Wernisaż Strefy Sztuki na Targach AMBERIF
Wernisaż Strefy Sztuki
Wernisaż Strefy Sztuki na Targach AMBERIF
Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z najnowszymi biżuteryjnymi trendami i możliwość kupna designerskich produktów prosto od producenta.
Podczas najbliższej edycji Targów goście będą mogli zwiedzić też Strefę Vintage, Galerię Projektantów, Strefę Start – Upów. Szczególnie zapraszamy do odwiedzenia Sztuki. Wernisaż wystaw odbędzie się 29.08.2024 o 16:00, natomiast samą strefę zwiedzać można przez cały czas trwania Targów, tj. 29-31.08.2024 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO.
Wystawy podczas Targów AMBERIF:
• Etniczna Biżuteria Świata – wystawa fotografii i biżuterii ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, Galeria YES
Bezpośrednim kontekstem biżuterii jest ciało. I nawet jeśli mowa o magicznej, talizmanowej czy religijnej biżuterii etnicznej, to przez kogo i w jakim celu jest noszona, odgrywa ogromną rolę. W jakże osobliwej wystawie, która przenosi nas w najdalsze zakątki świata, przedstawimy niezwykle barwny i egzotyczny obraz biżuterii etnicznej pochodzącej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz.
Głównym powodem, dla którego podróżuje, są ludzie – ich codzienność, praca, kultura oraz nierozerwalnie z nimi związana religia. Maria Magdalena Kwiatkiewicz, podróżniczka, kolekcjonerka oraz kobieta biznesu zaprasza na wyprawę, której kierunki wyznaczyła biżuteria i ludzie nadający jej szczególne, często magiczne znaczenie. Ta egzotyczna przygoda o wyjątkowo etnicznym charakterze
Indie, Nepal, Papua, Kambodża, Etiopia, Chiny, Tybet – m.in. z tych krajów pochodzą zbiory biżuterii etnicznej, które na zaproszenie organizatorów jesiennej edycji Targów Amberif zagoszczą w Gdańsku. Wystawę dopełnią fotografie wykonane podczas podróży przez Marię Magdaleną Kwiatkiewicz.
• Jolanta Gazda: “I’m Fine/ Help Me”
Wystawa prezentować będzie najnowsze prace Jolanty Gazdy, powstałe w ciągu ostatnich 2 lat. W pracy nad swoimi projektami artystka łączy techniki dziewiarskie ze sztuką złotniczą, a inspiracje czerpie ze sztuki ludowej oraz z natury. Prezentowane na wystawie brosze i naszyjniki są wynikiem refleksji autorki nad różnicami w postrzeganiu otaczającej nas rzeczywistości i punktem wyjścia do rozważań nad dwoistością natury rzeczy, których odbiór zależy od indywidualnej wrażliwości, nastroju czy doświadczeń życiowych człowieka. Jest zatem odbiorem subiektywnym, co skutkuje różnicami w interpretacji emocji, zachowania i stanu ducha innych ludzi. „I’m fine / Help me” jest próbą zwrócenia uwagi na zakamuflowane wołania o pomoc (spowodowane lękiem, smutkiem, izolacją), skrywane pod banalnym stwierdzeniem: „I’m fine”. Wystawa miała swój debiut w Legnicy.
• Marcin Tymiński: „Self-therapy...”
„Wystawa jest efektem procesu (nie tylko) twórczego. Droga do finału wiedzie od rysunku do obiektu, ale niekiedy też odwrotnie. Jednak w obu przypadkach dzieje się to przede wszystkim bardzo intuicyjne, pod dyktando tego, co aktualnie zajmuje myśli i emocje. Zatem jest to forma autoterapii, która daje ukojenie, spełnienie, radość, pozwala skanalizować to, czego czasem nie da się przełożyć na słowa” - Marcin Tymiński
Na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze prace artysty, w których dominować będzie bursztyn łączony z polimerem i srebro. Ich dopełnieniem będą zaś szkice, obrazujące nie tylko proces twórczy, ale i ideę przewodnią wybranych prac.
• Treasure Box of the Future / Kapsuła Przyszłości
Narracyjna, wystawa bursztynu odnosząca się do współczesnego stylu życia, zmieniającego się na naszych oczach pojęcia luksusu oraz do wartości, które pokolenie Z uważa za istotne i warte czasu oraz uwagi.
Wystawa ma charakter hybrydowy, czyli zobaczyć będzie można wyselekcjonowane obiekty fizyczne i specjalnie przygotowane filmy z zastosowaniem sztucznej inteligencji oraz multimedialne materiały przedstawiające 4 bohaterki i bohatera, którzy uosabiają postawy młodego pokolenia. Odbiorcy będą mogli wybrać Avatara, z którym się utożsamiają, a tym samym wybrać jaki styl biżuterii może być dla nich właściwy jako symbol ich przekonań.
Współczesny człowiek żyje innym rytmem niż poprzednie pokolenia. Co innego widzi dookoła siebie, co innego słyszy, czego innego potrzebuje i czego innego używa w codziennym życiu. Otaczają go dwie rzeczywistości: fizyczna, naturalna dla wszystkich pokoleń i cyfrowa, która jest już miejscem interakcji i działań większości ludzi, a dla najmłodszej generacji staje się pierwszym światem z jego symbolami i zasadami działania.
Przyglądając się, tworzonej współcześnie bursztynowej biżuterii, możemy odczytać dla jakiego świata, jakiego systemu wartości i stylu życia była projektowana. Biżuteria staje się niejako emblematem i symbolem osoby, która go nosi. Dla młodego pokolenia jest to bliskie emblematom różnych Avatarów lub przyznawanym nagrodom po przejściu kolejnego poziomu w grze. W tym kontekście biżuteria to znak, symbol, skarb, a nie koniecznie oznaka prestiżu jak to bywało w poprzednich pokoleniach.
Wystawa organizowana przez Fundację Bochińskich w ramach projektu Gdańsk Światowa Stolica Bursztynu.
• Przegląd prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
Wystawa prezentować będzie prace wybranych członków Stowarzyszenia, zrzeszającego większość polskich artystów i projektantów zajmujących się sztuką złotniczą i liczącego blisko 200 członków. Celem Stowarzyszenia jest promocja polskiej sztuki złotniczej w kraju i za granicą. Realizuje go poprzez organizację wystaw, konkursów, plenerów i kursów. STFZ cyklicznie organizuje Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE, stanowiący przegląd dokonań twórczych artystów złotników z Polski, a od 2018 r. także z zagranicy.
•,,Amber 2024 > Other Criteria” (wybór)
Na ekspozycję składają się wybrane prace z wystawy „AMBER 2024 > Other Criteria” zorganizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Rdzeń wystawy stanowi starannie wyselekcjonowana kolekcja unikatowych obiektów autorstwa czołówki trójmiejskich bursztynników oraz twórców o niekwestionowanym portfolio artystycznym lub projektowym, również zagranicznych. Wyodrębnioną przestrzeń stanowią prototypy biżuterii wykorzystujące m.in. innowacyjne techniki CAD / CAM, druk 3D, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość (VR / AR) oraz przykłady kreatywnego zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji wykonane przez studentów Wydziału Wzornictwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kuratorem wystawy jest Sławomir Fijałkowski
• Wystawa prac z kolekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników
Na wystawie zobaczyć będzie można część kolekcji współczesnej biżuterii z bursztynem MSB, składającej się z prac artystów nagradzanych w międzynarodowych konkursach sztuki jubilerskiej oraz obiekty członków MSB opatrzone certyfikatami autentyczności bursztynu wydawanymi przez Laboratorium MSB.
• Lech. J. Zdrojewski:,,Szkatuły Mauchera Odsłon Kilka”
Wystawa fotografii szkatuły Christopha Mauchera znajdującej się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku. Powstała w Gdańsku ok. 1700 szkatuła jest jednym z najwspanialszych nowożytnych dzieł z bursztynu. To wybitne dzieło w rzeczywistości jest niewielkich rozmiarów: 30 x 40 x 40 cm. Szkatułę zdobią wątki miłosne przedstawione w scenach mitologicznych, jak również motywy ikonograficzne związane z Gdańskiem będące afirmacją życia oraz bogactwa, dostatku i siły tego miasta. W tym roku Muzeum w Malborku po raz pierwszy udostępniło zwiedzającym bogato dekorowane wnętrze szkatuły oraz spód pokrywy. Pokazane zostały liczne detale, niektóre dotychczas nieodkryte, inne na co dzień niewidoczne. Wiele z nich ma tylko kilka milimetrów. Wielkoformatowe fotografie Lecha Zdrojewskiego, wykonane w 20-50-krotnym powiększeniu, ukazują wielki kunszt Mauchera i w malarski sposób przedstawiają pełne dynamiki i ekspresji, bogate w swych formach, barokowe kompozycje.
Wernisaż odbywa się w ramach Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF Autumn 2024. Warunkiem udziału w wernisażu jest wcześniejsza rejestracja i zakup biletu wstępu na Targi.
Data i godzina wernisażu:
29 sierpnia | czwartek | 16:00.
W wernisażu może wziąć udział każdy gość Targów - w ramach zakupionego biletu.
Data i godziny otwarcia Targów:
29 sierpnia czwartek | 10:00 – 18:00
30 sierpnia | piątek | 10:00 – 18:00
31 sierpnia | sobota | 10:00 – 16:00
Miejsce: AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo – Kongresowe, Żaglowa 11, 80-560 Gdańsk
Więcej informacji i bilety na: www.amberif.pl
Etniczna Biżuteria Świata
Selph-therapy
Aleksander Antoniuk
od: 15 lutego 2006 do: 28 lutego 2006
„DA” Dworek Artura
ul. Dworcowa 9 Gdańsk
24 119sztuka
Retrospektywna wystawa prac plastycznych uczniów
od: 15 czerwca 2005 do: 4 lipca 2005
„DA” Dworek Artura
ul. Dworcowa 9 Gdańsk
24 376sztuka
Emocje odkryć
od: 19 maja 2005 do: 10 czerwca 2005
„DA” Dworek Artura
ul. Dworcowa 9 Gdańsk
25 088sztuka
Hanny Solway
od: 22 czerwca 2006 do: 23 lipca 2006
Nadbałtyckie Centrum Kultury
ul. Korzenna 33/36 Gdańsk
26 091sztuka
Bliskość daleka Rzeczpospolita na wygnaniu
od: 11 maja 2006 do: 2 czerwca 2006
Nadbałtyckie Centrum Kultury
ul. Korzenna 33/36 Gdańsk
26 713sztuka
Świat krewetów
od: 6 kwietnia 2006 do: 7 maja 2006
Nadbałtyckie Centrum Kultury
ul. Korzenna 33/36 Gdańsk
27 508sztuka
Listy niewysłane
od: 26 marca 2006 do: 2 kwietnia 2006
Nadbałtyckie Centrum Kultury
ul. Korzenna 33/36 Gdańsk
28 647sztuka
Naczynia najprostsze
od: 3 marca 2006 do: 2 kwietnia 2006
Nadbałtyckie Centrum Kultury
ul. Korzenna 33/36 Gdańsk
30 200sztuka
Koniec epoki
od: 3 lutego 2006 do: 26 lutego 2006
Nadbałtyckie Centrum Kultury
ul. Korzenna 33/36 Gdańsk
32 421sztuka
Klimat profesjonalny
od: 26 listopada 2006 do: 15 grudnia 2006
Akademickie Centrum Kultury - Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 58/ 2 Gdańsk
31 603sztuka
Kanton, Makau, Hong Kong - Potrójne Odrodzenie Smoka
od: 19 listopada 2006 do: 30 listopada 2006
Akademickie Centrum Kultury - Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 58/ 2 Gdańsk
30 232sztuka
...po drugiej stronie Gdańska...
od: 12 czerwca 2006 do: 26 czerwca 2006
Akademickie Centrum Kultury - Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 58/ 2 Gdańsk
29 039sztuka
Z życia studenta
od: 20 marca 2006 do: 22 marca 2006
Akademickie Centrum Kultury - Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 58/ 2 Gdańsk
27 417sztuka
Młodzi adepci sztuki fotografii
od: 14 marca 2006 do: 17 marca 2006
Akademickie Centrum Kultury - Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 58/ 2 Gdańsk
25 586sztuka
Egipt - sen o pustyni
od: 5 lutego 2006 do: 26 lutego 2006
Akademickie Centrum Kultury - Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 58/ 2 Gdańsk
24 275sztuka
Szanghaj - impresje
od: 5 grudnia 2005 do: 5 stycznia 2006
Akademickie Centrum Kultury - Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 58/ 2 Gdańsk
22 831sztuka
DOBROCHNA WALICKA
od: 1 listopada 2006 do: 20 grudnia 2006
Filharmonia Bałtycka
ul. Ołowianka 1 Gdańsk
23 070sztuka