III Festiwal Młody Teatr Niezależny - cz. II
- od: 7 października 2009, środado: 10 października 2009, sobota
Janusz Stolarski
Poznań 7 – 10.10.09
7 października, godz.: 19.00
Agnieszka KOŁODYŃSKA (Olsztyn)
Stowarzyszenie „Scena Babel"
Projekt: „HAPPY NEW DAY"
Scenariusz: Nela Vigil
Reżyseria: Agnieszka Kołodyńska, Jose Iglesias Vigil
Muzyka: Jarek Kordaczuk
Konsultacja choreograficzna:* TATIANA ASMOLKOWA*
Występuje: Agnieszka Kołodyńska
„I tak, źle czyniąc, siebie porzucimy,
Chcąc być kim innym, a w zamiarze takim
Pycha nas czyni nikczemnie zmiennymi,
Gdyż mając wiele, dręczymy się brakiem,
Zwąc to, co mamy, głupstwem lada jakim:
Dobra swe, ktore rzucamy bezmyślnie,
W nicość zmieniamy, chcąc mnożyć przemyślnie".
William Shakespeare
Agnieszka Kołodyńska - aktorka na stałe wspołpracująca z Teatrem Porywacze Ciał, Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem A Part, jest w Poznaniu bardzo znaną i cenioną artystką. Środowisko poznańskich teatrow zna ją, jako osobę wyjątkowo tworczą i pracowitą. Procz talentu aktorskiego, posiada umiejętność budowania scenariusza, reżyserowania, pisania własnych tekstow artystycznych. Jednym słowem jest artystką całkowitą. Jej wielkim walorem przy wyżej wymienionych talentach jest i to, że nawiązuje świetny kontakt z młodzieżą i prowadzi bardzo interesujące warsztaty teatralne, ktore cieszą się w Poznaniu dużą popularnością. Laureatka wielu nagrod i wyrożnień.
8 października, godz.: 19.00
Teatr BRAMA* (Goleniow)*
„My"
Występują: Aleksandra Nykowska, Kinga Binkowska, Dorota Zieminska, Maciej Ratajczyk, Marcin Styborski, Szymon Lechwa
Także grali: Ania Rynkiewicz i Dominik Murach
Reżyseria i pomysł: Daniel Jacewicz
Technika i obsługa spektaklu: Piotr Nykowski i Adrian Kryk
Scenariusz: My
Spektakl „My" to wynik wspolnej pracy reżysera Daniela Jacewicza oraz młodych ludzi z Teatru Brama. Szczera opowieść powstała w wyniku wielogodzinnych prob, ktore w dużej części składały się z rozmow, zabaw i refleksji. Podczas pracy artyści poruszali się w obrębie osobistych doświadczeń, emocji, czy stanow świadomości, w ktorych aktualnie się znajdowali. Spotkania uwalniały indywidualne stany uczuciowe, leki i sposoby postrzegania. Każda z osob tworzących spektakl wniosła własna historie, przez co stal się on interesującym kolażem jednostkowych opowieści składających się na obraz świata widzianego oczami młodych ludzi. Historie zbudowane zostały na kontrastach do bolu przypominających nasze codzienne życie. Spektakl mowi o lekach, przemijaniu, samotności i uwikłaniu w zaprogramowane z gory życie. Mimo wszystko nie jest to historia smutna. Jest w niej wiele miejsca na marzenia w osobistej wyprawie każdego z nas.
Teatr Brama istnieje od 1996 roku. Założycielem Teatru jest Daniel Jacewicz. Od początku Teatr istniał w Goleniowie, gdzie realizował spektakle i projekty artystyczne (min. „Zabawa", „Poeci nie zjawiają się przypadkiem', „Poszukiwacze szczęścia, „A mury runą", „Przekleństwo", „Akcja Wiśniewski"). Ludzie Bramy to głownie przyjaciele i artystyczni poszukiwacze, odnajdujący w teatrze swoją drugą rodzinę. Wiele pomysłow Teatr realizuje spontanicznie, starając się nie zatracić świeżości i zabawy, ktora daje Bramie istotną siłę. Ważnym czynnikiem pracy Bramy jest animacja, edukacja, kształcenie warsztatu aktorskiego i kontakt ze społecznością lokalną. Od początku buduje własną stylistykę, ktora przede wszystkim bierze swoje źrodło z pasji bycia we wspolnocie. Teatr Brama to liczna grupa osob zaangażowanych społecznie, spotykających się regularnie, a także spora grupa sympatykow i przyjacioł.
9 października, godz.: 19.00
Janusz STOLARSKI *(Poznań)*
Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT
„Kod"
Scenariusz, reżyseria: Janusz Stolarski
Występuje: Janusz Stolarski
Muzyka z płyty „Kod. Zbigniew Łowżył project. Symfonia Ogrodow, cz. I". (kompozycje: Zbigniew Łowżył i Krzysztof Nowikow; teksty: Mateusz Marczewski)
„KOD" to spektakl inspirowany spotkaniami. Pierwszym było spotkanie z Ewą Wycichowską - tancerką, choreografem, dyrektorem Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, ktora w 2005 roku zaproponowała Januszowi Stolarskiemu wspołpracę reżyserską i tytułową rolę w spektaklu „Przypadki Pana von K.". Na scenie aktor (nie tancerz) spotkał się z tancerzami. Następnym, było spotkanie z muzyką Zbigniewa Łowżyła i Krzysztofa Nowikowa oraz tekstami Mateusza Marczewskiego, ktore znalazły się na płycie „Kod. Zbigniew Łowżył project. Symfonia Ogrodow, cz. I". Spektakl „Kod" to proste, naturalne połączenie ruchu aktora z muzyką i wyśpiewanym przez śpiewaczkę słowem. Aktor-człowiek przez 40 minut zmaga się odwiecznymi wątpliwościami i pytaniami o sens istnienia. Przez 40 minut zmaga się z materią, jaką jest jego ciało. Ruch sprowadza się tu do tego, co niezbędne, jest wolny od ozdobnikow, nastawiony nie tylko na wyrażanie emocji czy też stanow ducha, ale też metafor. _Tak pisała o roli Stolarskiego w „Przypadkach Pana von K." recenzentka „Gazety Wyborczej" w 2005 roku (Ewa Obrębowska-Piasecka, _Gazeta Wyborcza, 02.05.2005). Zdanie to jest rownież aktualne w odniesieniu do najnowszego spektaklu tego aktora.
Janusz Stolarski - aktor, absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie, dyplomant prof. Haliny Gryglaszewskiej.
W czasie studiow - a także po ich zakończeniu - pracował wspolnie z reżyserem Mirosławem Kocurem. Wspołpracował m.in. z: Drugim Studio
Wrocławskim, Państwowym Teatrem w Kielcach, Teatrem Polskim w Poznaniu,
Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem M. Kochanowskiego w Opolu, Teatrem „STU" w Krakowie, Teatrem Usta-Usta, Polskim Teatrem Tańca -
Balet Poznański.* *Od stycznia 2006 - pracuje w Teatrze Studio w Warszawie.
Laureat wielu prestiżowych nagrod i wyrożnień, jeden z najlepszych
monogramistow w kraju.
10 października, godz.: 19.00
Teatr KANA* (Szczecin)*
„Geist"
Spektakl oparty na motywach dramatu „Adam Geist" autorstwa Dei Loher w tłumaczeniu Karoliny Bikont
Scenariusz i reżyseria: Zygmunt Duczy*ński Spektakl został dokończony we wspołpracy z *Arkadiuszem Buszko**,
Muzyka: Sławomir Skruszewicz (motyw świerszczy - Roland Alphonso)
Kompozycje pieśni: Krzysztof Seroczy*ń*ski
Realizacja świateł:* *Tomasz Grygier
Podziękowania za pomoc i koncepcję wizualną dla Anny Anosowicz
Obsada: Waldemar Nicek, *Bibianna Chimiak, Marta Giers, *Dariusz Mikuła, *Hubert Romanowski, *Piotr Starzy*ński, *Karolina Sabat
„Geist" to ostatnie przedstawienie, nad ktorym pracował Zygmunt Duczyński (tworca i reżyser Kany, zmarł 15 marca 2006 roku), dokończone przez zespoł Teatru Kana we wspołpracy z Arkadiuszem Buszko. Spektakl oparty jest na motywach dramatu „Adam Geist" Dei Loher - jednej z najważniejszych wspołczesnych dramatopisarek niemieckich. Źrodła utworu "Adam Geist" można odnaleźć w skandynawskim dramacie symbolicznym. Podobnie jak tytułowy bohater Ibsena - Peer Gynt, Adam Geist jest nieustannie w drodze. „Zarażony" niechcianym grzechem, doświadczany przez los i ludzi - wędruje w poszukiwaniu własnej tożsamości, nieświadomie dokonując kolejnych zbrodni. Przedstawienie zadaje pytanie o nieprzewidywalność ludzkiego życia, o wiecznie narażone na upadek człowieczeństwo. Spektakl nie jest jednak utrzymany w mrocznej aurze - nieoczekiwane zwroty akcji wprowadzają paradoksalny komizm, otaczając postaci i sytuacje aurą gorzkiego humoru.
_ _
Praca nad tym przedstawieniem była, jak się okazało, naszym ostatnim spotkaniem z Zygmuntem i jego spotkaniem z istotnymi dla niego tematami, pytaniami, obrazami. Z ludźmi, ktorych poprzez ten spektakl odkrywał, poznawał, pomagał im docierać do rzeczywistych emocji. To, co się budowało na scenie wynikało nie tylko z aktorskiego działania, ale także, a może przede wszystkim, z uważnych rozmow, ze wspolnie podejmowanej ciszy. Z uczciwego przyznawania się do niemożności. Z szukania tego, co dotyka obecnego czasu. Długo zastanawialiśmy się, czy podjąć probę dokończenia tego przedstawienia, już bez Zygmunta. Skala wątpliwości była oczywista. Daliśmy sobie czas na decyzję. Wsłuchaliśmy się w ten spektakl. Probowaliśmy zachować to, czego chciał dotknąć Zygmunt, wiedząc jednocześnie, że nie wolno nam kopiować jego języka. Trzeba było odnaleźć własną odpowiedź na pytania, ktore nam zadał.
Trzeba było zadać sobie własne pytania… Każda prezentacja tego spektaklu jest dla nas spotkaniem. Ważnym. Niełatwym. Ale podjętym…
Zespoł Teatru Kana
*Teatr Kana *istnieje od 1979 roku. Początkowo zespoł działał jako teatr studencki, potem stopniowo uzyskiwał coraz większą dojrzałość artystyczną i samodzielność organizacyjną. Przełomowe dla istnienia teatru znaczenie miały dwa przedstawienia na podstawie tworczości Wieniedikta Jerofiejewa „Moskwa-Pietuszki" (1989) i „Noc" (1993) - oba spektakle prezentowane były wielokrotnie na renomowanych światowych scenach, uzyskiwały znakomite recenzje w takich magazynach jak „The Times", „Los Angeles Times", „Los Angeles Weekly", „The Scotsman", „Backstage" i wielu innych. Zespoł wielokrotnie grał we wszystkich większych miastach Polski oraz brał udział we wszystkich ważniejszych festiwalach teatrow poszukujących
i festiwalach sztuki.
bilety:
15 zł, karnet na wszystkie spektakle: 45 zł
PREZYDENTKI
27 października 2024 - 20:00jest więcej terminów
Teatr Nowy im. Izabelli Cywińskiej SCENA IM. KWAŚNIEWSKIEJ
Zaułek Krystyny Feldman (od ul. Krasińskiego) Poznań
3 675teatr
PRZESILENIE
27 października 2024 - 18:00jest więcej terminów
Teatr Nowy im. Izabelli Cywińskiej w Poznaniu - Trzecia Scena
Zaułek Krystyny Feldman (od ul. Krasińskiego) Poznań
4 822teatr
Dziewczyny, reż. Gosia Wdowik
27 października 2024 - 19:00jest więcej terminów
PAWILON - oddział Galerii Miejskiej Arsenał
Ewangelicka 1 Poznań
3 591teatr
Nowoczesna forma dramatu z elementami komedii
27 października 2024 - 16:00 | KUP-BILET | 130zł 19:00 | KUP-BILET | 130zł
Collegium Da Vinci - Aula Artis
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 Poznań
2 604teatr
KACZMARSKI. ALTERNATYWA
27 października 2024 - 19:00 | KUP-BILET | 50zł
BaRock Club
ul. Wielka 9 Poznań
12 939teatr
Nowy Program "Wersja robocza"
27 października 2024 - 17:00 | KUP-BILET | 49zł
3ecia Strona Baru
Garbary 65 Poznań
176 608teatr
PIPPIN
27 października 2024 - 13:00/17jest więcej terminów
Teatr Muzyczny w Poznaniu
ul. Niezłomnych 1e Poznań
10 763teatr
Nerwica natręctw - komedia francuska w doskonałej obsadzie
27 października 2024 - 15:30/18jest więcej terminów
Kino Teatr Apollo
ul. Ratajczaka 18 Poznań
2 764 360teatr
Alibi od zaraz
26 października 2024 - 16:00 | KUP-BILET | 129zł 19:00 | KUP-BILET | 129zł
Collegium Da Vinci - Aula Artis
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 Poznań
104 772teatr
"Opowiem jak się spotkamy"
26 października 2024 - 20:00 | KUP-BILET | 65złjest więcej terminów
TROPS Akademickie Centrum Kultury
ul. Świętego Rocha 9 Poznań
174 580teatr
Niech żywi grzebią umarłych
26 października 2024 - 20:00
Polski Teatr Tańca
Stanisława Taczaka 8 Poznań
3 856teatr
Alibi od zaraz
26 października 2024 - 16:00/19jest więcej terminów
Aula Artis
Kutrzeby 10 Poznańjest więcej miejsc
136 643teatr
Alibi od zaraz
26 października 2024 - 16:00/19jest więcej terminów
Aula Artis - Collegium Da Vinci
Kutrzeby 10 Poznańjest więcej miejsc
974 628teatr
"Dusza Janusza" - czyli "Witajcie w Polsce!"
25 października 2024 - 20:00 | KUP-BILET | 79zł
Klub 2Progi
Al. Niepodległości 36 Poznań
70 229teatr
ŚLADY // spektakl Teatru Atofri
25 października 2024 - 10:00
Scena Wspólna w Poznaniu
Brandstaettera 1/wejście od ul. Za Cytadelą Poznań
2 453teatr
Największe przeboje legendarnej Tiny Turner
25 października 2024 - 19:00 | KUP-BILET | 120zł
Klub Muzyczny B17
Ul. Bułgarska 17 Poznań
11 173teatr
Koncert
25 października 2024 - 19:00 | KUP-BILET | 170złjest więcej terminów
Collegium Da Vinci - Aula Artis
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 Poznańjest więcej miejsc
158 122teatr