„Ofiary zabobonu” Franciszka Tuczyńskiego Kiszkowo
Ofiary zabobonu
- 5 października 2012, piątek» 17:00
Wojt Gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski zaprasza serdecznie 5 października 2012 r. na promocję książki Franciszka Tuczyńskiego (1844-1890) „Ofiary zabobonu", ponownie wydaną po 127 latach.
„Ofiary zabobonu", za Wikipedia:
Polska powieść obyczajowa Franciszka Tuczyńskiego (1844-1890) osadzona w XVIII-wiecznym miasteczku Kiszkowo, opowiadająca o losach miejscowego zabobonu, czarownicach i sądzie kiszkowskim posiadającym wielowiekową tradycję.
Książka ukazała się w 1885 r. w Mikołowie, w wydawnictwie Karola Miarki, kolejne wydanie powieści miałomiejsce w Kościanie w 1926 r. jako bezpłatny dodatek do „Gazety Polskiej". Ostatnia edycja dzieła ukazałasię w 2012 r. staraniem Gminy Kiszkowo.
Dla pisarza inspiracją do stworzenia powieści mogł być m.in. jeden z ostatnich procesow o czary w I Rzeczypospolitej, na podstawie ktorego dekretem sądu kiszkowskiego z 30 września 1761 r. spalono na stosie dziesięć niewinnych kobiet. Sąd kiszkowski rownież w 1717 r. o czary oskarżył niewinne kobiety - Jadwigę Jankowską i Jadwigę Potasznicką. Motywy sądu kiszkowskiego w swojej tworczości wykorzystał rownież Antoni Szabrański (1802-1882), redaktor Biblioteki Warszawskiej.
Powieść Franciszka Tuczyńskiego wymierzona jest przeciwko zabobonowi, przez ktory często ginęliniewinni ludzie. Pisarz demaskuje społeczne zacofanie oraz brak upowszechniania wiedzy. Ofiaryzabobonu są jedną z pierwszych polskich powieści analizujących zjawisko rzucania czarow i praktykowaniamagii w kontekście socjologii i psychologii. Franciszek Tuczyński, słynący ze skrupulatnych studiowhistorycznych i regionalnych studiow, oprocz staropolskiej obyczajowości zgromadził rownież dawneporzekadła i zażegnywania (rodzaj odpędzania urokow).
Głownymi bohaterami Ofiar zabobonu są Czarna Maryna, wykorzystująca naiwność innych „uzdrowicielka" oraz rodzina Bużalskich, ktora pada ofiarą jej intryg, przez co omało nie dochodzi do samosądu i linczu w miasteczku. Powieść kończy się jednakże sprawiedliwym wyrokiem sądu kiszkowskiego, czego niestety nie można powiedzieć o prawdziwym wyroku z 1761 r.
Kiedy: 5 październik 2012 r., godz 17
Gdzie: Sala lustrzana, Hala Widowiskowo-Sportowa ul. Polna 33, 62-280 Kiszkowo (pow. gnieźnieński)
Wstęp wolny
Program:
- Powitanie - Wojt Tadeusz Bąkowski
- Przedstawienie krotkiego rysu historycznego Kiszkowa - Anna Frąckowiak
- Przybliżenie postaci autora Franciszka Ksawerego Tuczyńskiego - Dawid Jung
- Geneza ponownego wydania książki - Bartosz Krąkowski
- Czytanie fragmentow książki, opisow owczesnego Kiszkowa i okolicy
- Wręczenie nagrod laureatom konkursu - Izabela Wampach, Alicja Gorna
- Wystąpienia zaproszonych gości
- Podsumowanie spotkania - Wojt Tadeusz Bąkowski
- Słodki poczęstunek
bilety:
Wstęp wolny