„Otwock” Sezon 5: Silwohortiaromaterapia
Otwock,1976, archiwum Mirosława Bałki
- 24 października 2015, sobota» 11:30
„Otwock” Sezon 5: Silwohortiaromaterapia 24 października 2015, od godz. 11:30
Muzeum Ziemi Otwockiej ul. Gabriela Narutowicza 2 Otwock
Sanatorium Abrama Gurewicza ul. Armii Krajowej 8 Otwock
Uczestnicy: Habima Fuchs, Taus Makhacheva, Jarosław Książek i Sylwia Woś
Prezentacje: Sebastian Rakowski, Sylwia Woś
„Otwock” to projekt rozwijający się wokół relacji pomiędzy miejscem, a sztuką. Jego uczestnicy pracują w tytułowym mieście, odnosząc się do lokalności i wątków z nią związanych. W tym roku punktem wyjścia dla ich działań jest uzdrowiskowa przeszłość dawnego kurortu i wyjątkowe cechy miejscowej przyrody.
Krystalicznie czyste wody gruntowe, suche powietrze będące pochodną piaskowego terenu, na którym położone jest miasto i unoszący się w nim leczniczy aromat gęsto rosnących sosen złożyły się na unikalne warunki, dzięki którym pod koniec dziewiętnastego wieku w Otwocku powstało pierwsze w Polsce nizinne sanatorium przeciwgruźlicze, a za nim kilkadziesiąt pensjonatów, zakładów kąpieli leczniczych, inhalatoriów oraz wykwintne, luksusowe sanatoria. Pobliskie lasy i dzikie plaże nad rzeką Świder do dziś są popularną letnią destynacją. Piąty sezon „Otwocka” poświęcony jest naturze i jej kojącym właściwościom. W mieście pracuje Habima Fuchs, której rzeźby z roślin i gliny odzwierciedlają nomadyczny tryb życia artystki i jej głęboki związek z przyrodą. Do rozważań nad lokalnością zaprosiliśmy również Taus Makhachevę, czerpiącą inspiracje dla sztuki z epickich kaukaskich krajobrazów w jej rodzinnym Dagestanie. Obie artystki celebrują lokalną florę przygotowując prace ukryte w otwockim lesie. Spacer wśród porastających go drzew poprowadzi Jarosław Książek, silwo- i hortiterapeuta oraz twórca zapachów. W ramach „Otwocka” współpracuje on z lokalną projektantką krajobrazu Sylwią Woś, która po precyzyjnej archiwalnej kwerendzie odtworzyła projekt ogrodu otaczającego niegdyś eleganckie sanatorium Gurewicza. Dzięki gościnności jego właścicieli zrekonstruowane zostaną fragment historycznego założenia oraz aromaty stanowiące jego integralną część.
Realizacje i koncepcje uczestników piątego sezonu „Otwocka” zaprezentowane zostaną podczas spotkania towarzyszącego tegorocznej edycji. Kuratorka projektu, Kasia Redzisz poprowadzi rozmowę z pracującymi w Otwocku artystkami, a Sylwia Woś i Sebastian Rakowski, Kierownik Muzeum Ziemi Otwockiej, przedstawią specyfikę otwockich uzdrowisk i najważniejszych założeń ogrodowych w mieście.
Spotkanie rozpocznie się w sobotę 24 października o godz. 11.30 w Muzeum Ziemi Otwockiej i będzie kontynuowane w sanatorium Gurewicza. Do dyspozycji publiczności będą dwa autokary zapewniające dojazd z Warszawy do Otwocka i z powrotem (ilość miejsc ograniczona).
Wstęp wolny
Szczegóły programu i informacje praktyczne: www.otwockstudio.pl
Kuratorki sezonu 5: Kasia Redzisz, Magda Materna Koordynacja: Magda Materna Produkcja: Emma Knaflewska Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zrealizowano przy wsparciu Instytutu Polskiego w Londynie, Muzeum Ziemi Otwockiej oraz Carolina Car Company Sponsor: PKN Orlen S.A. Partnerzy: Fundacja Rodziny Staraków, Spectra Art Space, Europejskie Centrum Odszkodowań S.A.
Dział ze sztuką / Krystyna Łuczak-Surówka / "Niezwykłe historie zwykłych rzeczy"
10 listopada 2013 - 13:00 - 13.45
Sklep Biedronka, Otwock-Świder
ul. Kołłątaja 61A Otwock
9 678sztuka
Dział ze sztuką / Prof. Maria Poprzęcka „Sztuka – najlepiej spożyć przed…”
9 listopada 2013 - 12:00 - 12.45
Sklep Biedronka, Otwock-Świder
ul. Kołłątaja 61A Otwock
9 725sztuka
Dział ze sztuką / Daniel Muzyczuk „Dźwięki i rzeczy”
9 listopada 2013 - 18:00 - 18.45
Sklep Biedronka, Otwock-Świder
ul. Kołłątaja 61A Otwock
6 747sztuka
„Otwock” Sezon 3: Nic o tamtym. Fikcyjne narracje
26 października 2013 - 19:30 - 23.00
Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego
ul. Narutowicza 2 Otwock
9 558sztuka
Komuna Otwock
30 września 2007 - 15:00jest więcej terminów
Domówka na Lubelskiej
ul. Lubelska 30/32 Otwock
16 042sztuka