INFORMACJA:
Spotkanie Okołoporodowe doświadczenia kobiet – pomiędzy intymnym przeżyciem a kulturowym scenariuszem
Pracownia Duży Pokój
Warszawa » ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka) » NA MAPIE
- 13 grudnia 2023, środa» 18:00
W jaki sposób doświadczenia okołoporodowe są kształtowane przez kulturę, w której żyjemy? O czym nie mówimy, kiedy rozmawiamy o porodach? Jakimi językami i obrazami próbujemy oddać wiążące się z nimi doświadczenia? Jak zmieniało się w ostatnich latach w Polsce wyobrażenie o tym, co oznacza „dobry poród”?
Zapraszamy do rozmowy, której punktem wyjścia będzie książka Dominiki Dzido „Jakby motyl frunął. Okołoporodowe doświadczenia kobiet” wydana ostatnio w postaci bezpłatnego e-booka przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna (publikacja dostępna jest tutaj).
środa 13 grudnia 2023, godz. 18:00
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa
W dyskusji wezmą udział: Dominika Dzido, antropolożka kultury, autorka książki; Maria Ryll, doula i doradczyni chustonoszenia oraz Maria Węgrzynowska, antropolożka społeczna i położna.
Rozmowę poprowadzi Sylwia Chutnik, kulturoznawczyni, pisarka, publicystka i działaczka społeczna.
Biogramy gościń spotkania:
Dominika Dzido - antropolożka kultury, ukończyła studia w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych (UW), autorka kilku artykułów z obszaru antropologii ciała, od kilkunastu lat zawodowo związana z sektorem organizacji pozarządowych w Polsce, społecznie zaangażowana w promocję narciarstwa biegowego w Krakowie.
Maria Ryll – certyfikowana doula i doradczyni noszenia w chustach i miękkich nosidłach (certyfikat drezdeńskiej Die Trageschule®), promotorka karmienia piersią (dyplom CNoL). Matka trojga dzieci, żona wspierającego męża. Magister sztuki po Akademii Sztuk Pięknych. Do doulowania doszła poprzez masaż szalem rebozo, którego obecnie – wraz z Małgorzatą Borecką – uczy inne osoby. Przez wiele lat prowadziła spotkania i szkolenia dla młodych rodziców o tematyce rodzicielstwa bliskości i jego praktycznym wymiarze. Działa w Stowarzyszeniu doradczyń noszenia SEDNO i najstarszej organizacji zrzeszającej polskie doule, Stowarzyszeniu Doula w Polsce.
Maria Węgrzynowska - położna i antropolożka kultury, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz położnictwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W 2016 roku uzyskała tytuł doktora w School of Nursing and Human Sciences w Dublin City University w Irlandii. W swojej pracy przygląda się różnym modelom opieki nad kobietą w ciąży i porodzie. Interesuje się praktykami zdrowotnymi migrantek, przemianami opieki zdrowotnej oraz nierównościami w dostępie do niej. Prowadziła badania etnograficzne m. in. nad praktykami zdrowotnymi Polek mieszkających w Irlandii oraz wśród kobiet w Polsce, które decydują się na poród bez asysty medycznej. Od 2019 roku pracuje w Zakładzie Położnictwa w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Aktualnie realizuje projekty dotyczący przemian w opiece położniczej w Polsce z perspektywy położnych oraz praktyk związanych ze zdrowiem repordukcyjm migrantek z Ukrainy. Jest autorką publikacji m. in. w Medical Anthropology, Health Care For Women International, Women and Birth oraz Social Sciene and Medicine.
Sylwia Chutnik - doktor nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich. Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka,,Polityki";, „Pani”, „Wysokich Obcasów”,,,Gazety Stołecznej" i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani - odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych. Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych.
Informacje o dostępności: Staramy się, żeby nasze wydarzenia były dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Lokal, w którym odbywa się spotkanie znajduje się na parterze, z wejściem od ulicy, jednak konieczne jest pokonanie 3 stopni podczas wchodzenia. Możliwe jest przyjście z psem przewodnikiem. Jeśli macie jakiekolwiek potrzeby lub pytania związane z udziałem w wydarzeniu, prosimy o maila na adres pracownia@etnograficzna.pl lub telefon 602727185, postaramy się znaleźć rozwiązanie.
Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/550982/2022. Zadanie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy.
Miłość po lwowsku
18 grudnia 2024 - 18:00
La Lucy
ul. Pereca 11 Warszawa
1 172literatura
Spotkanie autorskie z Driuszem Kacprzakiem, autorem powieści GRA O PREZYDENTA
13 grudnia 2024 - 19:00
DOM ZE SZTUKĄ
Jagiellońska 66 Warszawa
1 772literatura
Wieczór z ks. Jerzym w rocznicę stanu wojennego
13 grudnia 2024 - 18:30
Dobre Miejsce
Dewajtis 3 Warszawa
2 420literatura
Zaduszki Poetyckie w księgarni PIW-u
8 listopada 2024 - 19:00
Państwowy Instytut Wydawniczy
Foksal 17 Warszawa
2 357literatura
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata radiowej Czwórki i Big Book Cafe.
29 października 2024 - 18:00
Big Book Cafe
Jarosława Dąbrowskiego 81 Warszawa
1 710literatura
Spotkanie autorskie GRZEGORZ DOBIECKI "Międzynarodowiec, czyli paradoksy globalnego zaścianka"
4 września 2024 - 18:00
Faktyczny Dom Kultury
ul. Gałczyńskiego 12 Warszawa
4 091literatura
Spotkanie z Wojciechem Pieniążkiem, autorem "Pasji według", powieści eschatologicznej.
23 kwietnia 2024 - 19:00
księgarnia TARABUK
Jazdów 2 Warszawa
6 790literatura
Wieś w XX wieku. Spotkanie wokół książki „Ja, piszący o tym... Kronika wsi Pomygacze”
19 kwietnia 2024 - 17:30
Witryna Domu Wschodniego
Plac Konstytucji 6 Warszawa
7 538literatura
Tylko o poezji. Spotkanie z meksykańskimi poetkami Marią Barandą i Juaną Adcock
17 kwietnia 2024 - 18:30
Instytut Cervantesa w Warszawie
Nowogrodzka 22 Warszawa
6 163literatura