Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie w ramach cyklu ''Dowód Tożsamości''
- 20 lutego 2018, wtorek» 00:00, 18:00
Gościem będzie Cezary Harasimowicz - scenarzysta, pisarz, aktor Koncepcja i realizacja projektu Ewa Gil-Kołakowska Prowadzenie: Agata Skowrońska-Kartvelishvili Ewa Gil-Kołakowska
Dowód Tożsamości - to cykl spotkań w Klubie Muzyki i Literatury poświęcony mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska, jak również tym, którzy nawet przez krótki okres swego życia związani byli z naszym miastem czy regionem. To projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków. Ewa Gil-Kołakowska - autorka książki pt. ''Dowód Tożsamości'' - na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców. Do tej pory w Klubie Muzyki i Literatury gościli: językoznawca - prof. Jan Miodek, historyk - dr Maciej Łagiewski, judoka - dr Rafał Kubacki Rafał Kubacki, aktor - Robert Gonera Robert Gonera, a także poetka - Ewa Sonnenberg Ewa Sonnenberg, pisarz - Ivo Vuco, kulturoznawca - prof. Ilias Wrazas Ilias Wrazas - Vrazas, reżyserka - Julia Popkiewicz Julia Popkiewicz, pieśniarz - Przemysław Paśko Przemek Paśko oraz wrocławska dziennikarka i społeczniczka - Wanda Ziembicka - Has Wanda Ziembicka-Has. Gościem spotkania w dniu 20.02 będzie pisarz, scenarzysta, dramaturg i aktor - Cezary Harasimowicz Cezary Harasimowicz. Rozmowę poprowadzą Ewa Gil-Kołakowska Ewa Gil-kołakowska i Agata Skowrońska-Kartvelishvili Agata Skowrońska-Kartvelishvili. W części muzycznej wieczoru odbędzie się koncert muzyki filmowej w wykonaniu Marcina Płazy - pianisty, kompozytora, producenta muzycznego.
[Cezary Harasimowicz]
Cezary Harasimowicz - scenarzysta, pisarz, dramaturg, aktor. Film ''300 mil do nieba'' - według jego scenariusza został uhonorowany w 1989 roku Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej, a jego scenariusz do filmu ''Bandyta'' zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej nagrodzie Harasimowicz brał udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute, gdzie jego skrypt uznano za najlepszy i podkreślano wybitne walory humanistyczne tekstu. Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej studiował historię sztuki w londyńskim Cortauld Institute of Art i polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1980 roku ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu, z którym związał się na cztery kolejne lata, a w roku 1986 został absolwentem Zaocznego Wyższego Zawodowego Studium Scenariuszowego PWSFTViT w Łodzi. W tym samym roku zadebiutował jako współtwórca dialogów do filmu ''Weryfikacja'' Mirosława Gronowskiego, a dwa lata później - jako współautor scenariusza do filmu ''Koniec'' Bogusława Lindy. Jest również współautorem wielu innych scenariuszy, m.in. scenariusza do politycznego filmu ''Stan strachu'' Janusza Kijowskiego, seriali: ''Bank nie z tej ziemi'' Waldemara Dzikiego i ''Ekstradycja 3'' Wojciecha Wójcika, a także głośnych produkcji ostatnich lat: ''Kochankowie z Marony'' Izabelli Cywińskiej, ''Wróżby kumaka'' Roberta Glińskiego i ''Ja wam pokażę!'' z Grażyną Wolszczak w roli głównej. Zanim na poważnie zajął się pisaniem scenariuszy, dał się poznać jako aktor filmowy. Zadebiutował w epizodycznej roli arystokraty w ekranizacji ''Trędowatej'' w reżyserii Jerzego Hoffmana. Później dwukrotnie zagrał u Jerzego Domaradzkiego - ''Wielki bieg i Planeta Krawiec'', wystąpił też w pierwszoplanowej roli w ''Sezonie na bażanty'' Wiesława Saniewskiego, w serialu ''Zmiennicy'' Stanisława Barei. Zagrał również u Krzysztofa Kieślowskiego - ''Dekalog. Dziesięć.'' Pięć lat później ponownie spotkał się z Kieślowskim, grając inspektora w głośnej produkcji ''Trzy kolory. Biały''. Od końca lat 80-tych rzadko pojawiał się na ekranie, poświęcając się przede wszystkim twórczości scenariopisarskiej. Cezary Harasimowicz dał się również poznać jako utalentowany pisarz. Do najbardziej znanych jego publikacji należą m.in.: ''Victoria, Pesel 890604...'', ''Nieoczekiwana zmiana płci'' i ''Saga czyli filiżanka której nie było''. W jego dorobku dramaturga znalazły się m.in. - sztuka ''Dziesięć pięter'', ''Szczęśliwi we troje'' i cykl ''Szczęście na telefon''.
[Ewa Gil-Kołakowska]
Ewa Gil-Kołakowska - pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi kultury i sztuki. Rozmowy - m.in. z Tadeuszem Kantorem, Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Czesławem Niemenem, Agnieszką Osiecką, Franciszkiem Starowieyskim czy Jerzym Dudą-Graczem - publikowała na łamach ''Magazynu Tygodniowego GR'', ''Przeglądu'', ''Angory'' i ''XL''. Współpracowała też z tygodnikiem ''Wprost'', ''Gazetą Wyborczą'', ''Wieczorem Wrocławia'', ''West Zeitung'', miesięcznikami ''Machina'' i ''WOW''. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. W latach 1991-1994 redaktor naczelna magazynu ''E’LA''. Autorka książek: ''La, la, la, la…'', ''Dowód tożsamości'', ''Mam jedno oko zielone…'', ''Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie'' oraz wydanej rok temu książki ''Opowieści bielsze niż śnieg''. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu ''Alkimja'' Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego ''Piosenki Toma Waitsa'', płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE ''Day by Day'', zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury - Dowód Tożsamości, to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi których, lubi, ceni i szanuje.
[Agata Skowrońska-Kartvelishvili]
Agata Skowrońska-Kartvelishvili - aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu. Gościnnie występowała na deskach Teatru DOC w Moskwie, Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Opery Wrocławskiej. Ma w swoim dorobku wiele ról teatralnych i filmowych. Zajmuje się także reżyserowaniem spektakli teatralnych i radiowych. Współpracuje z wrocławskim Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość, produkując widowiska teatralne z cyklu ''Teatr historii'', oraz z Radiem Wrocław, gdzie realizuje cykl słuchowisk pt. ''Historia na szóstkę''. Od lat współpracuje również z Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci oraz Fundacją Mam Marzenie. Prowadzi też swoje autorskie warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i seniorów, m.in. we Wrocławskim Klubie Anima oraz w Fundacji Sancta Familia, jak również w Teatrze Polskim oraz Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Autorka programu edukacyjnego pt. ''Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu'', który stworzyła dla Fundacji PKP.
[Marcin Płaza]
Marcin Płaza - kompozytor, pianista, producent muzyczny, wrocławianin. Laureat indywidualnej nagrody prezydenta Wrocławia, którą otrzymał w 1997 roku. Od lat współpracujący z wieloma wrocławskimi teatrami jako kompozytor i kierownik muzyczny. Przez wiele lat aktywny uczestnik Przeglądu Piosenki Aktorskiej, jako kierownik muzyczny oraz aranżer wielu nagradzanych spektakli - m.in. ''Rybiego puzonu'' ( recital Konrada Imieli w reżyserii Wojciecha Kościelniaka), spektaklu ''Księżyc frajer'' a także jednego z najciekawszych Koncertów Galowych PPA - poświęconego twórczości Stanisława Staszewskiego - ''La la la la''. Autor muzyki do musicalu ''Wrocławski dzwon grzesznika''. Przez ponad 10 lat przebywał w Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie na tamtejszej scenie muzycznej z powodzeniem realizował swoje własne autorskie projekty, a także współpracował jako kierownik muzyczny przy realizacji popularnych musicali - m.in. produkcje takie jak ''Peter Pan''oraz ''Sound of Music''. Zawodowe doświadczenia jako kompozytor oraz producent muzyczny, wykorzystywał też przy współpracy z wieloma irlandzkimi i brytyjskimi zespołami. Jedną z jego ważniejszych artystycznych przyjaźni, która zaowocowała wspólnymi projektami była znajomość i współpraca z Mungo Jerry. Marcin Płaza od roku znów mieszka we Wrocławiu i aktywnie udziela się jako niezależny producent muzyczny oraz kompozytor i pianista.
Zabawa familijna "Od deski do deski: zróbmy sobie książkę"
21 kwietnia 2018 - 11:00
Filia 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu
Reja 1 Wrocław
15 483literatura
"Czas pamięci"
18 kwietnia 2018 - 17:00
Klub Muzyki i Literatury
pl. T. Kościuszki 10 Wrocław
10 783literatura
Gra mobilna „Tajemnica biblioteki"
14 kwietnia 2018 - 11:00
Filia 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu
Reja 1 Wrocław
15 497literatura
Spotkanie z cyklu pn. "Wieczory z Historią"
13 kwietnia 2018 - 18:00
Klub Muzyki i Literatury
Pl. Kościuszki 10 Wrocław
10 546literatura
Obiad z resztek według Sylwii Majcher | Spotkanie we Wrocławiu
12 kwietnia 2018 - 18:00
Empik Renoma
ul. Świdnicka 40 Wrocław
10 166literatura
Spotkania autorskie z austriacką pisarką Lydią Mischkulnig
10 kwietnia 2018 - 11:30
Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Biblioteka
Biskupa Nankiera 15b Wrocław
38 651literatura
Równoleżnik Zero dla dzieci
7 kwietnia 2018 - 10:00
Centrum Innowacji PRZEJŚCIE Filia nr 13 MBP we Wrocławiu
pl. Teatralny 5 Wrocław
10 524literatura
Równoleżnik Zero dla dzieci
7 kwietnia 2018 - 10:00
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu Filia nr 12
ul. Piłsudskiego 105 Wrocław
15 783literatura
Równoleżnik Zero dla dzieci - zapisy na warsztaty
7 kwietnia 2018 - 10:00
Mediateka
pl. Teatralny 5 Wrocław
14 849literatura
Równoleżnik Zero 2018 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza
od: 5 kwietnia 2018 do: 7 kwietnia 2018
Mediateka
pl. Teatralny 5 Wrocław
10 466literatura
Równoleżnik Zero 2018 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza
od: 5 kwietnia 2018 do: 7 kwietnia 2018
Biblioteka Turystyczna
Szewska 78 Wrocław
14 891literatura
Tomek Michniewicz na Równoleżniku Zero!
5 kwietnia 2018 - 18:00
Mediateka
pl. Teatralny 5 Wrocław
10 463literatura
Wieczór autorski Dariusza Bereskiego, połączony z prezentacją tomiku wierszy pt. ''Wóz Tespisa''
5 kwietnia 2018 - 18:00
Klub Muzyki i Literatury
Pl. Kościuszki 10 Wrocław
10 631literatura
Spotkanie z Andrzejem Maleszką
25 marca 2018 - 12:00
Empik Renoma
ul. Świdnicka 40 Wrocław
10 112literatura
Mali Obrońcy Puszczy - czyli czytamy o lesie
25 marca 2018 - 11:30
Miejsce
Odrzańska 8/1a Wrocław
9 862literatura
Spotkanie z Szymonem Radzimierskim
24 marca 2018 - 12:00
EMPiKCH Renoma
ul. Świdnicka 40 Wrocław
9 770literatura
Wymiana książek dla nastolatek i nastolatków
23 marca 2018 - 14:00
Filia 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu
Reja 1 Wrocław
10 193literatura