Ośrodek Współpracy Europejskiej "Odra"
Centrum Sztuki w Oławie jest samorządową instytucją kultury miasta Oława, która kontynuuje w rozszerzonej formie zadania dotychczasowej instytucji, jaką był Ośrodek Kultury i obejmuje łączoną działalność prowadzoną w dwóch obiektach, odzwierciedlając spojenie wielokierunkowej aktywności artystycznej.
Rozbudowa infrastruktury kulturalnej poprzez modernizację budynku dawnego kina ODRA stworzyła szansę na zwiększenie artystycznego potencjału oraz stworzenie mieszkańcom warunków sprzyjających regularnej partycypacji w życiu kulturalnym. Nowy obiekt przede wszystkim przejął znaczną część działalności prowadzonej dotychczas w budynku Ośrodka Kultury w Oławie. Budynek przy ul. 11 Listopada pozostał bazą działalności w zakresie edukacji artystycznej mieszkańców miasta i okolic. W obiekcie kontynuowana jest działalność kursów i sekcji, zespołów muzycznych, placówek oświatowych i innych organizacji współpracujących z naszą instytucją i korzystających z jej bazy lokalowej. W OK kontynuowana jest również kameralna działalność artystyczna.
W budynku Ośrodka Współpracy Europejskiej ODRA prowadzona jest profesjonalna działalność muzyczna, teatralna oraz filmowa. Obiekt przy ul. Młyńskiej stanowi główną siedzibę Centrum Sztuki w Oławie. Wzbogacona oferta działalności artystycznej OWE ODRA stanowi w szerszym wymiarze kontynuację działalności zapoczątkowanej i prowadzonej przez minione lata w lokalnym Ośrodku Kultury. Piękny rozdział kultury tworzony w skromnych warunkach przechodzi do historii.
Ważnym argumentem modernizacji infrastruktury kulturalnej są liczne dokonania artystyczne i osiągnięcia lokalnych twórców oraz rozwijająca się współpraca z czołowymi artystami sceny krajowej oraz możliwość poszerzenia zakresu współpracy na inne kraje europejskie. Wzbogacenie bazy kulturalnej poprzez nowoczesny obiekt Ośrodka Współpracy Europejskiej jest szansą z jednej strony dla artystycznego oławskiego środowiska – na rozwój i prezentację własnego dorobku i możliwości twórczych w nowoczesnym obiekcie, z drugiej dla mieszkańców – na kontakt z kulturą współczesną i tradycyjną w szerszym wydaniu.