TRENING UWAŻNEGO WSPÓŁCZUCIA WOBEC SIEBIE SAMEGO
- od: 7 sierpnia 2011, niedzielado: 14 sierpnia 2011, niedziela
TRENING UWAŻNEGO WSPÓŁCZUCIA WOBEC SIEBIE SAMEGO
W OPARCIU O TECHNIKI KONTEMPLACYJNE
**STOWARZYSZENIE „U ŹRODŁA",
OŚRODEK ROZWOJU OSOBISTEGO I DUCHOWEGO
„TU I TERAZ" W NOWYM KAWKOWIE
oraz
THE MIND INSTITUTE**
www.tuiteraz.eu www.u-zrodla.pl
7-14 SIERPIEŃ 2011
TRENING UWAŻNEGO WSPÓŁCZUCIA WOBEC SIEBIE SAMEGO (MINDFUL SELF- COMPASSION) W OPARCIU O TECHNIKI KONTEMPLACYJNE
PROWADZĄ: JULIA E.WAHL, MAGDALENA MAZURKIEWICZ
Program uczy metod i dostarcza narzędzi skutecznego radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych oraz z trudnymi emocjami (wstyd, złość, smutek, lęk, poczucie winy, nieśmiałość etc.), akceptacji nas samych, tego jakimi jesteśmy, reagowania na siebie z troską i szacunkiem oraz radzenia sobie z niskim poczuciem wartości. Trening znacznie obniża poziom lęku, niepokoju i depresji, zwiększa poczucie szczęścia i wzmacnia emocjonalny dobrostan, pomaga utrzymać dyscyplinę w naszej diecie i ćwiczeniach, znacznie podnosi jakość życia.
Intensywny 6-dniowy trening w formie warsztatowej oparty jest na technikach kontemplacyjnych i uważności (mindfulness) takich, jak: medytacja wyciszenia, medytacje wspołczucia wobec siebie samego, skanowanie ciała ze wspołczuciem, wizualizacje, itp.
Trening opracowany jest w oparciu o program Christophera Germera i przez niego superwizowany.
W programie odosobnienia przewidziane są m.in. intensywna medytacja (wyciszenia, bez obiektu, wspołczucia), skanowania ciała ze wspołczuciem, wizualizacje, ćwiczenia z podejścia compassion (praca z wewnętrznym krytykiem, docenienie siebie, itp.) medytacja w marszu ze wspołczuciem, _dyskusje grupowe oraz _indywidualne konsultacje z trenerami.
Kto może uczestniczyć w programie?
Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia medytacyjnego. Nie trzeba być też psychologiem. Program jest przeznaczony dla wszystkich osob, ktore pragną rozwinąć pełna akceptację i troskę wobec siebie samego, zredukować swoj stres i niepokoj oraz zyskać lepszą jakość życia i poczucie szczęścia.
Maksymalna liczba uczestnikow: 22.
OPIS METODY CHRISTOPHERA GERMERA:
*WSPÓŁCZUCIE WOBEC SIEBIE SAMEGO - Serce uważności *
„Żeby ktoś mogł rozwinąć prawdziwe wspołczucie wobec innych, wpierw musi mieć fundament, na ktorym może kultywować wspołczucie, a ten fundament to jest umiejętność połączenia się ze swoimi własnymi uczuciami i troska wobec siebie samego. Dbanie o innych wymagania dbania o siebie".
- Tenzin Gjatso, XIV Dalajlama -
Jak zazwyczaj reagujesz w trudnych momentach życia - w sytuacji stresu zawodowego, odrzucenia, fizycznych problemow albo trudności finansowych? Jako istoty ludzkie większość z nas instynktownie walczy z negatywnymi doświadczeniami i szuka winy w sobie samych, kiedy dzieje się coś trudnego: „To nie powinno się było zdarzyć!", „Co jest ze mną nie tak?". Niestety ta tendencja dodaje nam kolejnego stresu, a nasza krytyczna mowa wobec siebie pokonuje nas w tych momentach zanim wiemy, co się stało. Na przykład, im bardziej walczymy o to, żeby zasnąć, tym trudniej nam się śpi; walka z niepokojem, lękiem powoduje, że cały czas się martwimy; obwinianie siebie samych za to, że źle się czujemy powoduje, że popadamy w tym większy smutek. Co jednak by się stało, gdyby zamiast tych strategii poświęcilibyśmy chwilę na uspokojenie, ukojenie siebie? Tak, jak dbamy o innych, gdy czują się źle. Innymi słowy, co jeżeli nauczylibyśmy się sztuki uważnego wspołczucia wobec siebie samych?
Wspołczucie wobec siebie samych (ang. self-compassion) jest umiejętnością, ktorej każdy z nas może się nauczyć, nawet osoby, ktore nie otrzymały zbyt wiele czułości w dzieciństwie albo czują zawstydzenie, kiedy mają być miłe dla siebie samych. Wspołczucie wobec siebie samych jest odważną postawą umysłu, ktora stoi w opozcji do bolu - bolu, ktory sami sobie sprawiamy każdego dnia przepracowując się, przejadając, zbytnią analizą, przesadnymi reakcjami. Wspołczucie wobec siebie samych daje nam emocjonalną siłę i elastyczność, pozwalając nam bycie ze sobą, reagownie na siebie i innych z troską i szacunkiem. W końcu popełnianie błędow jest częścią bycia człowiekiem.
Badania pokazały nam, że wspołczucie wobec siebie samych w dużym stopniu wzmacnia emocjonalny dobrostan. Zwiększa poczucie szczęscią, zmniejsza poziom lęku/niepokoju oraz depresji, pomaga nam utrzymać dyscyplinę w naszej diecie i ćwiczeniach.
W proponowanym warsztacie uczestnicy zapoznają się z podejściemi wspołczucia wobec siebie samych i nauczą się, jak z tego korzystać, kiedy najbardziej tego potrzebujemy.
Christopher K. Germer, PhD jest psychologiem klinicznym specjalizujacym się w uważności (ang. mindfulness), akceptacji oraz w terapii opartej na wspołczuciu (ang. compassion). Jest klinicznym instruktorem psychologii w Szkole Medycznej Harvarda i członkiem-założycielem Instytutu Medytacji i Psychoterapii. Profesor Germer wykłada na całym świecie na temat uważności oraz wspołczucia wobec siebie samego, jest jednym z redaktorow uznanej przez profesjonalistow ksiązki Mindfulness and Psychotherapy oraz autorem The Mindful Path to Self-Compassion, redaktorem książki, ktora wkrotce się ukaże Wisdom and Compassion in Psychotherapy.
Prowadzące:
JULIA E. WAHL
Wspołtworzy programy treningow uważności oraz je prowadzi (podstawowe i zaawansowane), warsztaty na temat podejścia compassion (wraz z Magdą Mazurkiewicz). Wykłada na temat podejść III. fali terapii poznawczo- behawioralnej opartych na uważności i akceptacji. Jest absolwentką kierunku społecznej psychologii klinicznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) w Warszawie, członkiem założycielem i członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Mindfulness (PTM), a także polskiego stowarzyszenia integracji psychoterapii (psip), jednym z pomysłodawcow i organizatorow 1st conference on practical application of buddhism in western psychology. mindfulness: theory and practice, tłumaczem polskiej edycji bodhi, członkiem Society for the Exploration of Psychotherapy Integration orazSociety for Psychotherapy Research. Jej praca magisterska dotyczyła stanow świadomości i uważności (mindfulness) u zdrowych kobiet w ciąży (napisana pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Kokoszki). Ukończyła szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie integracyjnym w Manchester Institute for Psychotherapy_ (Manchester, Wlk. Brytania) u Richarda Erskine'a (PhD) z _institute for integrative psychotherapy (Nowy Jork, USA), z ktorym pracuje nad książką na temat technik i teorii terapii integracyjnej. Obecnie w trakcie szkolenia zaawansowanego z Richardem Erskinem z Psycho- Integrative(C) Therapy_ w _UK_ Relational _Psychotherapy Association _ (Manchester, Wlk. Brytania).Odbywa rownież szkolenie z pracy kontemplacyjnej w praktyce klinicznej (Contemplative Healing - MENLA)_ na podstawie metod i podejść buddyjskich. Prowadzi warsztaty uważności (wraz z Magdaleną Mazurkiewicz) w oparciu o program MBSR stworzony przez prof. Jona Kabata-Zinna, warszaty dotyczące pracy nad złością, a także terapię indywidualną oraz grupową w szpitalu MSWiA w Otwocku (Oddział Leczenia Nerwic). Członek komitetu organizacyjnego międzynarodowej konferencji „integracja w psychoterapii. jak z niej korzystać?"(organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Integracji Psychoterapii we wspołpracy z European Association for Integrative Psychotherapy). Interesuje się nurtem integracyjnym w psychoterapii, psychologią antenatalną/maternologią, zespołami uwarunkowymi kulturowo (ang. culture-bound syndromes), terapią Morita i Naikan oraz możliwością łączenia wschodnich technik ze wspołczesną psychologią zachodu. Poza psychologią interesuje się lingwistyką, językami obcymi oraz poezją. Za swoich mentorow uważa Alberta Aniskiewicza oraz Richarda Erskine'a. Praktykuje w tradycji buddyzmu tybetańskiego od 2002 roku. Jej rdzennym nauczycielem jest Pakciok Rinpocze, syn Czoklinga Rinpocze, wnuk Tulku Urgjena Rinpocze.
MAGDALENA MAZURKIEWICZ
Psycholog, ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie (kierunek: społeczna psychologia kliniczna), specjalizacje: Psychologia Kryzysu i Interwencji Kryzysowej, Terapia Poznawczo-Behawioralna, Stosowana Psychologia Tworczości.
Szczegolnie interesuje się tematyką uważności (mindfulness) zarowno od strony teoretycznej jak i jej praktycznego zastosowania w psychoterapii oraz w rożnych programach prozdrowotnych i rozwojowych. Jej praca magisterska dotyczyła mindfulness i strategii radzenia sobie ze stresem (napisana pod kierunkiem dr Kamili Bargiel-Matusiewicz).
Prowadzi warsztaty uważności (wraz z Julią E. Wahl) w oparciu o program MBSR stworzony przez prof. Jona Kabata-Zinna oraz terapię indywidualnąw szpitalu MSWiA w Otwocku (Oddział Leczenia Nerwic). Praktykuje systematycznie medytację od 2007 roku w tradycji Vipassanę oraz w tradycji Szambali. Uczestniczyła w 7- i 10- dniowych odosobnieniach. Ukończyła 8-tygodniowy program MBSR oraz 3 poziomy treningu Szambali.
Ukończyła kurs Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ). Obecnie jest w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w ramach Programu Licencyjnego Instytutu Psychologii Procesu akredytowanego przez_ International Association for Proccess Oriented Psychology_ (IAPOP).
Pracuje rownież jako coach z osobami indywidualnymi. Ukończyła kurs CoachWise Essential, program akredytowany przezInternational Coach Federation (ICF). Interesuje się rownież psychologią tworczości. Prowadzi warsztaty dotyczące rozwijania umiejętności Tworczego Myślenia oraz metod Tworczego Rozwiązywania Problemow.
Członkini Polskiego Towarzystwa Mindfulness (PTM), Polskiego Stowarzyszenia Integracji Psychoterapii (PSIP), Society for the Exploration of Psychotherapy Integration (SEPI) oraz Polskiego Stowarzyszenia Medytacji Vipassany. Ukończyła trening dla nauczycieli MBSR in Mind-Body Medicine prowadzony przez Jona Kabata-Zinna i Sakiego Santorelliego.
Od 13 lat zajmuje się także reklamą i psychologią reklamy. W swojej karierze założyła i prowadziła między innymi agencję reklamową w ramach międzynarodowej sieci.
Absolwentka Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz IDM (Institute of Direct Marketing).
Termin:
07-14.VIII.2011
Organizator:
The Mind Institute (Science and Emotions are One)
Rozpoczęcie:
07.VIII godz. 18 (przyjazd)
Zakończenie:
14.VIII obiadem o godz. 14
Miejsce:
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego „Tu i Teraz", Nowe Kawkowo
Cena:
900 zł warsztat + koszty pobytu i wyżywienia
Kontakt:
**Jacek Towalski tel. 602219382
Maja Wołosiewicz - Towalska tel. 606994366
Biuro tel. 662759576, kawkowo@tuiteraz.eu
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. **
*W celu rezerwacji miejsca konieczna wpłata zaliczki w wysokości 150 zł *na konto OJO PERSEVERANTIA The Mind Institute (z dopiskiem 'zaliczka Wakacyjny Trening Mindfulness'):
OJO Perseverantia The Mind Institute
Nordea Bank Polska SA 65 1440 1143 0000 0000 0144 4077
Al. Piastow 1/5, 70-325 Szczecin
W przypadku rezygnacji z zajęć tydzień przed warsztatami zaliczka przepada bezzwrotnie!
Warsztat odbędzie się w Ośrodku Rozwoju Osobistego i Duchowego "Tu i Teraz": http://tuiteraz.eu w miejscowości Kawkowo na Mazurach, niedaleko Olsztyna. Kawkowo to przepiękne, urokliwe miejsce położone wśrod malowniczych lasow i jezior. Ośrodek znajduje się z dala od wszelkich zabudowań na olbrzymiej 10 ha polanie, wśrod pagorkow porośniętych lasami. Cały teren leśno - łąkowy obejmuje 40 ha zamkniętej, prywatnej przestrzeni i jest znakomitym miejscem do spacerow i wycieczek (zarowno pieszych jak i rowerowych) oraz innych form aktywności. W okolicy znajduje się kilka jezior.
bilety:
900 zł plus zaakwaterowanie i wyżywienie
WARSZTAT USTAWIEŃ. PRZYWRÓCIĆ PRZEPŁYW
od: 17 października 2024 do: 20 października 2024
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego Tu i Teraz
Nowe Kawkowo 52a Jonkowo
48 025samorozwoj
ANTYKARIERA – ODKRYWANIE WŁASNEGO POWOŁANIA
od: 4 sierpnia 2024 do: 11 sierpnia 2024
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego Tu i Teraz
Nowe Kawkowo 52a Jonkowo
47 136samorozwoj
BIAŁA TARA: MOC MIŁOŚCI Tantra Dla Kobiet – Ścieżka Przebudzonej Kobiecości
od: 29 lipca 2024 do: 4 sierpnia 2024
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego Tu i Teraz
Nowe Kawkowo 52a Jonkowo
46 469samorozwoj
WAKACJE Z KRONIKAMI AKASZY. JEDYNA PRAWDZIWA MIŁOŚĆ
od: 14 lipca 2024 do: 21 lipca 2024
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego Tu i Teraz
Nowe Kawkowo 52a Jonkowo
46 502samorozwoj
CIAŁO. KOBIECOŚĆ. SEKSUALNOŚĆ. POWRÓT DO PEŁNI ŻYCIA
od: 8 lipca 2024 do: 14 lipca 2024
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego Tu i Teraz
Nowe Kawkowo 52a Jonkowo
45 368samorozwoj
MĘSKOŚĆ - W STRONĘ WEWNĘTRZNEJ SPÓJNOŚCI. WARSZTATY PRACY Z CIAŁEM I EMOCJAMI
od: 20 marca 2024 do: 24 marca 2024
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego Tu i Teraz
Nowe Kawkowo 52a Jonkowo
41 836samorozwoj
SZAMAŃSKO – TANTRYCZNY TRENING PRACY Z ODDECHEM. WARSZTAT DLA ZAAWANSOWANYCH
od: 6 marca 2024 do: 10 marca 2024
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego Tu i Teraz
Nowe Kawkowo 52a Jonkowo
40 442samorozwoj
SZAMAŃSKIE RYTUAŁY PRZEJŚCIA DLA NASTOLATKÓW. POJEDNANIE. UGRUNTOWANIE SWOJEGO MIEJSCA NA ZIEMI.
25 października 2023 - 18:00
Ośrodek rozwoju osobistego i duchowego Tu i Teraz
Nowe Kawkowo 52a Jonkowo
76 997samorozwoj
on-line MONROE INSTITUTE / PODRÓŻE POZA CIAŁEM/GATEWAY VOYAGE. PRZEBUDZENIE I EKSPLORACJE POSZERZONYCH STANÓW ŚWIADOMOŚCI
od: 30 września 2023 do: 1 października 2023
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego Tu i Teraz
Nowe Kawkowo 52a Jonkowo
42 739samorozwoj