Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego
Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego (SPE) to organizacja pozarządowa skupiająca przede wszystkim etnografów i antropologów kultury. Powstała w 2006 roku w Warszawie z inicjatywy absolwentów i studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zajmujemy się badaniem i popularyzowaniem kultury tradycyjnej i współczesnej. Pytamy o tożsamość.
Pracownia Etnograficzna realizuje projekty badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie. Razem z trzema innymi organizacjami od 2010 roku współtworzymy otwarte miejsce na kulturę w Warszawie – Pracownię Duży Pokój, nagrodzoną w konkursie S3KTOR.
SPE to etnografki i etnografowie, którym się chce.
Od 2009 roku tworzymy portal skanseny.net, gdzie promujemy idee muzealnictwa skansenowskiego, a od roku 2011 album internetowy strojeludowe.net, gdzie gromadzimy informacje, zdjęcia i ilustracje z muzeów etnograficznych dotyczące polskich strojów ludowych.
Zabieramy młodych projektantów na etnograficzną objazdówkę po Polsce i Białorusi. Efekty inspiracji, które znaleźli w podróży, można zobaczyć na etnoprojekt.pl.
Dla ponad 2500 warszawskich uczniów prowadziliśmy warsztaty zachęcające do poznawania Warszawy – Poszukiwacze warszawskich tradycji, projekt nagrodzony w Konkursie na najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej roku 2012.
Stworzyliśmy kilkanaście warszawskich audioprzewodników – www.miejskasciezka.pl, nagrodzonych w konkursie S3KTOR.
Kilkaset osób, dzieci i dorosłych, wzięło udział w naszych warsztatach rękodzielniczych: szycia, tkania, haftowania, robienia etnogadżetów.
Uczymy, jak prowadzić projekty kulturalne (ARRA) czy jak mówić o kulturze w muzeum – Muzeum Aktywne.
Prowadziliśmy badania dotyczące pracy polskich skansenów i sytuacji Polaków w Macedonii (www.polacywmacedonii.net).
Zorganizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań, pokazów filmów i wystaw, które popularyzowały dorobek polskiej etnografii i antropologii – Pracownia Koszykowa.
Wydaliśmy książkę dla dzieci „Wokabularz – elementarz językowy” oraz serię książeczek z tekstami o Warszawie „Etnografia do kieszeni”.
Nasze strony internetowe:
domkifinskie.etnograficzna.pl etnoprojekt.pl miejskasciezka.pl polacywmacedonii.net poszukiwacze.etnograficzna.pl skanseny.net strojeludowe.net