ODSŁONA - ANNA SŁONKA - MOSKWA
- 10 grudnia 2010, piątek» 16:00
- 16 września 2010, czwartek» 16:00
zaproszenie
rzeźba
Muzeum Zamek Gorkow Szamotuły
Wernisaż 16 września 2010r. godz.18.00
Wystawa czynna do 10 grudnia 2010r.
Patrząc na prace Anny dotykamy wzrokiem każdą jej najmniejszą komorkę i strukturę. Artystka tworzy w czytelnym tonie. Znana z interesujących aktow kobiecych, świetlistych blikow osadzonych w przestrzeniach na ukształtowanych przez nią formach. Ciało w proponowanej przez nią tematyce jest deprymującym elementem i podstawowym tematem korelującym z poszukiwaniami rzeźbiarskiej materii. Drewno i metal oraz kamień to podstawowa baza materiałowa jej prac. Anna Słonka-Moskwa dzięki przykładom drobnej plastyki w endogeniczny sposob wykańcza całość materii. Kierunki jej prac od form figuralnych, stożkowatych, spiralnych bądź wysmukłych uświadamiają, że ciało, jego estetyka może mieć nie jeden wymiar. Trudno nie wspomnieć o tworach sztuki cykladzkiej, ktore w tworczości Anny Słonki przybierają postać pełną, dopracowaną w estetycznej, unikalnej warstwie ludzkiej powłoki: „Odcienie kobiecości". Owe ślady skupiają uwagę i powodują wrażenie obecności. Wprowadzają spojrzenie w sferę intymności i erotyki, mimo stosowanych materiałow są od nich „wolne", ulotne i ludzkie: „Kobietki idealne".
Dla artystki wspołczesna kobieta jawi się jako:
"Samodzielna, waleczna niczym łowczyni, a może Afrykanka żyjąca z daleka od zgiełku, w środku afrykańskiego buszu... W społeczności zamkniętej, sterylnej, gdzie życie przeplatane jest obrzędami. Cykl życia zamyka się w tajemnym kręgu. Jej ciało częstokroć poddawane rytuałom zmienia się i swoiście przeistacza... Kobieta niezależnie od kultury, w ktorej żyje, jest ucieleśnieniem życia i natury".
Anna Słonka-Moskwa
Rzeźbiarka nie ukrywa cielesności stawia na emocje związane z czytaniem swoich prac, Jej kobiety są dumne, wzniosłe i „świadome" swojego ciała i jego atrybutow. Figury o doskonałych proporcjach, pełnych piersiach, dodatkowe elementy są tak dobrane, że odnosi się wrażenie wyważonej harmonii nagiego ciała. Rzeźby te posiadają jeszcze jeden walor wpisują się doskonale w rozmaite przestrzenie od wnętrz począwszy, skończywszy na otwartych placach miejskich, bądź parkowych.
Bohaterki tych przedstawień rzeźbiarskich odnoszą się do wielu kanonow, pozostają one bezterminowo w sferze poszukiwań artystycznych. Mają, namiętny, mroczny temperament mimo specyficznie konstruowanych płaszczyzn. Obiecują płodność, są obrazem ciała, ich sylwetka modelowana jest swobodnie, wyraża pewność nawet w dekompozycji i naruszeniu formy: „Kroczące".
Doświadczenie życiem, ktore jest owocem przebytych dni daje odbicie w wizerunku ciała od narodzin do ostatecznego przejścia, tak samo artystyczne wizje Anny Słonki-Moskwy uświadamiają nam o kruchości ludzkiego bytu i jego czarze i ulotności.
Autor tekstu: Julia KP
Koncert inauguracyjny IX Festiwalu im. Philippa i Xavera Scharwenków w Szamotułach
24 czerwca 2018 - 17:00
Nowa Aula Szkoły Muzycznej w Szamotułach
3 Maja 8 Szamotuły
2 825sztuka
Stand-up Michał Kutek & Piotr Szumowski / 09.04.17 niedziela / Chata Alchemika Szamotuły
9 kwietnia 2017 - 17:30
Pub Chata Alchemika
Dworzec PKS Szamotuły
2 909sztuka
Finisaż wystawy "Zbiory kolekcji sztuki XIX i XX wieku ze zbiorów Galerii Mokrej w Poznaniu”
11 czerwca 2016 - 18:00
Muzeum - Zamek Górków
ul. Wroniecka 30 Szamotuły
4 987sztuka
Barany. Islandzka opowieść
24 marca 2016 - 19:00
Kino Halszka
Dworcowa 7 Szamotuły
2 080 688kino