Rozmowy polsko-ukraińskie – Olga Tokarczuk i Jurij Andruchowycz
- 7 marca 2019, czwartek» 19:00
ROZMOWY POLSKO-UKRAIŃSKIE / ПОЛЬСЬКО-УКРАЇНСЬКІ РОЗМОВИ
NOWY CYKL WYDARZEŃ W MUZEUM PANA TADEUSZA W RAMACH FESTIWALU TWÓRCZEJ WSPÓŁPRACY WROCloveEUKRAINA
Rozmowa pierwsza. Z Olgą Tokarczuk i Jurijem Andruchowyczem rozmawia Marcin Hamkało.
współorganizator: Fundacja „Hermetyczny Garaż”
👏 wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach Muzeum Pana Tadeusza, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)
W ramach Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na spotkanie z Olgą Tokarczuk i Jurijem Andruchowyczem, które poprowadzi Marcin Hamkało.
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/wydarzenia/rozmowy-polsko-ukrainskie
„Wierzcie mi, nic pożądańszego, a nic trudniejszego na ziemi, jak prawdziwa rozmowa” – zainspirowani tymi słowami Adama Mickiewicza organizatorzy festiwalu WROCloveUKRAINA zapraszają na cykl spotkań pt. „Rozmowy polsko-ukraińskie”, który odbywać się będzie w Muzeum Pana Tadeusza. W obliczu pogarszających się stosunków politycznych i dyplomatycznych obu naszych krajów, to co możemy zrobić jako społeczeństwo obywatelskie, a szerzej jako zwykli Polacy i Ukraińcy, to po prostu siąść razem do stołu i zacząć rozmawiać. Rozmawiać pomimo politycznych sporów i podziałów, nie tylko po to, aby zrozumieć tego, z kim rozmawiamy, lecz także by dowiedzieć się więcej o sobie samych.
Do rozmów przy udziale publiczności zaproszeni zostaną znani intelektualiści, twórcy oraz aktywiści z Polski i Ukrainy. Formuła spotkań będzie miała charakter otwarty, zgodnie z wywiedzioną z greckiej filozofii koncepcją, mówiącą że dialog to pewna zasada myślenia określająca ludzką kondycję. Jak pisał Hans-Georg Gadamer, „rozmowa jest rozmową nie dzięki temu, iż doświadczyliśmy w niej czegoś nowego, a dlatego, iż napotkaliśmy w drugim człowieku coś, czego jeszcze w naszym doświadczeniu świata nie spotkaliśmy.” Cykl otworzy rozmowa wybitnych twórców współczesnej literatury: Olgi Tokarczuk i Jurija Andruchowycza, którą poprowadzi Marcin Hamkało.
Spotkanie odbędzie się w języku polskim. Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław (wroclaw.pl).
goście:
Olga Tokarczuk (ur. 1962) – pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog. Autorka powieści „Podróż ludzi Księgi” (1993), „E. E.” (1995), „Prawiek i inne czasy” (1996), „Dom dzienny, dom nocny” (1998), „Ostatnie historie” (2004), „Anna In w grobowcach” świata (2006), Bieguni (2007), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009), „Księgi Jakubowe” (2014), zbiorów opowiadań „Szafa” (1998), „Gra na wielu bębenkach” (2001), „Opowiadania bizarne” (2018), oraz eseju „Lalka i perła” (2000), poświęconego powieści Bolesława Prusa „Lalka”, zbioru felietonów „Moment niedźwiedzia” (2012) i książki dla dzieci „Zgubiona dusza” (2018). Laureatka wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz Paszportu Polityki (1997), Nagrody Kulturalnej Śląska (2003), Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego (2008), Uznamskiej Nagrody Literackiej (2012), Słoweńskiej Nagrody Literackiej Europy Środkowej – Vilenica (2013) oraz Międzynarodowej Nagrody Mostu (Brückepreis) Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz (2015). Pięciokrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała dwukrotnie: w 2008 roku za powieść „Bieguni” i w 2015 za „Księgi Jakubowe”. Za „Dom dzienny, dom nocny” otrzymała prestiżową nagrodę Brücke Berlin – Preis (2002) i była nominowana do International IMPAC Dublin Literary Award (2004). Za „Zgubioną duszę” (wraz z Joanną Concejo) otrzymała wyróżnienie Bologna Ragazzi Award (2018). Jej książki tłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, a także chiński, japoński i hindi. Niektóre utwory doczekały się inscenizacji teatralnych (m.in. „Prawiek i inne czasy”, dwukrotnie: w reż. S. Majewskiego i P. Tomaszuka, E.E., spektakl Teatru Telewizji w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz, „Księgi Jakubowe”, spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie w reż. Eweliny Marciniak) i adaptacji filmowych (Żurek, reż. R. Brylski, „Ariadna na Naksos/Aria Diva”, reż. A. Smoczyńska). W 2016 r. w oparciu o scenariusz pisarki na podstawie książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” powstał film w reżyserii Agnieszki Holland „Pokot”, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie w 2017 r. W 2018 r. ukazało się angielskie tłumaczenie „Biegunów” („Flights” w przekładzie Jennifer Croft), za które otrzymała The Man Booker International Prize.
Jurij Andruchowycz (*13 marca 1960) – ukraiński poeta, prozaik, piosenkarz, eseista i tłumacz. Urodził się w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk). Opublikował pięć tomów wierszy (w języku polskim ukazały się „Piosenki dla martwego koguta” oraz „Egzotyczne ptaki i rośliny”). W centrum jego twórczości znajdują się przede wszystkim utwory prozatorskie, publikowane także w Polsce – powieści „Rekreacje” (1992), „Moskoviada” (1993), „Perwersja” (1996), „Dwanaście kręgów” (2003), „Tajemnica” (2007), „Leksykon miast intymnych” (2011). Jego najnowsza, opublikowana w 2018 powieść nosi tytuł „Kochankowie Justycji”. Andruchowycz jest także autorem zbiorów esejów: „Erz-herz-perc” (1996), „Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie” (2002) „Diabeł tkwi w serze”, (2006)„Tutaj spoczywa Fantomas” (2015) oraz napisanej wraz z Andrzejem Stasiukiem książki „Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową”. Jego twórczość jest przekładana na kilkanaście języków i publikowana m.in. w Polsce, Niemczech, Kanadzie, na Węgrzech, w Finlandii, Rosji, Serbii, USA, Włoch, Słowacji, Szwajcarii, Hiszpanii, Czechach, Bułgarii, Chorwacji, Białorusi. Sam tłumaczył na ukraiński wiersze Rilkego, Mandelsztama, Pasternaka, amerykańskich poetów Beat Generation, oraz opowiadania Brunona Schulza. Jest współtwórcą (obok Wiktora Neboraka i Ołeksandra Irwańca) grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu (Burleska-Bałagan-Bufonada, 1985), która zdobyła popularność swoimi występami z pogranicza performance’u. Laureat licznych nagród, m.in. Nagrody Herdera (2001), Nagrody Pokoju im. Ericha-Marii Remarque’a (2005), Nagrody Lipskich Targów Książki dla Europejskiego Porozumienia (2006), wrocławskiej Nagrody Angelus (2006) czy międzynarodowej nagrody Vilenica (Słowenia, 2017). Za wkład w walkę o niepodległość i demokratyzacje Ukrainy nagrodzony Nagrody im. Hanny Arendt (2014). Od 2005 roku współpracuje z wrocławską grupą Karbido, z którą występuję jako wykonawca swojej poezji i prozy, i z którą wydał do tej pory pięć muzycznych albumów: trylogię „Samogon” (2006), „Cynamon” (2009), „Absynt” (2012) oraz „Atlas Estremo” (2015) i „Litografie” (2018). Artyści zagrali też kilka dużych tras koncertowych w sumie kilkadziesiąt koncertów w Ukrainie, Polsce, Niemczech, Czechach i Słowacji.
prowadzący:
Marcin Hamkało (ur. 1971) – menedżer kultury, redaktor, kurator i współautor wystaw, wykładowca, polski poeta i literaturoznawca. Doktor nauk humanistycznych (2001). Od 2006 dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, od 2015 dyrektor Muzeum Pana Tadeusza. Redaktor naczelny pism „Opowiadanie” (od 2014) i „Interpretacje” (od 2018). Jest prezesem Towarzystwa Aktywnej Komunikacji i wicedyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
o cyklu:
Cykl „Rozmowy polsko-ukraińskie” w ramach Festiwalu Twórczej Współpracy „WROCloveUKRAINA” organizowany jest przez fundację „Hermetyczny Garaż”. Zainicjowany został jako odpowiedź na pogarszające się stosunki polityczne i dyplomatyczne między Polską i Ukrainą, czyli zjawiska wzmożonego konfliktu o pamięć i głębokich rozbieżności między historycznymi narracjami. W obliczu tego realnego kryzysu możemy – jako społeczeństwo obywatelskie, a szerzej zwykli Polacy i Ukraińcy – powrócić do podstawowej formy ludzkiego porozumiewania się, dialogu. Do rozmów przy udziale publiczności zaproszeni zostaną znani intelektualiści, twórcy oraz ludzie aktywni społecznie, po jednym przedstawicielu z obu krajów. Spotkania będą odbywać się w Muzeum Pana Tadeusza.
o festiwalu:
Festiwal Twórczej Współpracy „WROCloveUKRAINA – MADE IN PL/UA”. Realizowany od roku 2017 przez Fundację Działalności Artystycznej „Hermetyczny Garaż” we współpracy z Urzędem Miasta Wrocław, organizacjami pozarządowymi, oraz instytucjami samorządowymi zajmującymi się kulturą, dialogiem polsko-ukraińskim oraz integracją migrantów z Ukrainy w Polsce. Osią przedsięwzięcia jest nie tyle prezentacja kultury ukraińskiej, ile unikalna prezentacja, inspirowanie oraz produkcja projektów i działań artystycznych, tworzonych wspólnie przez twórców z obu krajów. Dotychczas gośćmi festiwalu byli m.in: podczas pierwszej edycji odbywającej się pod hasłem „WCHID NA SCHID / WEJŚCIE NA WSCHÓD, wybitni ukraińscy pisarze, Jurij Andruchowycz oraz Serhij Żadan, którzy zaprezentowali festiwalowej publiczności niezwykłe interdyscyplinarne projekty koncertowe, opracowane z muzykami, twórcami wideo i plastykami z Polski, Ukrainy i Białorusi. W roku 2018 m.in.swoje dziesięciolecie, podczas polsko-ukraińskiego pikniku na Wyspie Słodowej, obchodził zespół DAGADANA; przebywający we Wrocławiu ukraińscy stypendyści Gaude Polonia zaprezentowali swoje prace dzięki wystawie „mikrokosmos”, scena muzyczna Firleja gościła trio ESCALATOR (Vandermark, Tokar, Kugel) oraz duet ELIK (Raphael Rogiński, Switlana Nianio). Odbyły się też liczne, prezentacje, spotkania i panele dyskusyjne, a pod opieką Teatru Biuro Podróży Jurij Czebotarow zaprezentował monodram „Majdnięty”.
Więcej informacji o Festiwalu Twórczej Współpracy „WROCloveUKRAINA”:
https://www.wrocloveukraina.eu/
Jurij Andruchowycz
Olga Tokarczuk
Targi Książki Regionalnej Silesiana 2017
22 kwietnia 2017 - 10:00jest więcej terminów
Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Rynek 58 Wrocław
14 560literatura
Spotkanie autorskie z Agnieszką Wolny-Hamkało oraz z Radosławem Kobierskim.
21 kwietnia 2017 - 17:00
Filia 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu
Reja 1 Wrocław
13 006literatura
Aleksandra J. Starostecka i Mirosław Welz- Spotkanie Poetyckie
21 kwietnia 2017 - 19:00
Galeria Sztuki i Miejsce Spotkań Ślimak
Pl. Konstytucji 3 Maja 4 , wejście od Dąbrowskiego 37 Wrocław
27 423literatura
WIECZÓR LITERACKI ZE ZBIGNIEWEM ZEBAREM
11 kwietnia 2017 - 18:00
Filia 32 MBP Wrocław
8 Maja 26 Wrocław
20 201literatura
Wieczór Autorski Karola Maliszewskiego.
11 kwietnia 2017 - 18:00
Galeria Sztuki i Miejsce Spotkań Ślimak
Pl. Konstytucji 3 Maja 4 , wejście od Dąbrowskiego 37 Wrocław
11 150literatura
Śniadanie Literackie
9 kwietnia 2017 - 11:00
Wrocławski Dom Literatury
Przejście Garncarskie 2 Wrocław
15 330literatura
„Topografia pamięci” - spotkania z austriackim pisarzem Martinem Pollackiem
4 kwietnia 2017 - 17:00
Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6 Wrocław
61 855literatura
Przemysław Ignaszewski (Vegenerat Biegowy) we wrocławskim Empiku
3 kwietnia 2017 - 18:00
Empik Renoma
świdnicka 40 Wrocław
10 801literatura
Ślimak z poezją – koncert i wieczór poetycki Justyny Sieniuć
30 marca 2017 - 20:00
Galeria Sztuki i Miejsce Spotkań Ślimak
Pl. Konstytucji 3 Maja 4 , wejście od Dąbrowskiego 37 Wrocław
10 928literatura
Wystawa Nieczytelność. Palimpsesty. Muzeum Pana Tadeusza.
od: 17 grudnia 2016 do: 30 marca 2017 jest więcej terminów
Muzeum Pana Tadeusza
Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6 Wrocław
66 129sztuka
Monodram pn. ''Mój trup'' na podstawie wierszy Adama Mickiewicza
27 marca 2017 - 19:30
Klub Muzyki i Literatury
Pl. Kościuszki 10 Wrocław
10 773literatura
Bednarek i Złotnicki o Wyspie skarbów
25 marca 2017 - 19:00
Klub Pod Kolumnami
pl. św. Macieja 21 Wrocław
10 831literatura
Spotkanie z Gabrielem Leonardem Kamińskim
23 marca 2017 - 18:00
Księgarnia Partnerska DSWE Tajne komplety
Przejście Garncarskie 2 Wrocław
18 481literatura
Wieczór Autorski Waldemara Okonia.
16 marca 2017 - 19:00
Galeria Sztuki i Miejsce Spotkań Ślimak
Pl. Konstytucji 3 Maja 4 , wejście od Dąbrowskiego 37 Wrocław
10 724literatura
Herbertiada "Jesienne zapatrzenia" - wieczorek autorski Bronisława Wojciechowskiego (Koło Literatów Polskich im. Z.Herberta)
16 marca 2017 - 16:00
Wrocławskie Centrum Seniora
pl. Dominikański 6 Wrocław
10 979literatura
HERBERTIADA "Próba opisania świata" (Anna Leśniewska)- wieczorek poetycko-muzyczny Koła Literatów Polskich im. Z.Herberta
15 marca 2017 - 17:00
Klub Muzyki i Literatury
pl. T. Kościuszki 10 Wrocław
10 954literatura
„Rebeliancka energia cyganerii artystycznej” – promocja książki Wydawnictwa Ossolineum w Muzeum Pana Tadeusza
14 marca 2017 - 17:00
Muzeum Pana Tadeusza
Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6 Wrocław
10 850literatura