„Otwock” Sezon 3: Nic o tamtym. Fikcyjne narracje
- 26 października 2013, sobota» 19:30 - 23.00
Jos de Gruyter, zdjęcie zrobione w Otwocku w czerwcu 2013, dzięki uprzejmości artysty
"Otwock"
Sezon 3: Nic o tamtym. Fikcyjne narracje
www.otwockstudio.pl
"Otwock” jest próbą spojrzenia na tytułowe miasto przez pryzmat sztuki. W Otwocku znajduje się rodzinny dom rzeźbiarza Mirosława Bałki, który artysta przekształcił w pracownię. Studio zainspirowało refleksję nad związkiem sztuki i przestrzeni, w której sztuka powstaje. Zaproszeni do projektu artyści i autorzy tworzą w relacji do zastanego kontekstu. Ich prace i gesty odsłaniają nowe warstwy ukrytych sensów, faktów i skojarzeń.
Projekt dąży do stworzenia subiektywnego opisu miejsca. Jego dwie pierwsze odsłony, w 2011 i 2012 roku, zawieszone były między sferą prywatną i publiczną. Realizacje odnosiły się do pracowni, tkanki urbanistycznej Otwocka, historii i obecnego kształtu miasta. W Otwocku pracowali dotychczas: Lara Almarcegui, Tacita Dean, Anna Molska, Charlotte Moth i Luc Tuymans. Poruszane przez nich tematy wyznaczyły podstawę dla dalszych działań. W tym roku koncentrują się one wokół związków miasta z literaturą.
Obecność pisarzy w Otwocku i Otwocka w ich utworach stała się punktem wyjścia dla rozważań o pisaniu i tworzeniu narracji. Zaproszeni twórcy oscylują pomiędzy fikcją i rzeczywistością. Szczepan Twardoch, autor m. in. nominowanej do nagrody Nike powieści „Morfina”, napisał zainspirowane historią Otwocka opowiadanie. Będzie się ono ukazywać w odcinkach na łamach tygodnika „Linia Otwocka” wraz z reprodukcjami dwóch obrazów Aleksandry Waliszewskiej, namalowanych po wspólnej wizycie artystki i pisarza w mieście. Profesor Joseph Rykwert, wybitny historyk architektury, autor przetłumaczonej niedawno na język polski książki „Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast”, napisał osobiste wspomnienie o swym rodzinnym domu w przedwojennym Otwocku. W listopadzie w przestrzeni publicznej miasta powstanie instalacja dźwiękowa Wojtka Bąkowskiego.
Działający od połowy lat 80. belgijski duet Jos de Gruyter i Harald Thys przygotował tymczasową ingerencję w Muzeum Ziemi Otwockiej. Położoną w lesie willę, niegdyś rezydencję szefa Służb Bezpieczeństwa PRL i jego żony, zajmą wykonane przez artystów figury. Ich losy i pojawienie się w Otwocku wyjaśnią fikcyjne biografie. Praca w charakterystyczny dla twórczości duetu sposób łączy świat wyobrażony ze światem realnym.
Zapraszamy na spotkanie podsumowujące tegoroczną odsłonę projektu, które odbędzie się 26 października o godzinie 19.00 w Muzeum Ziemi Otwockiej. W budynku i otaczającym go lesie zaprezentowana zostanie nowa realizacja Josa de Gruytera i Haralda Thysa, której towarzyszyć będzie pokaz ich filmów. Renata Senktas, mieszkająca w Otwocku poetka, opowie o literackich motywach przewijających się w historii miasta. Literaturoznawca i socjolog Maciej Maryl wygłosi wykład o balansowaniu między fikcja a rzeczywistością w literaturze i życiu codziennym, a Krzysztof Czekajewski, aktor i reżyser otwockiego Teatru im. S. Jaracza odczyta fantastyczno-naukowe opowiadania Marka Pąkcińskiego ze zbioru „Owadzia Planeta”, które powstały w Otwocku w latach 70.
„Otwock” Nic o tamtym. Fikcyjne narracje Spotkanie Muzeum Ziemi Otwockiej ul. Gabriela Narutowicza 2, Otwock 26 października 2013, godz. 19.00
Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim z symultanicznym tłumaczeniem na angielski. Wstęp wolny Szczegółowe informacje już wkrótce
Przed wieczornym wydarzeniem zapraszamy, jak zawsze, do zwiedzania miasta z wydaną w 2012 roku publikacją "Otwock. Znikające punkty”, której cyfrowa wersja dostępna jest na stronie: www.otwockstudio.pl/otwock/zrodla-4
”Otwock” jest realizowany przez Open Art Projects i Mirosława Bałkę. Koordynacja: Magda Materna
Kuratorka: Kasia Redzisz
Honorowy patronat nad projektem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Otwockiego oraz Prezydent Otwocka.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zrealizowano przy wsparciu Instytutu Polskiego w Londynie, Otwockiego Centrum Kultury oraz Muzeum Ziemi Otwockiej.
Patron medialny: Linia Otwocka
„Otwock” Sezon 5: Silwohortiaromaterapia
24 października 2015 - 11:30
Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego
ul. Narutowicza 2 Otwock
8 117sztuka
Dział ze sztuką / Krystyna Łuczak-Surówka / "Niezwykłe historie zwykłych rzeczy"
10 listopada 2013 - 13:00 - 13.45
Sklep Biedronka, Otwock-Świder
ul. Kołłątaja 61A Otwock
9 752sztuka
Dział ze sztuką / Prof. Maria Poprzęcka „Sztuka – najlepiej spożyć przed…”
9 listopada 2013 - 12:00 - 12.45
Sklep Biedronka, Otwock-Świder
ul. Kołłątaja 61A Otwock
9 799sztuka
Dział ze sztuką / Daniel Muzyczuk „Dźwięki i rzeczy”
9 listopada 2013 - 18:00 - 18.45
Sklep Biedronka, Otwock-Świder
ul. Kołłątaja 61A Otwock
6 821sztuka
Komuna Otwock
30 września 2007 - 15:00jest więcej terminów
Domówka na Lubelskiej
ul. Lubelska 30/32 Otwock
16 117sztuka