INFORMACJA:
Teraz My. Polskie Kino niezależne 1989-2009
- 10 czerwca 2009, środa» 16:00
- 9 czerwca 2009, wtorek» 17:00
Przegląd filmów niezależnych oraz spotkanie wokół książki „Kino niezależne w Polsce 1989-2009”.
KRYTYKA POLITYCZNA
CENTRUM KULTURY ZAMEK
KINO POLSKA
zapraszają:
„Teraz My. Polskie Kino niezależne 1989-2009"
Przegląd filmow niezależnych oraz spotkanie wokoł książki „Kino niezależne w Polsce 1989-2009".
9 lipca 2009, wtorek, DZIEŃ na POWAŻNIE
godz. 17.00 Piotr Matwiejczyk, gigant kina niezależnego
„Homo Father", reż. Piotr Matwiejczyk, 2005 r.
"Homo Father" Piotra Matwiejczyka opowiada o homoadopcji. To komediodramat opowiadający o parze homoseksualistow, ktorzy zmuszeni są wychowywać dziecko jednego z nich (owoc jednonocnej znajomości). Gabriel i Robert żyją ze sobą od trzech lat. Robert ukrywa przed światem swoj związek, Gabriel przeciwnie - chciałby, aby ludzie dowiedzieli się, jak bardzo się kochają. Pewnego dnia w ich domu pojawia się Natalia, z ktorą Gabriel trzy lata temu miał jednorazową przygodę. Przyprowadza małą dziewczynkę i pozostawia ją z Gabrielem. Przez telefon informuje go, że to jego corka...
Film znany jest m.in. z faktu, że podczas XXX Festiwalu Polskich Filmow Fabularnych w Gdyni stracił 16 minut czasu trwania przez ocenzurowanie[1] oraz z wycofania go przez Telewizję Polską z konkursu filmow niezależnych w TVP2 w czerwcu 2006 r.
Pamiętasz Mnie?, reż. Piotr Matwiejczyk, 2007 r.
Film opowiada historię trudnego powrotu ojca (Mirosław Baka) do rodziny? żony (Renata Dancewicz) i corki (Angelika Kubasik). Mężczyzna opuszcza zakład karny po odsiedzeniu połowy kary. Chce odzyskać utracone życie, wrocić do żony i do 12 letniej corki. Jednak nie wszystkie grzechy z przeszłości mogą być wybaczone. Żona już nie jest tą samą kobietą, a corka w ogole nie pamięta ojca? Pomimo chłodu panującego w rodzinnym domu, mężczyzna zostaje i liczy, że uda mu się naprawić to, co przez niego zostało zrujnowane.
Pomysł na film wziął się z rodzinnych doświadczeń z dzieciństwa reżysera. „ Moj ojciec wyjechał za granicę kiedy miałem 4 lata. Pierwszy raz zobaczyłem go, gdy miałem 10 lat i ciężko mi było odnaleźć się w tej sytuacji. Pomyślałem sobie: co by było, gdyby taka rodzina, ktorą opuścił mąż, ojciec, zaczęłaby żyć własnym życiem? Co by się stało kiedy wrocił by ojciec? Jakie konflikty by się narodziły i czy była by szansa odzyskania tej utraconej rodziny? Na takiej zasadzie zbudowałem pomysł na ten film" Piotr Matwiejczyk.
godz. 19.00* Mathias Mezler, siła manifestow*
Uciec Stąd, reż. Mathias Mezler, 2006 r.
Film opowiada o trzech starych kumlach mieszkających na jednym z zapomnianych poznańskich blokowisk. Darek - student filozofii, Rogalo - pracownik stacji paliw i Bubu Oxford - diler narkotykow - łączy jeden cel, chcą wyjechać za granicę w celach zarobkowych. Akcja filmu rozpoczyna się w omencie, w ktorym student dostaje wizę do USA, ma tam załatwioną pracę u wujka. Sytuacja komplikuje się, kiedy policjant mający na oku dilera zaczyna szantażować Darka - żądając wsypania Bubu w zamian za zwrot paszportu i pozwolenie na wyjazd.
OFF, reż. Mathias Mezler, 2006 r.
Tym razem Mathias Mezler podjął probę sfilmowania własnego manifestu na temat kina niezależnego. Jest to także po części autorska historia o tym jak się w Polsce tworzy kino niezależne.
Film jest opowieścią o człowieku, ktory oddaje się bez reszty realizowaniu pasji, jaką jest kręcenie filmow. Marcin Tomczak reżyseruje właśnie swoj kolejny film offowy. Probując być za wszelką cenę niezależnym tworcą, popada w skrajny despotyzm.
godz. 21.00* Grzegorz Lipiec, czyli życie ma sens*
8 w poziomie, reż. Grzegorz Lipiec, 2008 r.
Polska w niedalekiej przyszłości. Mężczyzna budzi się z amnezją w hotelowym pokoju nr 224. Ma przy sobie gorę forsy i pistolet. Z tarasu wyrzuca deszcz pieniędzy na zatłoczony deptak. Jeden z banknotow 100 euro frunie do kolejnych właścicieli zmieniając ich życie. A wszystko to w małym Miasteczku ogarniętym strachem i paniką przed bombowym atakiem terrorystow. Mowi reżyser: „Nie mam takiego doświadczenia i talentu, aby powstało kino artystyczne, ambitne z misją zmieniania świata. Od tego są prawdziwi artyści. Ja, wychowany w komunie na 'Gwiezdnych Wojnach', a potem na MTV, chcę za pomocą ruchomych obrazkow robić dobrą rozrywkę. Mam nadzieję, że będą Państwo choć trochę usatysfakcjonowani. Gdyby tak się nie stało, jedynym pocieszeniem może być fakt, że film nie powstał z państwa podatkow."
Że życie ma sens, reż. Grzegorz Lipiec, 2000 r.
Akcja filmu rozgrywa się na jednym z osiedli w zachodniej Polsce. Grupa przyjacioł z podworka znajduje sposob na prowincjonalną stagnację w amatorskiej tworczości filmowej. Ich najnowszy obraz jest u progu wyjścia poza betonowe blokowisko. Niespodziewanie pojawia się chłopak z sąsiedztwa z nowymi pomysłami... Oprocz kolorowych laserow imprez techno, wesołych wieczorow w osiedlowej knajpie i rozrywkowych znajomych oferuje eksperymenty z narkotykami... Kończy się rzeczywistość, zaczyna sie świat narkotykowego transu... "Że życie ma sens", pełne nowatorskich rozwiązań i tworczej inwencji to szokujący i prowokujący obraz degradacji człowieka.
10 lipca 2009, środa, DZIEŃ z HUMOREM
godz. 16.00* Bodo Kox:*
Nie panikuj, reż. Bodo Kox, 2007 r.
Zygi, Antek i Radzio tworzą zgrany, choć niezwykle egzotyczny tercet. Feralnego dnia, kiedy Zygi po raz kolejny nie dostaje renty, z Antkiem znowu zrywa dziewczyna, a Radzio traci pracę, chłopcy postanawiają się zresetować... znaczy zapić i nie tylko zapić, wszelkie smutki. Podczas libacji Zygi wpada na pomysł, by porwać maskotkę bardzo znanej na całym świecie sieci fastfoodow, ktorej nazwa zaczyna się na "m" i kończy na "s", czyniąc z tego aktu swoisty happening. Pozostała dwojka przyjacioł nie wie, że jest to dla Zygiego pożegnalny happening...
godz. 17.30* Łyżka Czyli Chili, czyli świat się śmieje *
Wybor realizacji grupy.
W 2004 roku zrealizowali wspolnie z telewizją Kino Polska autorski program "Łyżka czyli Chilli zapodaje", w ktorym wystąpili w typowych dla nich garniturach z lat 70., ktore stały się znakiem rozpoznawczym ich stylu. Autorzy znanych skeczy "Proba zawiązania sznurowek odkurzaczem" czy "Proba rozegrania meczu piłkarskiego na boisku o wymiarach 30 x 50 cm". Swoje autorskie akcje artystyczne realizowali wspolnie z grupą Łodź Kaliska. Wystawiali m.in.: w Zachęcie, w Bunkrze Sztuki, w BWA i na terenie całej Polski.
godz. 19.00* "O kinie niezależnym w Polsce*
Spotkanie z udziałem m.in. autora książki "Kino Niezależne w Polsce 1989-2009" Piotrem Mareckim oraz reżyserami Grzegorzem Lipcem i Mathiasem Mezlerem.
Częścią spotkania będzie pokaz pierwszych krotkich filmow dzisiejszych gwiazd polskiego kina niezależnego. Set filmowy ułożył Piotr Marecki.
godz. 20.30 Takiej animacji jeszcze nie widzieliście
Nudle, reż: Dariusz Nojman, 2008 r.
Nudle to w głownej mierze nastolatkowie, mieszkający na jednym ze śląskich blokowisk. Jeśli mielibyśmy określić ich jednym słowem, to najtrafniejszym byłoby łobuzy. Musimy zaznaczyć, że postacie pojawiające się w filmie nie są jednoznacznie dobre, czy też bezwzględnie złe. Zależy nam najbardziej na tym by były one charakterystyczne. W zamyśle mają one tworzyć przerożne komiczne sytuacje. Dość często będzie to tak zwany czarny humor. Akcję serialu osadziliśmy we wczesnych latach 90'. Dariusz Nojman.
godz. 22.00 Dokładka, czyli krwisty horror dla tych co nie mają motywacji żeby nie jeść mięsa
Oblubienica, reż. Sławek Shuty, Daniel Rycharski, 2008 r.
O KSIĄŻCE i AUTORZE:
Kino niezależne w Polsce 1989_ - _2009 to podsumowanie dwoch dekad rozwoju tego zjawiska i proba stworzenia jego „historii mowionej". Z rozmow z czołowymi tworcami offowymi powstała książka o entuzjazmie, działaniu zespołowym i realizowaniu projektow niesformatowanych na potrzeby rynku. O swojej filmowej aktywności - oddolnej, spontanicznej i niekomercyjnej - opowiadają Cezary Ciszewski, Paweł Czarzasty, Abelard Giza, Hubert Gotkowski, Oskar Kaszyński, Wojciech Koronkiewicz, Bodo Kox, Piotr Krzywiec, Kobas Laksa, Grzegorz Lipiec, Łyżka czyli Chilli, Dominik Matwiejczyk, Piotr Matwiejczyk, Mathias Mezler, Dariusz Nojman, Joanna Pawluśkiewicz i Marzena Popławska, Mariusz Pujszo, Sławomir Shuty i Zespoł Filmowy „Skurcz".
To właśnie oni stworzyli najbardziej wyraziste i radykalne projekty audiowizualne po 1989 roku. Z zebranych w Kinie niezależnym wywiadow wyłania się spojny obraz tego ważnego, choć często niedocenianego nurtu we wspołczesnej polskiej kulturze.
*BOHATEROWIE
*
Z.F. Skurcz, Grzegorz Lipiec, Piotr Krzywiec, Dominik Matwiejczyk, Piotr
Matwiejczyk, Łyżka czyli Chilli, Wojciech Koronkiewicz, Kobas Laksa, Paweł
Czarzasty, Oskar Kaszyński, Abelard Giza, Hubert Gotkowski, Mariusz Pujszo,
Bodo Kox, Sławomir Shuty, Mathias Mezler, Joanna Pawluśkiewicz, Marzena
Popławska, Cezary Ciszewski i Dariusz Nojman.
*O AUTORZE
*
Piotr Marecki (1976) - redaktor „Krytyki Politycznej", wydawca,
kulturoznawca. Adiunkt w Katedrze Kultury Wspołczesnej Instytutu Kultury UJ,
wykładowca Krakowskiej Szkoły Wyższej. Wspołtworca i redaktor naczelny
interdyscyplinarnego magazynu „Ha!art" (1999 - 2008). Wspołautor
głośnej antologii młodej literatury polskiej „Tekstylia" (2002), redaktor
słownika młodej polskiej kultury „Tekstylia bis" (2006), redaktor
książek o literaturze internetu (2002, 2003) oraz czasopismach kulturalnych
(2005). Wspołautor wywiadu rzeki z Andrzejem Żuławskim (2008). Wspołtworca
i dyrektor Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. Laureat stypendium
„Polityki".
Menstruacja - od tabu do celebracji
16 maja 2024 - 17:00
Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska
Święty Marcin, 75 Poznań
49 981samorozwoj
Gadu Gadu z logopedą ❗🌞 Akcja charytatywna
od: 6 marca 2024 do: 30 kwietnia 2024
OOO Poznań
operator.edu.pl Poznań
70 852samorozwoj
GIGA OTWARCIE SEZONU 2024 w GIGAPARKu
27 kwietnia 2024 - 10:00
GIGAPARK
Wiankowa Poznań
55 537samorozwoj
Warsztat oddechowy "Zdrowy Oddech, Zdrowy Ty"
16 grudnia 2023 - 10:00 | KUP-BILET | 180,00zł
Pracownia Psychosomatyczna Uwolnij Ciało
Nehringa 6/6 Poznań
87 110samorozwoj
Warsztat Antystresowy TREmix
16 grudnia 2023 - 15:00
Pracownia Psychosomatyczna Uwolnij Ciało
Nehringa 6/6 Poznań
87 500samorozwoj
Warsztaty malarskie dla Seniorów
17 sierpnia 2023 - 11:00
ABC Gallery
Koszalińska 15 Poznań
136 497samorozwoj
#MamyNaToRadę! Stream charytatywny dla Wirtualnej Poradni Pedagogicznej
od: 29 lipca 2023 do: 30 lipca 2023
OOO Poznań
operator.edu.pl Poznań
572 213samorozwoj
Pizza Run Poznań
15 kwietnia 2023 - 11:00
Pizzeria Przyjemność
ul. Górna Wilda Poznań
132 716samorozwoj
TRAMWAJEM W ŚWIAT - Krzysztof Deszczyński BIRMA i BANGLADESZ
1 grudnia 2022 - 19:00
PAN GAR
ul.Słowackiego 19/21 Poznań
160 838samorozwoj