 lipca Obecność aktora na scenie - Fabrice Nicot
Praca warsztatowa nakierowana na zwiększenie intensywności bycia aktora na scenie. Jak być obecny w sposob wstrzemięźliwy? Jakie techniki można stosować, by wzmocnić wewnętrzne odczucia nie zmieniając ich? Warsztat przekazuje techniki medytacyjne oraz techniki pracy z ciałem i z głosem. Zakończy się improwizacją. Wybrani uczestnicy warsztatu zostaną zaproszeni do udziału w probach i pokazie (23. - 27.07., bez dodatkowych opłat) „The Mouth of the Blind Corps" (por. program.) Prowadzenie: Fabrice Nicot, animator Epi d'Or Arts Compagny w Paryżu. Po studiach aktorskich na École nationale superieure des arts et techniques du theatre (E.N.S.A.T.T.) i pracy badawczej (Paris III - Sorbonne) uczy teatru i sztuki filmowej w kilku krajach. Jako reżyser teatralny i filmowy wystawia własne dzieła we Francji i zagranicą.
23 lipca Szekspir w masce ekoterrorysty - Wacław Sobaszek
Pokaz warsztatowy przygotowany we wspołpracy z mieszkańcami DPS Jonkowo stworzy przestrzeń spotkania w miejscu nie-teatralnym.
22 - 28 lipca Wyplatanie - Nie mam, ale mogę mieć, co nam wyjdzie, to będzie warsztat otwarty, Krzysztof i Daria Wrona
23, 24 lipca Konflikt w pracy zespołowej Konrad Sobczyk (ośrodek mediatorzy.pl)
Narzędzia do rozwiązywania konfliktow. Co robić, żeby konflikt nie spalał wspołpracy tylko działał pozytywnie?
24 lipca rysowanie, warsztat otwarty - Tadeusz Piotrowski
22 - 24 lipca Mnemotechniki: warsztat teatralny z użyciem rapu. Katarzyna Regulska, Lena Rogowska
Czekamy jeszcze na odautorski opis. O warsztacie „Mnemotechniki" możemy w tej chwili powiedzieć, że warsztat wychodzi poza granice konwencji rap. Spotykają się w nim elementy rapu z doświadczeniami pracy nad własną biografią, jakie były podstawą spektaklu „Mnemotechniki", zrealizowanego w tym roku w Teatrze Dramatycznym. z udziałem grupy wychowanek Zakładu Poprawczego oraz uczestnikami spoza murow Zakładu - uczennicami szkoł średnich i kobietami w wieku 55+. W warsztacie rap zostaje traktowany jako jedną z drog wyrażania siebie poprzez pracę nad słowem, rymem, rytmem. Następnie praca nad utworem przeobraża się w pracę nad pokazem teatralnym. [http://www.praktycy.org/mnemotechniki/mnemotechniki.html](http://www.praktycy.org/mnemotechniki/mnemotechniki.html)
25 - 27 lipca Recykling, warsztat otwarty - Wiktoria Rutkowska
Z rożnych przedmiotow „wtornego obiegu" przygotowane będą obiekty do parady teatralnej
Czekamy jeszcze na odautorski komentarz
24 - 26 lipca Joggling Yoga - Moti Ashkenazi
Techniki tańca ognia, Czekamy jeszcze na odautorski komentarz
25 - 27 lipca warsztat kompozycji muzycznej "COM-POSITIO II" dla niewtajemniczonych - Mieczysław Litwiński "Com-positio" - z łac. "ze- stawiać", "u-stawiać", "s-kładać", "u-kładać", "u-miejscawiać". Warsztat ukazuje sedno pracy kompozytora, jako "składacza", "układacza", "zestawiacza", tego, ktory wprowadza, ustala pewien ład, porządek. Pod doświadczonym okiem (i uchem!) chętni zapoznają się ze sposobami tworzenia muzyki, w krotkim czasie trwania warsztatu, korzystając z dźwiękow, instrumentow, obiektow, muzykow i aktorow znajdujących się na miejscu. Dwie sesje: wprowadzająca -oraz koncert/prezentacja prac z możliwym wykonaniem utworow. W międzyczasie prowadzący chętnie służyć będzie konsultacją. Znajomość pisma muzycznego niekonieczna, jednak swoje pomysły, proces jak i końcową partyturę trzeba będzie zapisać za pomocą innych notacji (znakow graficznych bądź słow). Warsztat prowadzi do publicznej prezentacji utworu, choć udział w niej jest niekonieczny. Warsztat dla 7 - 11 osob.
26, 27 lipca „Trening, taniec, improwizacja" - Justyna Wielgus, Erdmute Sobaszek, Wacław Sobaszek Warsztat zaczynamy od ruchu, od jego prostych form, ktore poprzez nasze ćwiczenie się w uważności i witalności stają się stopniowo formami tańca. Pracujemy też nad formami tańcow, zaczerpniętych z tradycji rożnych zakątkow świata i w ten sposob wchodzimy w obszar wzajemnej uważności, w proces grupowy. W kolejnych etapach pogłębiamy ten proces poprzez stosowanie ćwiczeń oddechowych i głosowych. Staramy się uświadamiać uczestnikom potrzebę rozpoznania linii ruchu i głosu. Następnie zaś probujemy uwalniać się od form, wchodząc w żywioł ruchu- tańca, improwizując.
25 - 27 lipca warsztat na pograniczu performansu, animacji kultury, badań terenowych - Performeria Warszawy
Czekamy jeszcze na odautorski komentarz. Warsztat będzie przygotowaniem do powołania wydarzenia „Plac zabaw dzieci i dorosłych". Performeria podzieli się w trakcie prac swoimi doświadczeniami z akcji Automat z kawą, Proba dryfu i SPACE_r, Instrukcja użycia miejsca. W programie krotki trening performatywnych technik, zbieranie materiałow w terenie, rozmowy z mieszkańcami i zaplanowanie wspolnej finałowej akcji na węgajckim placu zabaw.
25 - 28 lipca warsztat Teatru Forum - Aktionstheater Halle
Czekamy jeszcze na odautorski opis warsztatu. Poniżej wprowadzenie do założeń teatru Forum, konwencji prezentowanej na Wiosce Teatralnej już 2009 i 2010. Ważnym elementem tegorocznego warsztatu będzie wybor tematu: będzie nim praca, w wielu aspektach: sytuacja człowieka posiadającego pracę i sytuacja poszukującego pracy.
Teatr Forum to rodzaj otwartej i interaktywnej praktyki teatralnej, utworzony przez brazylijskiego aktora, reżysera i krytyka społecznego Augusto Boala. Opracowane przez niego metody pracy przygotowują aktorow do działań ulicznych, interwencyjnych, nawiązujących do problemow codziennego życia i wciągających do udziału widzow. Augusto Boal określa swoją metodę "Teatrem uciśnionych" (Theatre of the Opressed). W jego teatrze relacje są odwrocone: rozwiązanie mają znaleźć nie aktorzy, tylko widzowie. Gra teatralna staje się przez to swoistą probą rzeczywistości. Wymaga to od aktorow innych umiejętności niż gra w zwykłym teatrze. Warsztat aktorski to zbudowana na specyficznym treningu sztuka wyrazistości, reagowania, szybkiego tworzenia dialogu z widownią. Warsztat zmierza do budowania - na podstawie sugestii uczestnikow oraz scen "przywiezionych" przez ATG - prostego spektaklu teatru Forum. W pracy używane będą ćwiczenia ruchowe i ćwiczenia improwizacyjne nastawione na kontakt z partnerem i na tworzenie teatralnych obrazow - takich jak słynne "rzeźby". Ważne w pracy nad spektaklem będzie odnalezienie własnego, indywidualnego doświadczenia opresji. W trakcie finalnego pokazu widownia będzie zaproszona do aktywnego włączenia się i do znalezienia nowych rozwiązań konfliktu.
praca zbiorowa
28 lipca Fuzja, prowadzenie: Wacław Sobaszek
collage utworzony z działań wszystkich warsztatow festiwalowych
Warsztaty odbędą się w dniach festiwalu, w godzinach przedpołudniowych. Uwaga! Prosimy o przesłanie zgłoszeń do 10 lipca. Potwierdzenia udziału prześlemy 11 lipca. Opłaty Bezpłatny jest udział w końcowej "Fuzji", warsztatach otwartych i Za pozostałe warsztaty proponujemy następującą wysokość opłat: 35 zł - za jeden dzień warsztatu (3 - 4 h); wyjątkiem jest warsztat kompozytorski Mieczysława Litwińskiego: 25 zł - za jeden dzień warsztatu (2h).
oraz Joggling Yoga - Motiego Ashkenazi: 20 zł - za jeden dzień
W uzasadnionych przypadkach prosimy o zwrocenie się do nas o przyznanie wpłaty ulgowej. Nasza sytuacja finansowa jest w tym roku szczegolnie skomplikowana, ale rozumiemy, że nie jesteśmy w tym odosobnieni. Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy w formie mailowej na adres: wioskateatralna@gmail.com do 10 lipca. Prosimy o używanie w mailu tematu: ZGŁOSZENIE, pomoże nam to wyłowić zgłoszenia z powodzi innych maili. Przy zgłoszeniach na warsztaty teatralne prosimy o informację, w ktorych warsztatach braliście udział. Osoby, ktore nie brały dotąd udziału w naszych warsztatach, prosimy o informacje o sobie, w tym: 1) informacje o swoich zainteresowaniach; 2) o doświadczeniach z pracy w grupach teatralnych lub innych, o udziale w warsztatach i podobnych formach edukacji; 3) o pracy, stałym zajęciu, studiach, uczelni; 4) jakie mam oczekiwania wobec udziału w warsztatach "Wioski"?
Organizator: Stowarzyszenie Teatr Węgajty
Dofinansowano ze środkow Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środkow Funduszu Aktywizacji Teatralnej Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Festival Team:
Zofia Bartoszewicz, Julia Cherichetti, Wioleta Farkowska, Iza Giczewska, Katarzyna Regulska
Coordination:
Erdmute Sobaszek
Artistic Director:
Wacław Sobaszek
Finansowane ze środkow Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Organizator:Stowarzyszenie Teatr Węgajty
Wioska Teatralna – Symbioza część II: 20 – 23 września 2022
od: 20 września 2022 do: 23 września 2022 jest więcej terminów
Ośrodek Teatralny Węgajty
18 Węgajty
5 310teatr
BAZAR CONVIVO
11 czerwca 2022 - 16:00, 20:00
Ośrodek Teatralny Węgajty
18 Węgajty
5 143teatr
Wioska Teatralna Wiejskie Innowacje
26 września 2021 - 13:00jest więcej terminów
Ośrodek Teatralny Węgajty
18 Węgajty
7 476teatr
WIOSKA TEATRALNA 2020, CZĘŚĆ II
od: 24 września 2020 do: 27 września 2020
Ośrodek Teatralny Węgajty
18 Węgajty
6 101teatr
„Wioska Teatralna 2019” - Węgajty, Jonkowo, Godki
od: 19 lipca 2019 do: 25 lipca 2019
Ośrodek Teatralny Węgajty
18 Węgajty
10 354teatr
Wioska Teatralna 2017 zaczątki - sztuka współistnienia
od: 22 lipca 2017 do: 28 lipca 2017
Ośrodek Teatralny Węgajty
18 Węgajty
10 521teatr
ZAPUSTY 2017 w Teatrze Węgajty
17 lutego 2017 - 18:00
Ośrodek Teatralny Węgajty
18 Węgajty
10 735teatr
Majówka Teatralna
1 maja 2016 - 21:00jest więcej terminów
Ośrodek Teatralny Węgajty
18 Węgajty
13 513teatr
ZAPUSTY 2016 i otwarcie jubileuszowego roku 650-lecia wsi Węgajty
5 lutego 2016 - 18:30
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgajtach
Węgajty Węgajty
14 406teatr
WIOSKA TEATRALNA 2015 // (NIE)WIDZIALNE GRANICE // Węgajty, Jonkowo, Gotki // 18 – 25 lipca
od: 18 lipca 2015 do: 25 lipca 2015
Ośrodek Teatralny Węgajty
18 Węgajty
16 447teatr
Rachmańskie święto
5 października 2014 - 22:00jest więcej terminów
Ośrodek Teatralny Węgajty
18 Węgajty
18 284teatr