Sztuka w przestrzeni publicznej
Ostatni plakat Galerii Rusz, Toruń 2007
- 25 lutego 2008, poniedziałek» 17:00
Zespół redakcyjny "Almanachu Koszalińskiego" oraz Galeria Scena zapraszają do udziału w otwartym dla publiczności panelu na temat sztuki w przestrzeni miejskiej.
W panelu wezmą udział artyści znani z wystąpień w otwartej przestrzeni miasta:
- Julita Wójcik (Gdańsk)
- Robert Rumas (Gdańsk)
- Joanna Górska/Rafał Góralski (Galeria Rusz z Torunia)
- Rafał Jakubowicz (Poznań)
- Robert Knuth (Koszalin)
- Andrzej Golc (z Londynu via Skype)
Goście zaprezentują własne działania w przestrzeni miejskiej (każdy ok. 15 minut). Po prezentacji odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności.
Wybrane głosy w dyskusji zostaną opublikowane w wydawnictwie "Kultura Koszalińska. Almanach 2007".
Pojawienie się bilbordu Petera Fussa na ulicy Koszalina oraz akcja "Kocham Koszalin" skłania do postawienia kilku pytań:
- Dlaczego przestrzeń galerii dla wielu twórców stała się zbyt ciasna (zbyt oczywista?) jako miejsce prezentacji sztuki?
- Jakie są granice wolności wypowiedzi artysty, który swoim dziełem wkracza w przestrzeń publiczną, czyli należącą do wszystkich - także tych, którzy nie są przygotowani do spotkania ze sztuką?
- Trzeba więc zapytać też o odpowiedzialność artysty. O to, jak daleko może się posunąć zaczepiając? (atakując? prowokując?) przypadkowego widza.
- Czy artysta jest chroniony rodzajem immunitetu, który stawia go ponad prawem wyznaczającym granice swobody wypowiedzi?
- Czy artysta może wkraczać w przestrzeń publiczną anonimowo? Czy obrona anonimowości twórcy nie sprawia, że jego dzieło staje się w pewien sposób podejrzane, a intencje nieczyste? To z pewnością nie wyczerpuje listy pytań, jakie warto postawić, ale są to kwestie elementarne, nad którymi warto się zastanowić, a refleksją - podzielić.
Przypomnijmy, że wielogłos w tej kwestii chcemy zamieścić w publikacji "Kultura Koszalińska. Almanach 2007", w związku z pojawieniem się w Koszalinie bilbordu Petera Fussa "Żydzi won z katolickiego kraju" oraz jego wystawy „jesus christ king of poland”, a także zainicjowaniem akcji bilbordowej "Kocham Koszalin" przez Ryszarda Ziarkiewicza.
Wydarzenia te spotkały się ze skrajnymi reakcjami, a intencje często były odczytywane opacznie. Krótko mówiąc - dały asumpt do postawienia powyższych pytań i naszego spotkania oraz pomieszczenia wielogłosu na ten temat w almanachu, który podsumuje rok 2007 w lokalnej kulturze.
Małgorzata Kołowska (sekretarz redakcji „Almanachu Koszalińskiego”) Ryszard Ziarkiewicz (Muzeum w Koszalinie).
bilety:
wstęp wolny
Galeria Rusz, niezrealizowany projekt bilbordu dla Koszalina z cyklu "Kocham Koszalin", 2007