Komuna//Warszawa
Komuna// Warszawa to jeden z najważniejszych teatrów niezależnych, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, video instalacji i muzyki. Komuna// Warszawa w swej twórczości sięga po tematy ważne i współczesne, nieustannie poszukując nowych form i środków wyrazu. Tworząc przestrzeń do twórczego dialogu i dyskusji, przyciąga twórców młodego pokolenia, dając im wolność i swobodę artystyczną. Swoje spektakle zrealizowali tu m.in. Monika Strzępka i Paweł Demirski, Marcin Liber, Paweł Passini, Krzysztof Garbaczewski czy Leszek Bzdyl.
Komuna// Warszawa jest autorem cyklu RE//MIX, w ramach którego powstało prawie trzydzieści premierowych produkcji odnoszących się do klasycznych dzieł z dziedziny teatru i tańca, a także muzyki, literatury i filmu. Do projektu zostali zaproszeni artyści rożnych gatunków sztuk performatywnych od reżyserów teatralnych, przez tancerzy, aż po kompozytorów i muzyków. Cykl RE//MIX zebrał liczne recenzje, a w podsumowaniu miesięcznika „Teatr” został wskazany jako wydarzenie roku 2012.
Spektakle Komuny były prezentowane i nagradzane na festiwalach międzynarodowych m.in. w Edynburgu, Kijowie, Moskwie, Berlinie, Monachium czy Tbilisi. Najważniejsze przedstawienia zespołu to m.in.: „Bez tytułu” (1997), „Design/Gropius” (2002), „Perechodnik/Bauman” (2003, nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), „Przyszłość świata” (2006), „Księgi” (2009), „Sierakowski” (2011).
Komuna// Warszawa wywodzi się z kultowej grupy Komuna Otwock, jednej z najciekawszych i najbardziej wyrazistych grupy artystycznych niezależnej sceny teatralnej. 20-letnia historia grupy została opisana w Przewodniku Krytyki Politycznej wydanej pod patronatem i przy wsparciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W 2013 roku Komuna// Warszawa zainicjowała powołanie Instytutu Sztuk Performatywnych.
Od 2007 roku grupa działa na warszawskiej Pradze w „artystycznej kamienicy” przy ul. Lubelskiej 30/32 skupiającej grupy teatralne i artystów różnych dziedzin sztuki. Grupa prowadzi swoiste „miejsce kultury”, gdzie wystawiane są nie tylko sztuki teatralne, ale proponowane są także inne działania angażujące publiczność, takie jak perfomance, wykłady, pokazy filmów i wideo, koncerty i dyskusje.