Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
Pałac Schoena
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu powstało w 1985 roku, jako oddział Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W roku 1995 zostało przejęte przez sosnowiecki samorząd i od tej pory jest instytucją kultury Gminy Sosnowiec.
Zespół pałacowo – parkowy Schoenów na Środulce (przy ul. Chemicznej) w Sosnowcu należy do najcenniejszych zabytków miasta i regionu. Został wpisany do rejestru zabytków ówczesnego województwa katowickiego w 1980 roku.
Powstał ok. 1987 roku. Właścicielami była rodzina niemieckich przemysłowców, która przybyła do ówczesnych Sosnowic w II połowie XIX wieku z miejscowości Werdau w Saksonii. Dzięki działalności braci Franza i Ernsta Schoenów – pionierów a następnie potentatów branży włókienniczej, Sosnowiec w krótkim czasie stał się jednym z głównych ośrodków włókiennictwa na terenie Królestwa Polskiego, a nawet cesarstwa rosyjskiego.
W bezpośrednim sąsiedztwie swoich fabryk Schoenowie wznieśli okazałe pałace.
Pałac Schoena był pierwotnie reprezentacyjną rezydencję Ernsta. Został wybudowany w stylu neobarokowym ok. 1897 roku, wg projektu wrocławskiego architekta Karla Grossera. Na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany. Nie zachował się więc pierwotny układ jego wnętrz, ale zasadnicza bryła pałacu, z charakterystycznymi narożnymi basztami nie uległa zmianie. Obecnie jest siedzibą sosnowieckiego muzeum. Znajdują się w nim również sale reprezentacyjne Urzędu Stanu Cywilnego i restauracja.
W odległości ok. 100 m od obiektu, w 1900 r. rodzina wybudowała mniejszą rezydencję, tzw. Pałac Wilhelma (bratanka Ernsta). Budynek miał charakter willi mieszkalnej. Dzisiaj jego właścicielem jest osoba prywatna.