Aukcja dla WOŚP
- 12 stycznia 2020, niedziela» 17:00
Rekordowe 1,5 mln złotych zapłacono w ubiegłym roku za pracę Józefa Brandta „Jarmark w Bałcie na Podolu” na pierwszej w historii stacjonarnej aukcji dzieł sztuki dla WOŚP. To jak dotąd najdroższy obiekt wylicytowany kiedykolwiek na rzecz tej Fundacji. 12 stycznia, w DESA Unicum, odbędzie się druga edycja aukcji charytatywnej. Licytowanych będzie blisko 120 obiektów, w tym prace z kolekcji mBanku z obrazem Juliana Fałata na czele czy statuetka Nike 2019 za książkę „Nie ma” przekazaną przez Mariusza Szczygła. Cały obrót z aukcji przeznaczony zostanie na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci.
Już po raz drugi mBank przekazał część swojej kolekcji dzieł sztuki na charytatywną licytację dla WOŚP. Również DESA Unicum kolejny rok z rzędu włącza się w organizację stacjonarnej aukcji tych dzieł. Dom aukcyjny – tak jak w ubiegłym roku – całkowicie rezygnuje z prowizji. Organizatorzy chcą, aby do licytacji przystąpiło jak najwięcej osób, dlatego wszystkie ceny wywoławcze startują zaledwie od 500 zł. Na aukcji zaprezentowane zostaną dzieła sztuki dawnej, ale też prace przekazane bezpośrednio przez artystów, kolekcjonerów i filantropów. Licytację poprowadzi najbardziej znany aukcjoner w Polsce – Juliusz Windorbski.
Rok temu rekord cenowy pobiła praca Józefa Brandta z kolekcji mBanku. Tym razem prawdziwą sensacją aukcji jest płótno Juliana Fałata. Wielkoformatowa praca „Wyjazd na polowanie” to dzieło z 1898 roku. Fałat zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX w. Jego prace osiągają na aukcjach ceny przekraczające setki tysięcy złotych. Malarz zasłynął z przedstawiania scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii. Malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety i widoki miejskie. Za swoje obrazy wielokrotnie odznaczany był medalami na wystawach międzynarodowych. Drugim hitem aukcji będzie rzeźba Igora Mitoraja „Asklepios”. Artysta studiował malarstwo w ASP w Krakowie u Tadeusza Kantora. W połowie lat 70. poświęcił się rzeźbie, tworząc kameralne głowy, torsy w charakterystycznych zwojach czy bandażach. Pokazał je na pierwszej wystawie indywidualnej w 1976 roku w Paryżu, która przyniosła mu sukces u publiczności i marszandów. W swojej sztuce odwołuje się do tradycji antyku. Uważany jest za jedną z najwybitniejszych współczesnych osobowości artystycznych. Jego rzeźby, często gigantycznej wielkości, spotyka się w reprezentacyjnych punktach wielu miast Europy, USA i Japonii. Od 1976 roku rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych.
– Ubiegłoroczna, pierwsza edycja aukcji dzieł sztuki z kolekcji mBanku na rzecz WOŚP okazała się wielkim sukcesem. Liczymy na to, że razem, po raz kolejny, pobijemy rekord. To wyjątkowa inicjatywa, z której cały dochód przeznaczony zostanie na sprzęt medyczny. Bardzo się cieszymy, że już drugi rok z rzędu możemy brać w niej udział – mówi Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.
Na aukcji zaprezentowane zostaną również prace takich artystów jak Jan Berdyszak, Rafał Bujnowski, Jan Mioduszewski, Dorota Zuber czy Zbigniew Matysek. Licytacja odbędzie się 12 stycznia w dwóch sesjach. O godz. 17.00 pod młotek pójdą obiekty przekazane na rzecz WOŚP przez artystów, kolekcjonerów i filantropów, a o godz. 18.00 licytowane będą prace z kolekcji mBanku.
Podczas ubiegłorocznego 27. Finału WOŚP zebrano łącznie 92 143 798 złotych. To oznacza, że w ciągu 27 lat swojej działalności Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad miliard złotych na cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.
Wystawa obiektów: 8-12 stycznia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Licytacja odbędzie się podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 12 stycznia o godz. 17.00 i 18.00 w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, wstęp wolny.
https://desa.pl/pl/aukcje/aukcja-charytatywna-dla-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy/
https://desa.pl/pl/aukcje/aukcja-charytatywna-kolekcji-mbanku-dla-wosp-msao/
Wystawa w Klubie Porto Praga
od: 20 czerwca 2009 do: 31 sierpnia 2009
Porto Praga
ul. Okrzei 23 Warszawa
18 734sztuka
WĘZŁY WŁOSKIE – NODI ITALIANI
od: 20 lipca 2009 do: 31 sierpnia 2009
Włoski Instytut Kultury Warszawa
ul. Marszałkowska 72 Warszawa
19 401sztuka
Targ rybny nad Wisłą
od: 29 sierpnia 2009 do: 30 sierpnia 2009
Bulwar Nadwiślański
przy moście Świętokrzyskim Warszawa
18 932sztuka
Wolność od-zysku
30 sierpnia 2009 - 12:00
Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3 Warszawa
18 751sztuka
Chopin. Opowiadania
od: 6 sierpnia 2009 do: 30 sierpnia 2009
Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9 Warszawa
19 199sztuka
Cztery jelonki i coś
od: 7 sierpnia 2009 do: 30 sierpnia 2009
Sztukarnia
Lewicka 10/7 Warszawa
19 210sztuka
Wystawa Lalek Bajkowe Postacie
30 sierpnia 2009 - 17:00jest więcej terminów
Kino Alchemia
Jezuicka 4 Warszawa
37 422teatr
II Rajd Pojazdów Zabytkowych Stare jak Nowe
29 sierpnia 2009 - 15:00
ulica
Nowy Świat Warszawa
19 170sztuka
UWAGA, KONGESTIA!
28 sierpnia 2009 - 20:00
FOLWARKPraska Metta Artystyczna
ul. Folwarczna 3 Warszawa
57 638sztuka
Warsztaty z malowania na jedwabiu
28 sierpnia 2009 - 18:00
Sztukarnia
Lewicka 10/7 Warszawa
19 092sztuka
DIZAJNWAWA_2
od: 13 sierpnia 2009 do: 28 sierpnia 2009
Fundacja Bęc Zmiana
Mokotowska 65 Warszawa
19 336sztuka
Jak czytać malarstwo
26 sierpnia 2009 - 18:00jest więcej terminów
Sztukarnia
Lewicka 10/7 Warszawa
19 310sztuka
NIE KONGRES KULTURY W WARSZAWIE
od: 21 sierpnia 2009 do: 22 sierpnia 2009
KOMUNA OTWOCK
ul. Lubelska 30/32 Warszawa
19 274sztuka
Jesteśmy wesołe - edycja II
22 sierpnia 2009 - 12:00
GALEARNIAThe Two of Us
Wawelska 28 lok. 2 Warszawa
19 701sztuka
Warsztaty decoupage’u
17 sierpnia 2009 - 18:00
Sztukarnia
Lewicka 10 Warszawa
19 287sztuka
21 wolności
od: 11 lipca 2009 do: 15 sierpnia 2009
Heppen Transfer
Wilcza 29a m. 12 , V piętro (przy Marszałkowskiej) Warszawa
19 396sztuka
Warsztaty Batiku
11 sierpnia 2009 - 11:00, 18:00jest więcej terminów
Sztukarnia
Lewicka 10/7 Warszawa
19 893sztuka