Aukcja dla WOŚP
- 12 stycznia 2020, niedziela» 17:00
Rekordowe 1,5 mln złotych zapłacono w ubiegłym roku za pracę Józefa Brandta „Jarmark w Bałcie na Podolu” na pierwszej w historii stacjonarnej aukcji dzieł sztuki dla WOŚP. To jak dotąd najdroższy obiekt wylicytowany kiedykolwiek na rzecz tej Fundacji. 12 stycznia, w DESA Unicum, odbędzie się druga edycja aukcji charytatywnej. Licytowanych będzie blisko 120 obiektów, w tym prace z kolekcji mBanku z obrazem Juliana Fałata na czele czy statuetka Nike 2019 za książkę „Nie ma” przekazaną przez Mariusza Szczygła. Cały obrót z aukcji przeznaczony zostanie na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci.
Już po raz drugi mBank przekazał część swojej kolekcji dzieł sztuki na charytatywną licytację dla WOŚP. Również DESA Unicum kolejny rok z rzędu włącza się w organizację stacjonarnej aukcji tych dzieł. Dom aukcyjny – tak jak w ubiegłym roku – całkowicie rezygnuje z prowizji. Organizatorzy chcą, aby do licytacji przystąpiło jak najwięcej osób, dlatego wszystkie ceny wywoławcze startują zaledwie od 500 zł. Na aukcji zaprezentowane zostaną dzieła sztuki dawnej, ale też prace przekazane bezpośrednio przez artystów, kolekcjonerów i filantropów. Licytację poprowadzi najbardziej znany aukcjoner w Polsce – Juliusz Windorbski.
Rok temu rekord cenowy pobiła praca Józefa Brandta z kolekcji mBanku. Tym razem prawdziwą sensacją aukcji jest płótno Juliana Fałata. Wielkoformatowa praca „Wyjazd na polowanie” to dzieło z 1898 roku. Fałat zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX w. Jego prace osiągają na aukcjach ceny przekraczające setki tysięcy złotych. Malarz zasłynął z przedstawiania scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii. Malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety i widoki miejskie. Za swoje obrazy wielokrotnie odznaczany był medalami na wystawach międzynarodowych. Drugim hitem aukcji będzie rzeźba Igora Mitoraja „Asklepios”. Artysta studiował malarstwo w ASP w Krakowie u Tadeusza Kantora. W połowie lat 70. poświęcił się rzeźbie, tworząc kameralne głowy, torsy w charakterystycznych zwojach czy bandażach. Pokazał je na pierwszej wystawie indywidualnej w 1976 roku w Paryżu, która przyniosła mu sukces u publiczności i marszandów. W swojej sztuce odwołuje się do tradycji antyku. Uważany jest za jedną z najwybitniejszych współczesnych osobowości artystycznych. Jego rzeźby, często gigantycznej wielkości, spotyka się w reprezentacyjnych punktach wielu miast Europy, USA i Japonii. Od 1976 roku rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych.
– Ubiegłoroczna, pierwsza edycja aukcji dzieł sztuki z kolekcji mBanku na rzecz WOŚP okazała się wielkim sukcesem. Liczymy na to, że razem, po raz kolejny, pobijemy rekord. To wyjątkowa inicjatywa, z której cały dochód przeznaczony zostanie na sprzęt medyczny. Bardzo się cieszymy, że już drugi rok z rzędu możemy brać w niej udział – mówi Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.
Na aukcji zaprezentowane zostaną również prace takich artystów jak Jan Berdyszak, Rafał Bujnowski, Jan Mioduszewski, Dorota Zuber czy Zbigniew Matysek. Licytacja odbędzie się 12 stycznia w dwóch sesjach. O godz. 17.00 pod młotek pójdą obiekty przekazane na rzecz WOŚP przez artystów, kolekcjonerów i filantropów, a o godz. 18.00 licytowane będą prace z kolekcji mBanku.
Podczas ubiegłorocznego 27. Finału WOŚP zebrano łącznie 92 143 798 złotych. To oznacza, że w ciągu 27 lat swojej działalności Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad miliard złotych na cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.
Wystawa obiektów: 8-12 stycznia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Licytacja odbędzie się podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 12 stycznia o godz. 17.00 i 18.00 w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, wstęp wolny.
https://desa.pl/pl/aukcje/aukcja-charytatywna-dla-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy/
https://desa.pl/pl/aukcje/aukcja-charytatywna-kolekcji-mbanku-dla-wosp-msao/
Historia nie jednej fotografii
19 września 2009 - 12:00
Warszawski Kamień Milowy
Marszałkowska X Al.Jerozolimskie Warszawa
19 971sztuka
akcja murale / ożywiamy patio
od: 12 września 2009 do: 19 września 2009
1500m2 do wynajęcia
ul. Solec 18 Warszawa
33 978sztuka
Życie w dłoniach
od: 3 września 2009 do: 18 września 2009
Bemowskie Centrum Kultury
Górczewska 201 Warszawa
20 129sztuka
POETYKA MIEJSCA
od: 19 sierpnia 2009 do: 18 września 2009
Galeria Jabłkowskich
Ul. Chmielna 21 Warszawa
20 162sztuka
Katyń
17 września 2009 - 18:15
Iluzjon Filmoteki Narodowej
Narbutta 50A Warszawa
49 916sztuka
Wieczór Afrykańskich Zdarzeń
17 września 2009 - 18:00
Klub Podróżnik
Chłodna 39/9 Warszawa
20 400sztuka
Eduard Steinberg. List do Malewicza
17 września 2009 - 18:00jest więcej terminów
Galeria Piotra Nowickiego
Wierzbowa 9 Warszawa
20 080sztuka
Warszawski Bazar Motocyklowy
od: 12 września 2009 do: 13 września 2009
Tory Wyścigów Konnych Służewiec
20 315sztuka
Najlepsze…
12 września 2009 - 12:00
Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3 Warszawa
20 090sztuka
255 000 franków
11 września 2009 - 19:00
590architekci
ul. Wilcza 35/41 m.14 Warszawa
22 196sztuka
DNI KULTURY CHIŃSKIEJ
10 września 2009 - 19:00
Teatr Wielki - Opera Narodowa
pl. Teatralny 1 Warszawa
35 454sztuka
Slawek Gruca - Pastele
od: 18 sierpnia 2009 do: 8 września 2009
Galeria Schody
Nowy Świat 39 Warszawa
22 571sztuka
Stefan Sławiński - malarstwo, grafika WERNISAŻ
6 września 2009 - 17:00
Projektor Klub
Białostocka 22 Warszawa
20 428sztuka
ORANGE WARSAW FESTIVAL 2009
5 września 2009 - 17:45jest więcej terminów
Plac Defilad
50 588sztuka
Wystawa Distractions
5 września 2009 - 19:00
Galeria 2b+r
ul. Bukowińska 22A Warszawa
20 296sztuka
SIUSIU W TORCIK
5 września 2009 - 12:00
Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3 Warszawa
20 042sztuka
Rekonstrukcja, czyli archeologia malarstwa
od: 7 czerwca 2009 do: 4 września 2009
Jazzownia Liberalna
Jezuicka 1/3 Warszawa
20 239sztuka