Wacław Zimpel - Holden/Zimpel/Saagara
- 17 listopada 2024, niedziela
Nowy cykl koncertów DO 3 X SZTUKA, to estetyczna podróż po zakątkach artystycznych wrażliwości. Innowacyjny format prezentacji - unikalny na skalę światową. Umożliwia publiczności podczas jednego wieczoru spotkanie z artystą w jego trzech odrębnych programach, z których każdy ukazuje go na scenie w różnych muzycznych odcieniach i co wyjątkowe, w różnych personalnych konfiguracjach towarzyszących mu muzyków. Jedyny taki format na świecie, gdzie odbiorca może poznać drogi geniuszu i całokształt artysty. Jeden wieczór - trzy koncerty. Totalna eksploracja muzycznej ekspresji w wykonaniu mistrzów. Najlepsi w najlepszych dla siebie i widza konfiguracjach. Pełna swoboda środków wyrazu i różnorodności wypowiedzi artystycznej.
Wacław Zimpel
Holden/Zimpel
Saagara
Parę lat temu New York Times nazwał Zimpla "muzycznym kameleonem". Trudno sobie wyobrazić lepszą sytuację na potwierdzenie tej tezy niż jeden wieczór z trzema rożnymi przestrzeniami muzycznymi, których wspólnym mianownikiem jest właśnie Wacław Zimpel i jego muzyczne uniwersum. Zimpel przechodzi swobodnie z jednej stylistyki w kolejną, w każdej z nich odnajdując swój własny unikalny język wypowiedzi, czy to na instrumentach elektronicznych, czy na jego ulubionym klarnecie altowym. Od Zimpla solo, tworzącego ambientową, kontemplacyjną przestrzeń za pomocą przetwarzanego elektronicznie klarnetu altowego wspomaganego licznym syntezatorami, przez zanurzenie się w świecie repetytywnego transu w duecie Zimpla z Jamesem Holdenem, nawiązujących do tradycji kraut rocka, amerykańskich minimalistów, spiritual jazzu i przeróżnych transowych kultur muzycznych świata, po kolejną odsłonę Saagary - wieloletniego indyjskiego projektu Zimpla, który współtworzy z mistrzami klasycznej muzyki indyjskiej z Bangalore. Saagara to niezwykłe połączenie współczesnej muzyki zachodu z jedną z najstarszych kultur muzycznych świata.
1. Wacław Zimpel - Klasycznie wykształcony klarnecista, producent muzyczny i kompozytor. Zdobył rozgłos, grając free jazz z absolutną światową czołówką tej sceny. Wszechstronność I kompozytorska kreatywność sprawiły, że Zimpel bardzo szybko zaczął zgłębiać inne stylistyki i tradycje muzyczne: minimalizm, indyjską muzykę klasyczną czy marokańską gnawę. Wydana w 2016 roku solowa płyta "Lines" okazała się przełomowa w karierze artysty ze względu na wykorzystanie instrumentów elektronicznych, które stały się jego nową fascynacją. Niespodziewanie Zimpel zamienił jazzowe kluby na najważniejsze festiwale muzyki elektronicznej na świecie i wspólne projekty z wizjonerami współczesnej elektroniki jak James Holden, Shackleton czy Forest Swords. Jego ostatni album "TrainSpotter" wydany dla londyńskiej wytwórni The State 51 Conspiracy jest kwintesencją wielu lat eksperymentów studyjnych, i wyrazem zachwytu dokumentowanym przez Zimpla industrialnym brzmieniem Warszawy. Dźwięki pociągów, tramwajów, metra czy lotniska są przemienione przez Zimpla na drony, harmonię i transowe, rytualne beaty. Jest laureatem Paszportów Polityki.
2. Holden/Zimpel - Dwóch podobnie myślących mistrzów swojego instrumentu spotyka się w chwilowej lirycznej rozmowie pomiędzy klarnetem altowym i syntezatorem modułowym, cementując radosną zbieżność dwóch odmiennych muzycznych podróży w eksplozji surowej muzycznej kreatywności, w jej najbardziej pierwotnej formie. Od dawna znani w swoich własnych dziedzinach, elektronice i jazzie, ścieżki Holdena i Zimpela po raz pierwszy skrzyżowały się podczas edycji festiwalu Rewire w Hadze w 2018 r., gdzie wzajemne poczucie szacunku skłoniło tę parę do poszukiwania okazji do bliższego poznania się. Ich pierwsze nagrania miały miejsce później, tego samego roku w londyńskim studiu Holdena, podczas czterech dni przerwy pomiędzy koncertami Wacława, Wspólnie postanowili tworzyć jedną kompozycję dziennie, aby w ten sposób, stopniowo poskładać czterościeżkową EP-kę z niesamowitych wspólnych improwizacji. W rezultacie powstała EPka Long Weekend o bogatej teksturze, w której ręcznie robiony modułowy zestaw syntezatorowy Holdena zmierzył się z wielorako ekspresyjnym klarnetem altowym Zimpela. Ostatecznie ścieżki Holdena i Zimpela zbiegają się wokół wspólnej miłości do wszystkiego, co hipnotyczne i transowe. Trance to wspólny wątek, który przewija się przez ich muzyczne upodobania, słychać go w tradycyjnych formach folkowych na całym świecie, w XX-wiecznym minimalizmie, elektronicznej muzyce tanecznej i improwizowanym jazzie, a ich muzyka istnieje w miejscu, gdzie wszystkie te dobre rzeczy się zderzają. Proces współpracy okazał się nieskończenie pouczający, wzajemnie inspirujący i niezwykle satysfakcjonujący dla obu artystów. Ich partnerstwo rozwija się podczas występów na żywo i obaj nadal chętnie planują dalsze możliwości odkrywania improwizacyjnych permutacji swojego nowego materiału na żywo w nadchodzących miesiącach, począwszy od prestiżowej polskiej serii koncertów "Do 3 x SZTUKA" w listopadzie 2024r.
3. Saagara - Pod koniec 2012 roku Wacław Zimpel postanowił udać się do Indii, żeby poznać klasyczną muzykę indyjską u źródła, krocząc ścieżką wydeptaną kilka dekad wcześniej przez Terry'ego Riley, La Monte Younga czy Johna McLoughlina. Przez kilka tygodni pierwszego pobytu w Indiach Zimpel zgłębiał tajniki muzyki karnatackiej u boku jej mistrzów. Zafascynowany niezwykłym bogactwem melodycznym indyjskich skal - ragora z najbardziej wyrafinowanym systemem rytmicznym świata, pod koniec swojego pobytu zaproponował nowopoznanym przyjaciołom i mistrzom muzyki karnatackiej, stworzenie zespołu, który później przyjął nazwę Saagara, co w sanskrycie znaczy ocean. Obok Zimpla, Saagarę współtworzy trzech wybitnych perkusjonalistów - Giridhar Udupa-ghatam, Aggu Baba-khanjira, ThavilRaja-thavil oraz skrzypek Mysore N.Karthik. Na początku 2014 zespół udał się w pierwszą trasę i nagrał materiał na swój debiutancki, niezwykle wirtuozowski album -"Saagara", złożony z kompozycji Zimpla nawiązujących bezpośrednio do form muzyki karnatackiej. Kolejny album-"2", stworzony wspólnie z producentem moorycem, był pierwszym krokiem zespołu w stronę muzyki elektronicznej, gdzie pod wirtuozowskimi partiami instrumentalnymi zaczęły pojawiać się transowe beaty i ambientowe przestrzenie. Trzeci album Saagary, który ukaże się w październiku 2024 nakładem wytwórni Glitterbeat, to kwintesencja wielu muzycznych dróg, którymi Zimpel podążał przez ostatnie lata. Z muzyka jazzowego przeobraził się w producenta muzyki elektronicznej, dla którego studio stało się kolejnym instrumentem i środkiem wyrazu. Dzięki współpracy z najważniejszymi postaciami współczesnej elektroniki jak James Holden czy Sam Shackleton, Zimpel posiadł wiedzę i narzędzia, które umożliwiły mu stworzenie z Saagarą zupełnie nowej muzyki, ciągle pulsującej indyjskim rytmem ale tym razem zanurzonym w sekwencjach syntezatorów i samplerów, organów i przetwarzanych elektronicznie instrumentów akustycznych. Od czasu wydania pierwszej płyty Saagara zagrała wiele tras koncertowych w Indiach, Polsce, Niemczech, Holandii i Ukrainie.
Wacław Zimpel
Wacław Zimpel
Klasycznie wykształcony klarnecista, producent muzyczny i kompozytor. Zdobył rozgłos, grając free jazz z absolutną światową czołówką tej sceny. Wszechstronność I kompozytorska kreatywność sprawiły, że Zimpel bardzo szybko zaczął zgłębiać inne stylistyki i tradycje muzyczne: minimalizm, indyjską muzykę klasyczną czy marokańską gnawę. Wydana w 2016 roku solowa płyta "Lines" okazała się przełomowa w karierze artysty ze względu na wykorzystanie instrumentów elektronicznych, które stały się jego nową fascynacją. Niespodziewanie Zimpel zamienił jazzowe kluby na najważniejsze festiwale muzyki elektronicznej na świecie i wspólne projekty z wizjonerami współczesnej elektroniki jak James Holden, Shackleton czy Forest Swords. Jego ostatni album "TrainSpotter" wydany dla londyńskiej wytwórni The State 51 Conspiracy jest kwintesencją wielu lat eksperymentów studyjnych, i wyrazem zachwytu dokumentowanym przez Zimpla industrialnym brzmieniem Warszawy. Dźwięki pociągów, tramwajów, metra czy lotniska są przemienione przez Zimpla na drony, harmonię i transowe, rytualne beaty. Jest laureatem Paszportów Polityki. Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
VIRTUOSO
8 listopada 2024 - 19:00 | KUP-BILETjest więcej terminów
Teatr Muzyczny w Poznaniu
ul. Niezłomnych 1e Poznań
10 701teatr
GRA W RANDKI
8 listopada 2024 - 18:00 | KUP-BILET 21:00 | KUP-BILET
COLEGIUM DA VINCI
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 Poznań
4 542teatr
Prowadzenie: Tomasz Kammel
8 listopada 2024 - 16:00 | KUP-BILET | 249zł 20:00 | KUP-BILET | 249zł
Sala Ziemi Poznań Congress Center
ul. Głogowska 14 Poznań
55 524teatr
"Kiedyś, a dziś" - NOWY PROGRAM 2024
8 listopada 2024 - 19:00 | KUP-BILET | 89zł
TROPS Akademickie Centrum Kultury
ul. Świętego Rocha 9 Poznań
100 137teatr
MATKA
8 listopada 2024 - 19:30 | KUP-BILETjest więcej terminów
Teatr Nowy im. Izabelli Cywińskiej SCENA IM. KWAŚNIEWSKIEJ
Zaułek Krystyny Feldman (od ul. Krasińskiego) Poznań
5 351teatr
MIŁOŚĆ DO TRZECH POMARAŃCZY
8 listopada 2024 - 18:00 | KUP-BILETjest więcej terminów
Teatr Animacji w Poznaniu
ul. św. Marcin 80/82 - główne wejście do CK "Zamek" Poznań
3 315teatr
BROMBA I...
9 listopada 2024 - 11:00 | KUP-BILET 13:00 | KUP-BILETjest więcej terminów
Teatr Animacji w Poznaniu
ul. św. Marcin 80/82 - główne wejście do CK "Zamek" Poznań
11 736teatr
TRUCIZNA
9 listopada 2024 - 20:00 | KUP-BILET
Polski Teatr Tańca
Stanisława Taczaka 8 Poznań
3 273teatr
Spektakl komediowy jakiego jeszcze nie było!
9 listopada 2024 - 16:00 | KUP-BILET | 150zł 19:30 | KUP-BILET | 150zł
Collegium Da Vinci - Aula Artis
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 Poznań
81 403teatr