SALON POEZJI / EDYTA JUNGOWSKA
Podczas ostatniego Salonu Poezji w 2024 roku wysłuchamy świątecznej poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Anny Świrszczyńskiej, Jana Kasprowicza, Wojciecha Bąka czy Maryli Wolskiej. Przeczyta ją Edyta Jungowska, a o oprawę muzyczną zadba Piotr Pawlus, gitarzysta orkiestry Teatru Muzycznego.
Edyta Jungowska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Najpierw występowała w warszawskim Teatrze Kwadrat, ale szybko przeniosła się do Teatru Nowego prowadzonego przez Adama Hanuszkiewicza. Zagrała w wielu jego przedstawieniach, takich jak: Zapolska, Zapolska, Iwaszkiewicz, Miesiąc na wsi czy Balladyna. Występowała także na deskach innych warszawskich teatrów: Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teatru Dramatycznego, Teatru Narodowego, Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, Teatru Buffo czy Teatru Komedia. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1989 roku w Ostatnim dzwonku w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Później można ją było zobaczyć m.in. w Faustynie (reż. J. Łukaszewicz), Złocie dezerterów (reż. J. Majewski), Operacji „Koza” (reż. K. Szołajski) i Detektywie Bruno (reż. M. Nieć, M. Palej). Aktorka wystąpiła też w wielu serialach: Szaleństwach panny Ewy, Klanie, Na dobre i na złe czy Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście. Jej głos można było usłyszeć w licznych filmach oraz serialach animowanych takich jak: Tom i Jerry, Flinstonowie, Rodzina Addamsów, Toy Story, Casper, Kosmiczny mecz czy Kaczka paczka. W 2010 roku otworzyła wydawnictwo Jung-off-ska, pod którego szyldem wydaje audiobooki oraz książki dla najmłodszych i młodzieży. W 1997 roku otrzymała Nagrodę im. Leona Schillera, a w 2000 roku nagrodę Ewy Demarczyk i nagrodę im. Andrzeja Waligórskiego w konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na XXI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Salon Poezji z udziałem Edyty Jungowskiej odbędzie się 28 grudnia o godz. 11:45 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a o godz. 17:00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku.
Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.
Bilety w cenie 20 zł dostępne są w kasie oraz online. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 oraz pod adresem bilety@teatr-muzyczny.pl.
Salony Poezji dofinansowywane są przez Fundację Zakłady Kórnickie.
***
Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.
SALON POEZJI / MICHALINA ŁABACZ
11 stycznia 2025 - 17:00 | KUP-BILET
Zamek w Kórniku
Zamkowa 5 Kórnik
460teatr
SALON POEZJI / LECH DYBLIK I JAKUB BRUCHEISER
22 lutego 2025 - 17:00 | KUP-BILET
Zamek w Kórniku
Zamkowa 5 Kórnik
393teatr
KARNET NA SALONY POEZJI W ZAMKU W KÓRNIKU
30 czerwca 2025 - 00:00 | KUP-BILET
Zamek w Kórniku
Zamkowa 5 Kórnik
3 690teatr