INFORMACJA:
LITWIŃSKI_DOWGIAŁŁO_WALERIAN TRIO in concert
mateusz walerian
- 16 kwietnia 2008, środa» 20:00
jazz concert
LITWIŃSKI _ DOWGIAŁŁO _ WALERIAN TRIO
Mieczysław Litwiński / Zofia Dowgiałło / Mateusz Walerian trio
MIECZYSŁAW LITWIŃSKI viola, string instruments* *
ZOFIA DOWGIAŁŁO harp
MATEUSZ WALERIAN saxophone, woodwinds
MIECZYSŁAW LITWIŃSKI
Kompozytor, śpiewak i multiinstrumentalista. W latach 1986-1991 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie jego muzyka często rozbrzmiewała na falach National Public Radio i innych stacji, w telewizji oraz w najznakomitszych salach koncertowych, muzeach i galeriach.
Swoje kompozycje wykonywał, solo i w zespołach, m.in. ze swoim "Litwinski Ensemble & Choir", w wielu rożnych miejscach, od słynnej Carnegie Hall, poprzez Lincoln Center, Merkin Concert Hall, Muzeum Historii Naturalnej, Great Hall of Cooper Union, po takie legendarne już dziś "downtown venues" jak LaMama, Dance Theater Workshop i Knitting Factory. Słuchacze odbieranego w całym kraju programu Johna Schaefera "New Sounds" obrali Litwińskiego, w 1986 r., "Kompozytorem Roku".
Mieczysław Litwiński wspołpracował rownież z "Tibetan Singing Bowl Ensemble"(Raphael Mostel), "Love of Life Orchestra"(Peter Gordon), "Harmonic Choir"(David Hykes) i, jako aktor, z "Polish Theatre Institute". Jako muzyk brał też udział w realizacji wielu filmow, m.in. braci Cohen ("Raising Arizona", " Barton Fink", muz. Carter Burwell) oraz występował obok innych znanych postaci świata muzycznego, jak John Cage czy Pauline Oliveros.
Prowadził zajęcia i wykłady w New York Open Center, rownież jako wykładowca w New School, New York University, oraz konserwatoriow w Rydze, Tallinie i Kłajpedzie.
Mieczysław Litwiński urodził się w Będzinie. Studiował kompozycję w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował z zespołami reprezentującymi szeroki zakres stylow i konwencji od jazzu, poprzez free-jazz, muzykę rockową, klasyczną, wspołczesną. Śpiewał w zespole "Novi Singers". Wspołzałożyciel Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej (m.in.Krzysztof Knittel, Paweł Szymański, Stanisław Krupowicz, Andrzej Bieżan, Tadeusz Sudnik). Swoją muzykę wykonywał w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, wielu krajach Europy Zachodniej i Centralnej, jak rownież w Rosji, Ukrainie i krajach nadbałtyckich.
Za swą muzykę często nagradzany (Bessie Award 1989 - New York Dance and Performance Award, New York University Film Festival Award 1989), otrzymywał też mnostwo zamowień (m.in. na otwarcie sezonu Pittsburgh Ballet Theatre 1988/1989; zaszczytną funkcję Composer-in-Residence na American Dance Festival 1990; muzyka dla China Institute w 1991). Jego muzyka znalazła się na płycie wytworni Newport Classic (CD "Two Suns" z "First Avenue Ensemble"). Napisał też wiele partytur dla baletu i tańca wspołczesnego (m.in. dla takich choreografow jak Ohad Naharin, Muna Tseng, Amy Sue Rosen).
W latach 1991-2000 mieszkał w Kownie na Litwie, przyczyniając się w aktywny i znaczący sposob do rozwoju tamtejszego życia kulturalnego. Wykładał na Uniwersytecie Księcia Witolda w Kownie, grał liczne solowe koncerty i występował ze znanymi muzykami grającymi rożne rodzaje muzyki. Stworzył tam muzykę do wielu spektakli teatralnych oraz tańca wspołczesnego (m.in.dla kowieńskiego Teatru Tańca "Aura", wspołpraca z choreografami Royston Maldoom, Tamar Rogoff, Gianna Valenti).
Od roku 2000 mieszka w Warszawie, gdzie ostatnio prowadził zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim. Koncertuje w rożnych miastach kraju, wykłada i prowadzi warsztaty.
Często przedstawia rożnorodne programy swoich pieśni do tekstow poetow mistycznych rożnych wiekow i tradycji (m. in. Angelusa Silesiusa, Novalisa, Rumiego). Ostatnio wykonuje swoje pieśni rownież w duecie "Sol et Luna", m.in w cyklu koncertow "Orbis Sonans" w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Duet koncertował m.in. w Niemczech, na Litwie i w Estonii. Tam Litwiński stworzył muzykę do plenerowego spektaklu choreograficznego "Rootlaste having Lihulas" (chor. Marika Blossfeldt). Pisze muzykę dla tańca wspołczesnego, filmu ("Całkiem zwyczajnie", reż. Barbara Rang i Waldemar Czechowski) oraz teatru. W ostatnich latach wspołpracował w Polsce m.in. z teatrami: Węgajty ("Upiorny Całun" wg "Dziadow" Mickiewicza, reż Wacław Sobaszek), Kana, Gardzienice, Wierszalin, Montownia oraz z Videoteatrem "Poza". Mieczysław Litwiński jest też tworcą i reżyserem spektaklu plenerowego do słow poematu Edwarda Stachury "Missa Pagana".
W ciągu swej długiej i owocnej kariery wspołpracował też z wieloma muzeami: m.in. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Roericha i Whitney Museum w Nowym Jorku, Muzeum Ciurlonisa w Kownie, Muzeum Narodowym oraz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
ZOFIA DOWGIAŁŁO
Kompozytorka i harfistka. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia w klasie harfy Urszuli Mazurek w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie obecnie studiuje kompozycję pod kierunkiem Zbigniewa Bagińskiego.
Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Isabelle Moretti, Isabelle Perrin, Brigitte Sylvestre, Susann Mcdonald, Elżbietę Szmyt, Park Stickney. Studiowała rownież muzykę dawną podczas Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie oraz Cambridge Early Music Summer School.
Specjalizuje się w interpretacjach muzyki wspołczesnej, improwizacji oraz w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach historycznych. Realizuje nagrania i koncertuje wraz z hiszpańską formacją Meendinho Ensemble, wykonując średniowieczną muzykę galicyjską na harfach historycznych. Zofia Dowgiałło gra rownież muzykę improwizowaną i wspołczesną w duetach z Karoliną Wojaczek (wiolonczela), Marianną Dąbek (akordeon) czy Maritn'em Blanes'em (gitara).
Zofia Dowgiałło udziela się rownież w projektach indywidualności sceny jazzowej. Występuje w takich projektach jak trio ZEN, wspołpracując z altowiolistą i kompozytorem Mieczysławem Litwińskim czy saksofonistą Mateuszem Walerianem.
Zofia Dowgiałło brała udział w premierowych wykonaniach wielu utworow napisanych przez wspołczesnych polskich kompozytorow, takich jak Marcin Wierzbicki, Paweł Jankowski, Paweł Przezwański, Artur Żukowski, Andrzej Bożym.
Występowała na międzynarodowych festiwalach muzyki wspołczesnej takich jak Warszawska Jesień, Audio Art czy Laboratorium Muzyki Wspołczesnej.
W 2006 była rezydentem w Music Omi International Arts Center w Nowym Jorku.
Otrzymała II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku za utwor "Światłocienie. Dziennik malarza" na sopran i kwartet smyczkowy (2006) oraz wyrożnienie za "Tryptyk" na baryton, wiolonczelę, akordeon i fortepian (2006) na 48 Konkursie Młodych Kompozytorow im. Tadeusza Bairda.
MATEUSZ WALERIAN
*
*
Saksofonista, kompozytor. Od 6 roku życia grał na fortepianie. Obok saksofonu, ktory jest jego głownym instrumentem, korzysta z szerokiej palety innych instrumentow takich jak klarnet, flet czy klarnet basowy, kreując szerokie spektrum kolorystyczne realizowanych projektow.
Jego muzyka jest silnie osadzona w stylistyce jazzowego mainstream'u w okolicach hard bop'u (hard free bop) z ukłonem w stronę awangardowej muzyki atonalnej.
Znamienny rys na jego tworczości odcisnęły muzyka klasyczna, klasyka jazzowa oraz muzyka etniczna (Japonia, Indie).
W zrożnicowanych projektach wspołpracuje z muzykami reprezentującymi rożne nurty muzyczne; jazz, muzykę klasyczną, wspołczesną, muzykę etniczną, awangardową muzykę improwizowaną, muzykę elektroniczną.
Mateusz Walerian jest autorem wielu projektow muzycznych z udziałem topowych muzykow europejskich, takich jak MATEUSZ WALERIAN trio z udziałem braci Oleś, uważanych za największy fenomen i najlepszą sekcję rytmiczną w historii polskiego jazzu oraz jedną z najlepszych sekcji sceny światowej, projekt BLACKADMIN - inspirowane poźną tworczością Johna Coltrane'a oraz muzyką Richarda Davida James'a elektroniczne duo saksofonu i perkusji, czy trio SAINTHUNTER, z udziałem topowych muzykow sceny amerykańskiej.
Mateusz Walerian jest rownież autorem spotykającego się ze znakomitymi recenzjami światowej krytyki TRIO ZEN, oscylującego pomiędzy free jazzem i kameralistyką wspołczesną tria saksofonu, harfy i wiolonczeli oraz projektu LITWIŃSKI _ DOWGIAŁŁO _ WALERIAN TRIO - ekskluzywnego, akustycznego składu z udziałem światowej renomy altowiolisty - Mieczysława Litwińskiego, projektu ktorego muzyka powstaje na bazie inspiracji kulturą Dalekiego i Bliskiego Wschodu, z przeważającym elementem improwizacji otwartej, będącej mieszanką wpływu jazzu lat `60 i muzyki klasycznej przełomu wiekow XIX/XX.
Mateusz Walerian prowadzi rownież wspołpracę ze znakomitościami chicagowskiej sceny jazzowej oraz nowojorskiej awangardy.
W realizowanych autorskich projektach Mateusz Walerian łączy* *klasyczną muzykę kameralną, muzykę etniczną i klasykę jazzową z nowoczesnym brzmieniem muzyki improwizowanej.
Koncertował na prestiżowych festiwalach krajowych jak rownież w wielu innych krajach europejskich m.in. w Słowacji, Czechach, Niemczech, Holandii, Belgii, Austrii, Szwajcarii oraz w Afryce (Egipt).
_ _
„Zen jest akustycznym triem kreującym nową jakość w muzyce jazzowej"
- _magazyn _Kultura
mieczysław litwiński
zofia dowgiałło
FESTIWAL MOZART 2021. REQUIEM
11 lipca 2021 - 20:30
Kościół Seminaryjny
Krakowskie Przedmieście 52/54 Warszawa
11 386muzyka
Moriah Woods
11 lipca 2021 - 18:00
Wolskie Centrum Kultury
Działdowska 6 Warszawa
37 041muzyka
Monika Węgiel - Pod dachami Paryża, piosenki Edith Piaf
10 lipca 2021 - 19:30
Kalinowe Serce
ul. Krasińskiego 25 Warszawa
9 591muzyka
27 Festiwal Jazz na Starówce - koncert RGG
10 lipca 2021 - 19:00
Rynek Starego Miasta
- Warszawa
9 591muzyka
FESTIWAL MOZART 2021. COSÌ FAN TUTTE
10 lipca 2021 - 19:00
Teatr Królewski w Muzeum Łazienki Królewskie
Agrykola 1 Warszawa
11 306muzyka
Da Vosk Docta "Opal Black" x Warszawa Główna
10 lipca 2021 - 22:00
Warszawa Główna
Kolejowa 8/10 Warszawa
12 019muzyka
Lato w Plenerze | Włodi/1988 | Warszawa
10 lipca 2021 - 20:00
REJS
Piotra Bardowskiego 2A Warszawa
15 753muzyka
Halina Frąckowiak - Tanecznie
9 lipca 2021 - 19:30
Kalinowe Serce
ul. Krasińskiego 25 Warszawa
9 591muzyka
Lunateque
9 lipca 2021 - 22:00
Klub SPATiF
Al. Ujazdowskie 45 Warszawa
11 496muzyka
FESTIWAL MOZART 2021. PIEŚNI / PASIECZNIK – PASIECZNIK
9 lipca 2021 - 19:00
Teatr Królewski w Muzeum Łazienki Królewskie
Agrykola 1 Warszawa
11 386muzyka
Lato w Plenerze | Guzior | Warszawa
9 lipca 2021 - 20:00
Letnia Scena Progresji
Fort Wola 22 Warszawa
16 063muzyka
Katharina Ernst (AT) i Robert Piernikowski (PL) na Ledzie w mieście vol. 2
8 lipca 2021 - 20:00
Plac Zabaw nad Wisłą
Bulwar B. Grzymały-Siedleckiego Warszawa
9 976muzyka
Warszawa Główna | SOSO, Vkie, White Widow, Ordine
8 lipca 2021 - 19:00
Warszawa Główna
Kolejowa 8/10 Warszawa
13 228muzyka
Nowość muzyczna od zespołu dollZ - "Jak Ćmy" już dostępne
6 lipca 2021 - 12:00
Pałac Kultury i Nauki
8 500muzyka
Koncert legendarnego zespołu Stare Dobre Małżeństwo
5 lipca 2021 - 19:00jest więcej terminów
Teatr Muzyczny ROMA
ul. Nowogrodzka 49 Warszawa
1 449 857teatr
Roksana Węgiel
5 lipca 2021 - 20:00
Amfiteatr w Parku Sowińskiego
ul. Elekcyjna 17 Warszawa
86 612muzyka
Festiwal ORGANY ARCHIKATEDRY - Giampaolo Di Rosa
4 lipca 2021 - 16:00
Archikatedra Św. Jana Chrzciciela
ul. Świętojańska 8 Warszawa
9 551muzyka