Yellow and Gray. Wystawa i aukcja
- 17 czerwca 2021, czwartek» 19:00
Głęboka szarość (Ultimate Gray) i intensywny, wibrujący cytrynowy żółty (Illuminating). Co roku Instytut Pantone wybiera kolor na nadchodzący rok. W tym roku to aż dwie barwy, które wyznaczają trendy na całym świecie. Z tej okazji w czerwcu w DESA Unicum odbędzie się wyjątkowa wystawa poświęcona tym kolorom. Wśród prezentowanych prac pojawią się dzieła m.in. Victora Vasarely’ego, Juliana Stańczaka, Richarda Anuszkiewicza i Rafała Bujnowskiego. Oprócz malarstwa zobaczyć można będzie również design i ikoniczne projekty m.in. Romana Modzelewskiego, Zbigniewa Horbowego oraz Malwiny Konopackiej. 17 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane.
Inspirują projektantów wnętrz, mody i wzornictwa przemysłowego. Tegoroczne połączenie barw Pantone nawiązuje do odporności, optymizmu, nadziei i pozytywnej energii, których tak bardzo potrzebujemy by na nowo odkrywać rzeczywistość. W tym roku nietypowo, po raz drugi w dwudziestoletniej historii Instytutu, wybrany został nie jeden kolor, a dwa. Czy artyści szarość i żółć interpretowali tak samo jak eksperci Pantone? Niekoniecznie. Ale właśnie to różne spojrzenie na te same barwy zaprezentowane zostanie na wystawie „Yellow&Gray ”.
Jedną z najciekawszych prac, jakie zobaczycie w czerwcu jest niezwykłe dzieło Juliana Stańczaka zatytułowane „Possessive of Center”. Twórca jako młody chłopak, podczas II wojny światowej został zesłany wraz z rodziną na Syberię. Na skutek urazu i paraliżu musiał zacząć posługiwać się lewą ręką. Sztuka geometryczna była dla niego sposobem na nowy początek i zagłuszenie bolesnych wspomnień. Piękno dostrzegał w logice matematycznych wzorów i oddzieleniu emocji od rozumu. Minimalistyczne, geometryczne prace dawały mu spokój ducha. Jednym z takich dzieł jest prezentowany na wystawie obraz. To wibrujące wszystkimi odcieniami żółci niesamowite, op-artowe dzieło. Dla Rafała Bujnowskiego z kolei szarość i żółć związane są z pontyfikatem Jana Pawła II. Artysta miał cztery lata, kiedy Karol Wojtyła został papieżem. Bujnowski stworzył serię „papieskich” prac powstających na podstawie autorskiego schematu. Miały być one przykładem „praktycznego obrazu, jaki każdy Polak chciałby mieć w domu”. Jedną z nich znajdziecie na czerwcowej wystawie i aukcji. Pojawi się również żółto-szara twórczość innych, wybitnych artystów współczesnych. Wśród nich znaleźli się m.in. Krzysztof Bednarski, Francis Hewitt i Andrzej Nowacki. Prawdziwą okazją jest możliwość wylicytowania plakatów takich twórców jak Franciszek Starowieyski czy Roman Cieślewicz. Kolor kojarzy się nie tylko ze sztuką, ale też wystrojem wnętrz. Na wystawie nie zabraknie więc ikonicznych dla polskiego designu przedmiotów ze szkła, porcelany i ceramiki,mebli, a nawet oświetlenia. Bez wątpienia jednym z najciekawszych obiektów dla fanów designu będzie serwis „Dorota” projektu Lubomira Tomaszewskiego. Łączy on w sobie cechy przedmiotu użytkowego i awangardowej rzeźby. Badania jakie nad formą i funkcjonalnością tego typu przedmiotów na przełomie lat 50. i 60. XX w. prowadził Tomaszewski, były unikatowe na skalę światową. Ich efekt w postaci serwisów „Dorota” i „Ina” zachwyciły cały świat. W 1963 roku „Dorotę” i jej projektanta odznaczono „Złotym Medalem” na I Międzynarodowej Wystawie Form Przemysłowych w Paryżu. Serwis zakupiony został do prestiżowej kolekcji designu Victoria & Albert Muzeum w Londynie. Międzynarodową sławę zdobyła również współczesna polska projektantka ceramiki, Malwina Konopacka. Wazony Konopackiej miały swój debiut w 2014 roku na Tokyo Designers Week. Rok później prezentowały polski design na EXPO w Mediolanie. Prezentowane były na wystawach w m.in. w Paryżu i Londynie. Projekt wazonu „Teresa” powstał w 2018 roku z okazji aukcji charytatywnej organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie we współpracy z DESĄ Unicum. Z okazji wystawy Yellow & Gray Malwina Konopacka przygotowała „Teresę” w odcieniu intensywnej żółci. Specjalnie na wystawę i aukcję w DESA Unicum powstały również słynne fotele projektu Romana Modzelewskiego „RM 58” w kolorach żółtym i szarym. Zaprezentowane zostaną również prace takich designerów jak Monika Patuszyńska, Paweł Grunert, Zbigniew Horbowy, czy Apolinary Gałecki. 17 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Yellow and Gray”: 9-17 czerwca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Yellow and Gray”: 17 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/kolor-roku/
Agata Dobrowolska - Konstrukcje - w Galerii Schody
od: 28 października 2007 do: 9 listopada 2007
Galeria Schody
Nowy Świat 39 Warszawa
22 605sztuka
Konstrukcje - Agata Dobrowolska
od: 26 października 2007 do: 9 listopada 2007
Galeria Schody
Nowy Świat 39 Warszawa
22 446sztuka
Zauroczenia
od: 15 października 2007 do: 9 listopada 2007
Galeria Jabłkowskich
Chmielna 21( podwórze kamienicy) Warszawa
23 417sztuka
EUGENIUSZ MARKOWSKI
od: 19 października 2007 do: 7 listopada 2007
Galeria Klimy Bocheńskiej
Ząbkowska 27/31 Warszawa
23 583sztuka
Wszystko
od: 30 października 2007 do: 5 listopada 2007
Galeria XX1
Al. Jana Pawła II 36 Warszawa
22 625sztuka
Sławomir Marzec
od: 18 października 2007 do: 5 listopada 2007
Galeria XX1
Al. Jana Pawła II 36 Warszawa
22 541sztuka
Piotr Młodożeniec
od: 29 października 2007 do: 3 listopada 2007
Galeria Krytyków POKAZ
Krakowskie Przedmieście 20/22 Warszawa
22 966sztuka
Piotr Młodożeniec
od: 10 października 2007 do: 3 listopada 2007
Galeria Krytyków POKAZ
23 314sztuka
Klimaty Afryki
od: 14 października 2007 do: 31 października 2007
Dom Kultury Działdowska
Działdowska 6 Warszawa
23 670sztuka
Cisza / Silence
od: 12 października 2007 do: 31 października 2007
Galeria Program
Gen. Andersa 20 Warszawa
23 495sztuka
ABC Meksyku
od: 11 września 2007 do: 28 października 2007
Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15/17 Warszawa
22 763sztuka
MIKOŁAJ CHYLAK
od: 20 września 2007 do: 27 października 2007
Simonis Gallery
Burakowska 9 Warszawa
24 132sztuka
Zwierzę/nia – prezentacja szkiców i rysunków
od: 19 października 2007 do: 26 października 2007
Klub Osiedlowy SURMA
ul.Białobrzeska 17 Warszawa
23 076sztuka
Galeria Migawka zaprasza na wystawę fotografii pt. The*
od: 5 października 2007 do: 26 października 2007
MigawkaRestauracja Klub Galeria
Nowogrodzka 22 Warszawa
22 948sztuka
Wystawa prac Krzysztofa Wachowiaka
od: 4 października 2007 do: 26 października 2007
Galeria TEST
Marszałkowska 34/50 Warszawa
23 421sztuka
Październik na Pradze
od: 9 października 2007 do: 23 października 2007
Dom Kultury Praga
ul. Dąbrowszczaków 2 Warszawa
89 772teatr
WARSZAWA WIETNAMSKA
20 października 2007 - 18:00
Klub Depozyt 44
Solec 44 Warszawa
42 032sztuka