Misterium Męki Pańskiej 2008
- 15 marca 2008, sobota» 19:00
Misterium Męki Pańskiej 2008, plakat
Jubileusz 10 lat widowiska
- 1000 bochenków chleba pieczonych przez poznańskie piekarnie
- 300 kostiumów uszytych przez kilkadziesiąt osób
- 1000 osób pracujących przy każdym przedstawieniu czyli:
- 300 aktorów pasjonatów kreujących swe biblijne postacie,
- 300 harcerzy z ZHP i ZHR oświetlających drogę krzyżową pochodniami,
- 300 osobowy chór utworzony z połączonych chórów poznańskich wraz z orkiestrą symfoniczną nagrał ścieżkę muzyczną do przedstawienia,
- 100 osobowa ekipa organizacyjna
Poznańskie Misterium Męki Pańskiej jest największym widowiskiem pasyjnym w Europie. Powyższe liczby doskonale ilustrują skalę wydarzenia, które od lat przyciąga uczestników z Poznania i całej Polski. W tym roku uroczystość odbędzie się po raz dziewiąty, ale jej tradycja liczy już 10 lat. Pierwsze Misterium odbyło się w piątek, 3 kwietnia 1998 roku stając się niezapomnianym przeżyciem dla uczestników i organizatorów. Od tego momentu liczba osób biorących udział w tej uroczystości z roku na rok rosła. Wiele osób początkowo wątpiło w sukces przedsięwzięcia, które oparte było przede wszystkim na bezinteresownym zaangażowaniu setek ludzi i wielu instytucji. Misterium stało się ważnym wydarzeniem artystyczno- religijnym. Od 2000 roku przyjeżdżają do Poznania na widowisko pasyjne grupy ludzi z całego kraju – Olsztyna, Rzeszowa, Kielc, Szczecina, Jeleniej Góry, Warszawy czy Wrocławia. Od 2003 roku uroczystość gromadzi w parku na Cytadeli około 100 tysięcy osób.
Co sprawia, że liczba osób zainteresowanych głębokim przeżywaniem widowiska ciągle rośnie? Misterium bardzo mocno działa na zmysły. Zrealizowane jest z wielkim rozmachem. Niezwykłe połączenie światła, dźwięku, orkiestrowej muzyki klasycznej, utworów chóralnych, barwnych kostiumów, monumentalnej scenografii, setek aktorów i tłumu uczestników tworzy niezapomnianą atmosferę tego wydarzenia.
Symboliczne jest miejsce przedstawienia widowiska. Cytadela była sceną krwawych walk podczas II wojny światowej. To tu najdłużej trwały walki o Poznań w lutym 1945 roku. W bezpośrednim sąsiedztwie placu pod Dzwonem Pokoju znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich i brytyjskich. Wały dookoła placu, na których staje pałac Piłata, świątynia jerozolimska, stół do ostatniej wieczerzy, budowana Golgota, to pozostałości dawnych fortyfikacji. Z każdego miejsca placu, zdolnego pomieścić przeszło 150 tysięcy ludzi można dokładnie śledzić przebieg akcji Misterium, mającej swój początek w Wieczerniku.
Uroczystość rozpoczyna się o godzinie 19, po zapadnięciu zmroku. Dramaturgię wydarzenia potęguje barwne oświetlenie postaci i poszczególnych scen. Podczas ostatniej wieczerzy wszyscy uczestnicy dzielą się chlebem, którego 1000 bochenków dostarcza od początu istnienia widowiska Piekarnia Fortuna. Wiernie oddane sceny z Ewangelii prowadzą Jezusa a z nim wszystkich uczestników od Arcykapłanów do Piłata. Dobitne pytanie: „A cóż to jest prawda?” zwielokrotnione echem dociera aż do centrum miasta. Tak jak chichot Heroda zajętego zabawianiem swoich gości. Przeszywający jest świst bicza, odgłos razów padających na ciało Jezusa i towarzysząca temu cisza na placu. I droga krzyżowa, podczas której Jezus, łotrzy i żołnierze idą przez cały plac, na stalowej konstrukcji wzniesionej nad głowami ludzi, oświetleni przez szpalery harcerzy z pochodniami oraz ogromnej mocy 4 wojskowe reflektory lotnicze. Scenie ukrzyżowania towarzyszy skupienie i przejmująca cisza wielotysięcznego tłumu. Wysoko nad placem górują trzy krzyże z postaciami w przepaskach na biodrach. Odgłos nadchodzącej burzy, spotęgowany przez potężne nagłośnienie zdaje się otaczać widzów. Zanikający odgłos bicia serca Jezusa, od którego drży ziemia i wszyscy zgromadzeni. Scenę kończy uderzenie pioruna. Chwilę potem triumf zmartwychwstania, Jezus ukazany w chwale, odprowadzany na spotkanie z Maryją Matką przez silne wojskowe reflektory przy biciu Dzwonu Pokoju. Zza Golgoty wyłania się w tym czasie podwieszona na potężnych dźwigach największa na świecie kopia obraz Jezusa Miłosiernego o wymiarach 12x20 metrów.
Przesłanie tegorocznego Misterium
W tym roku widowisko zostanie poświęcone pamięci ks. Jerzego Popiełuszki. Ksiądz, podobnie jak Jan Paweł II, był dla wielu Polaków autorytetem, religijną ostoją, nawet dla ludzi niewierzących stanowił silne oparcie moralne. Był kapelanem świata pracy, człowiekiem o wielkim męstwie, charakterze i dobroci. Zło otaczającego go świata, okrutnej rzeczywistości społeczno-politycznej ówczesnej Polski zwalczał swoją dobrocią, otwartością i nieustanną chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. Przesłaniem tegorocznego Misterium są słowa: „Zło Dobrem zwyciężaj!”.
Scenariusz
Scenariusz został napisany głównie na podst. Pisma Świętego oraz częściowo na podst. książki "Dzień w którym umarł Chrystus" Jima Bishopa. Wszystkie cytaty wypowiadane przez aktorów pochodzą z Pisma Świętego. Autorem scenariusza jest Artur Piotrowski.
Dźwięk
W tym roku została nagrana nowa ścieżka dźwiękowa, która jest obecnie w fazie ostatecznego montażu. Dźwięk zostanie wyemitowany wielokanałowo co spotęguje wrażenie i realizm przedstawianych scen. Od początku czyli od 1998 roku muzyka w Misterium oparta jest na renesansowych utworach chóralnych a'capella, wykonanych przez Poznański Chór "Polihymnia" pod dyr. Janusza Dzięcioła. Od 2000 roku dochodzą utwory instrumentalne. W 2000 roku ogromny 300-osobowy chór złożony z połączonych chórów poznańskich: Poznańskiego Chóru "Polihymnia" pod dyr. Janusza Dzięcioła, Poznańskiego Chóru Katedralnego pod dyr. ks. Szymona Daszkiewicza, Chóru Nauczycieli Miasta Poznania pod dyr. Eligiusza Szczepaniaka, Chóru Męskiego "Arion" pod dyr. Andrzeja Niedziałkowskiego, Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod dyr. Jacka Sykulskiego oraz Chóru "Zmartwychwstanie" pod dyr. Beaty Szmyt, nagrał muzykę do Misterium w auli UAM w Poznaniu. Całość prowadził prof. Janusz Dzięcioł - kier. artystyczny Poznańskiego Chóru "Polihymnia". Kilka utworów instrumentalnych, zostało specjalnie skomponowanych przez Pawła Matza. Wykonała je orkiestra symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyr. Wiesława Bednarka. Chóry wraz z orkiestrą nagrały dwie pieśni religijne: „Ludu mój ludu" i „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana". Oprócz tej muzyki zostały również wykorzystane fragmenty z Requiem Gabriela Faurego. Ścieżka dźwiękowa emitowana jest z playbacku, co pozwala zachować odpowiednią dynamikę przedstawienia.
Kostiumy
Blisko 300 kostiumów zostanie wykorzystanych w trakcie Misterium. Na kostiumy wykorzystano prawie 5 kilometrów tkanin, a wciąż szyte są nowe. W tym roku organizatorzy zakupili nowe kostiumy żołnierzy rzymskich na które składa się: zbroja, miecz, halabarda, tarcza, hełm i krótka tunika. Kostiumy zostaną sprowadzone z Delhi z Indii.
Scenografia
Dla potrzeb widowiska zbudowano monumentalną scenografię: kilkumetrowej wysokości Pałac Piłata, Świątynie Jerozolimską, Bramę Jerozolimy wpisującą się w 15 metrowej wysokości Dzwon Pokoju, wnętrze Pałacu Heroda, pal do biczowania Chrystusa i stół do Ostatniej Wieczerzy. Scenografia ustawiona jest na skarpie, pod którą gromadzą się osoby uczestniczące w Misterium. Plac pod Dzwonem Pokoju to trawiasta łąka, okrążona drzewami. Autorem projektów scenografii jest profesor Akademii Sztuk Pięknych ŚP. Czesław Kowalski, a wykonawcą Rajmund Rakoniewski. Scenografia powstała w Kórniku k. Poznania.
Nagłośnienie i rusztowania
Nagłośnienie przygotowuje jedna z największych firm nagłośnieniowych i oświetleniowych w Polsce „Gigant Sound” Jerzego Taborowskiego. Całość ustawiona jest na wale, na kilkumetrowej wysokości rusztowaniach. Kolejne rusztowania z dźwiękiem stoją po drugiej stronie, obok Golgoty. Po długim rusztowaniu idzie też Jezus z drogą krzyżową. Rusztowania przygotowuje firma: Sękowski.
Światło
Misterium rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku. Rozświetlona pochodniami przestrzeń parku oraz odpowiednio dobrana muzyka sprzyjają skupieniu. Wykorzystywane jest najnowszej generacji światło teatralne do pracy plenerowej, bez potrzeby ustawiania dodatkowych ramp. Zostaną użyte także lasery. Las okalający wał na placu pod Dzwonem Pokoju podświetlany jest różnymi kolorami w zależności od charakteru sceny. Dodatkowym elementem są lotnicze światła APM o mocy 30 kW, oświetlające wjazd do Jerozolimy, Drogę Krzyżową i Zmartwychwstanie. Podświetlają także Dzwon Pokoju.
Czas trwania
Misterium trwa 70 minut. To pełne dramaturgii przedstawienie męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Obraz Jezusa Miłosiernego w scenie Zmartwychwstania
Największą na świecie kopię Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik o rozmiarach 12x20 metrów namalowało na płótnie drelichowym piętnastu studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zużyli oni w tym celu ok. 200 litrów farby akrylowej. Podniesienie obrazu w trakcie sceny Zmartwychwstania zostało dramaturgicznie wpisane w całość widowiska. Laserowo przedłużone promienie wychodzące z serca Pana Jezusa objęły widzów Misterium. W ten sposób przez sztukę wizualną każdy został „dotknięty" Bożym Miłosierdziem.
Bezpieczeństwo i sprawne przybycie na widowisko
Nad bezpieczeństwem i sprawnym przybyciem uczestników czuwają służby medyczne, policja, straż miejska, ratownicy drogowi oraz harcerze. Na placu podczas misterium znajdują się sanitariaty, kilka karetek pogotowia, straż pożarna, policja i policja municypalna. Główne drogi dojścia na plac pod Dzwonem Pokoju są oświetlone. Zarząd Dróg Miejskich wydzielił dodatkowy pas ruchu na ul. Szelągowskiej i Armii Poznań na parkingi. Jako parking dla autobusów służy też Stara Rzeźnia na ul.Garbary. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne uruchomi również dodatkową linię tramwajową D, która połączy Cytadelę z Mostem Dworcowym oraz zwiększy częstotliwość kursowania autobusów 51, 74, 76. Więcej szczegółów na: www.misterium.eu.
Harcerze i wojsko
W Misterium weźmie udział 300 harcerzy z Komendy Chorągwi Wielkopolskiej ZHP i okręgu Wielkopolskiego ZHR, którzy pochodniami będą oświetlali drogę krzyżową oraz pomogą podczas rozdawania chleba. Wojskowi przy użyciu światła potężnych reflektorów lotniczych APM, nadadzą dramaturgię widowisku. Reflektory o mocy ok. 30kW zostaną użyte w trakcie wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, drogi krzyżowej oraz sceny Zmartwychwstania.
Na Misterium wstęp jest bezpłatny. Przedstawienie jednak wymaga sporych nakładów finansowych. Pieniądze od darczyńców pokrywają tylko część kosztów. Tuż po zakończeniu przedstawienia aktorzy w kostiumach i z pochodniami zbierają dobrowolne ofiary na pokrycie kosztów. W ten sposób każdy może wesprzeć organizację tego wyjątkowego wydarzenia.
bilety:
Wstęp wolny
Galicja Productions zaprasza na trasę koncertową Illusion
22 listopada 2024 - 19:00
Tama
Niezłomnych 2 Poznań
77 047teatr
Zwariowana komedia w gwiazdorskiej obsadzie
22 listopada 2024 - 17:30/20jest więcej terminów
Kino Teatr Apollo
ul. Ratajczaka 18 Poznań
187 906teatr
Filip Puzyr - OJ EJAJ
22 listopada 2024 - 19:00
TROPS Akademickie Centrum Kultury
ul. Świętego Rocha 9 Poznań
44 623teatr
Stand-up: Jacek Stramik - Szwarccharakter | Testy Materiału + Open Mic
21 listopada 2024 - 19:00
Rozlewnia Pub
Ul. Stanisława Taczaka 21 Poznań
4 116teatr
Burleska by Rosę de Noir w klubie 2 progi
21 listopada 2024 - 20:00
Klub 2Progi
Al. Niepodległości 36 Poznań
2 713teatr
Jazzowa Bona - Artur i Ewa Żmijewscy w spektaklu muzycznym
21 listopada 2024 - 19:00
Kino Teatr Apollo
ul. Ratajczaka 18 Poznań
4 405teatr
Baza stand-up open mic
21 listopada 2024 - 19:00jest więcej terminów
BAZA Cocktail Bar & Club
ul. Wrocławska 5 Poznań
4 891teatr
Someone Like You - The Adele Songbook
21 listopada 2024 - 19:30jest więcej terminów
Sala Ziemi Poznań Congress Center
ul. Głogowska 14 Poznań
227 874teatr
Andrzej Sikorowski z zespołem - 50 lat na estradzie
20 listopada 2024 - 19:00
Aula UAM
ul. Wieniawskiego 1 Poznań
70 480teatr
Soyka Kwartet
19 listopada 2024 - 19:00
Collegium Da Vinci - Aula Artis
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 Poznań
7 971teatr
KRÓLEWNA ŚMIESZKA I SIEDMIU ŚMIESZKOLUDKÓW – HISTORIA NIEZNANA / GOŚCINNIE
18 listopada 2024 - 19:00
Teatr Muzyczny w Poznaniu
ul. Niezłomnych 1e Poznań
1 932teatr
Goło i wesoło
18 listopada 2024 - 17:00/20
Kino Teatr Apollo
ul. Ratajczaka 18 Poznań
124 718teatr
Koncert dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie
18 listopada 2024 - 19:30
Aula UAM
ul. Wieniawskiego 1 Poznań
13 140teatr
Goło i wesoło | 20:30 | Poznań
18 listopada 2024 - 20:30
Kino Apollo Teatr
Ratajczaka 18 Poznań
4 123teatr
Goło i wesoło | 17:00 | Poznań
18 listopada 2024 - 17:00
Kino Apollo Teatr
Ratajczaka 18 Poznań
4 176teatr
Goło i Wesoło
18 listopada 2024 - 17:00/20jest więcej terminów
Kino Teatr Apollo
ul. Ratajczaka 18 Poznańjest więcej miejsc
3 586 256teatr
Spektakl „Drops” | Teatr im. Stefana Batorego | 17.11.2024 | Dzieciaki na Piętrze 2024 | POZNAŃ
17 listopada 2024 - 11:00
Scena na Piętrze w Poznaniu - Biblioteka
Masztalarska 8a Poznań
1 313teatr