„WE” World Orchestra Grzecha Piotrowskiego - Koncert dedykowanych pokojowi na świecie
- 18 grudnia 2024, środa» 20:00
Urszula DudziakAmbasadorka koncertu dla pokoju!„WE” World Orchestra Grzecha Piotrowskiego to cyk koncertów dedykowanych pokojowi na świecie. Głos Artystów z różnych części świata wybrzmi na jednej scenie.„Grzech Piotrowski wykreował niezwykły projekt muzyczny, który będzie miał globalny wydźwięk i zasięg i będzie muzyczną terapią dla nas wszystkich. Jestem dumna i szczęśliwa będąc ambasadorką tego gigantycznego i bardzopotrzebnego przedsięwzięcia, jakim jest koncert „WE” w wykonaniu World Orchestra”. Urszula DudziakUrszula Dudziak - wspaniała, nietuzinkowa osobowość, której droga artystyczna pokazuje, że pasja i współpraca z innymi jest kluczem otwierającym wiele drzwi. Ambasadorka projektu będzie również jedną z głównych solistek podczas premierowego koncertu, który odbędzie się w ramach „Festiwalu Łódź Wielu Kultur ” już 4 października - w Klubie Wytwórnia. Kolejne wykonanie tego dzieła będzie miało miejsce 17 grudnia 2024 roku we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzycznym oraz 18 grudnia 2024 roku w Auli UAM w Poznaniu. Na scenie zobaczymy muzyków reprezentujących wiele kultur, również z regionów dotkniętych konfliktami i działaniami wojennymi. To będzie wyjątkowe spotkanie, które zbuduje mosty między ludźmi i kulturami! Słowo wstępu autorstwa Grzecha Piotrowskiego do tegorocznego projektu World Orchestra „WE”:
Ostatnie lata na świecie to czas niepokoju, konfliktów, wojen i totalnej dezinformacji. Jednocześnie to okres wzrostu świadomości wielu obywateli świata i czas podejmowania przełomowych życiowych decyzji. To w końcu możliwość poruszenia na większą skalę tematów ważniejszych niż interes jednostki. Dzięki rozwojowi AI człowiek wykroczy dalekopoza istniejące ograniczenia i zanurkuje głęboko w przestrzeniach cyber fantazji. „Matrix” i „Terminator” czy „Black Mirror” przestają być beletrystyką, stają się potencjalną wizją niedalekiej przyszłości.
Równolegle obserwujemy koniec kultury użytkowej jaką znaliśmy, którą prawdopodobnie zastąpi sztuczna inteligencja za sprawą czat botów i aplikacji (tworzących muzykę i filmy) korzystających z istniejących zasobów ludzkiej twórczości. Budzi to wiele niepokojów i kontrowersji w środowiskach sztuki. Świat finansjery i korporacji nie bacząc na opinię ludzi stworzył i wprowadził do użytku cyfrowe „ja”, samo- uczące się szybciej niż cała ludzkość. Stajemy na krawędzi zarówno w tematach egzystencjalnych jak i moralnych.W światowych mediach króluje narracja nienawiści. Osobiście trudno mi uwierzyć że blisko osiem miliardów ludzi na świecie pała do siebie nienawiścią i chce wojny. Projekt „WE” jest silnym głosem artystów z całego globu, przesłaniem pokoju. Banalne? Tak. Ale kto normalny nie chce dla rodziny i przyjaciół pokoju, zdrowia i szczęścia? Każdy człowiek tworzy wokół siebie krąg ludzi. Te kręgi tworzą całą globalną wioskę. Społeczność ziemian, współodpowiedzialnych za przyszłość planety. I to właśnie odpowiedzialność powinna być esencją naszego życia. Ja, My, Wy, Oni. Finalnie wszyscy jesteśmy w stanie poprawić nasze funkcjonowanie na planecie w zgodzie z przyrodą. Zrozumienie tego faktu jest podstawą do budowy nowego społeczeństwa, które nie drenuje Ziemi, ludzi i jej zasobów. Każda osoba, którą znamy i ich znajomi nie będą żyli za sto lat. Wszystko w co inwestowali, domy, samochody, wszelkie rzeczy na które ciężko pracowali zużywając cenne życie w zamian za doczesne dobra przeminie, zniknie lub będzie w posiadaniu ludzi, którzy się jeszcze nie narodzili. Jak mawiał Jose „Pepe” Mujica: „żyjemy w pędzie, zużywamy cenny czas, aby zarabiać pieniądze na masę niepotrzebnych rzeczy, tracimy przez to zdrowie, potem wydajemy pieniądze aby je odzyskać”.
Ten fakt rodzi podstawowe pytanie: po co zatem pracować i co jest sensem życia. To pytanie dręczy mnie od dziecka. A może doszliśmy do momentu weryfikacji znaczenia dotychczasowych ziemskich dóbr i z góry narzucanych celów. Od pokoleń wmawia się ludziom, że są nimi status społeczny, dobra materialne i polityczno -religijne cele, idee. Mówiąc o tych ostatnich, nie widać aby zdawały egzamin, bo jak inaczej wytłumaczyć rosnącą falę wojen, konfliktów i okrucieństwa. „WE” jest o nas, nowych ludziach myślących samodzielnie. Spokojnych, refleksyjnych, czujących i widzących dalej niż możliwe dobra doczesne. Niewątpliwie większość zanurkuje głęboko w wirtualnym świecie nieskończonych możliwości. Ale czy zawsze w historii ludzkości większość miała rację? Teraz najważniejsza jest refleksja nad sobą, światem i działanie. „WE” - głos artystów, wrażliwych, odpowiedzialnych, ponad podziałami. World Orchestra zaprasza na „WE”. Koncerty poprzedzi nagranie studyjne albumu zrealizowane na całym globie. W ramach „WE” chcemy zorganizować 100 koncertów na pięciu kontynentach pod muzycznym „parasolem” World Orchestry. Ich format będzie dostosowany do lokalnych możliwości. Pod koniec roku pokażemy statystyki: ilu artystów wzięło udział, ilu było odbiorców live i online.
Grzech PiotrowskiWORLD ORCHESTRA Grzecha Piotrowskiego wymyka się z ram i standardów. To muzyczna podróż pełna przestrzeni, subtelnych emocji i magii. Jej muzyka jest opisywana przez krytyków i słuchaczy jako język duszy, który podświadomie wszyscy znamy, którego piękno jest w stanie poruszyć każdego, niezależnie od wieku, wyznawanej religii,kontynentu czy majętności. Jest to podróż do korzeni muzyki. Do muzyki świata, prastarej improwizacji z czasów, w których nie było zapisu nutowego, a wielopokoleniowe tradycje muzyczne były przekazywane z ojca na syna. WO to zderzenie korzeni muzyki świata z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową. Mimo rozwoju cywilizacji muzyka pozostaje jedynym uniwersalnym językiem świata.
Opis całości w linku ze strony World Orchestra.WORLD ORCHESTRA GRZECH PIOTROWSKISOLIŚCI:GRZECH PIOTROWSKI - saxULA DUDZIAK - voc.RUTH WILHELMINE - voc. NorwegiaSAMIA EL ENTARI & COCO DIMAS - voc. MarokoADEL NADERI - voc. IranBENDIK HOFSETH - sax NorwegiaLUKAS ORAVIEC - trąbka, SłowacjaIGNACY WENDT - trąbkaDARIUSH RASULI - ney, PersjaSHACHAR EINATAN - gitara, IzraelANAN MAKHOUL - oud, PalestynaFOAD PISHWAR - setar, IranPIOTR MATUSIK - pianoMISHA PIATIGORSKY - piano, USAJOACHIM MENCEL - lira PLJAN WIERZBICKI - basANIEL SOMEILIAN - bas/voc. BrazyliaARAD EMAMGHOLI - daf, KurdystanVOIX DE VENT - voc. frame, MarokoPETER SOMOS - drums, BułgariaMATHEUS JARDIM - drums BrazyliaROBERT LUTY - DrumsTERJE ISUNGSET - multiinstrumentalista, NorwegiaTAMARA BEHLER - voc.GHOSTMAN - voc.NATALIA MUIANGA - voc.ADA KIEPURA - voc.MARTIN FITCH - voc.LIZ ROSA - voc. BrazyliaVICTORIA ZAZHIRKHO - voc. UkrainaJulia i Alina Dedenove - bandura. UkrainaOrkiestra:MATEUSZ SMOCZYŃSKISTANISŁAW SŁOWIŃSKISARA MALINOWSKAAMALIA OBRĘBOWSKAWERONIKA MOŃKAWERONIKA JANIK KUREKGOSIA MUSIDLAKMAGDA ŚRODULAGRZEGORZ GADZIOMSKIMICHAŁ ZABORSKIOLA NIKIELKINGA CZAPLIŃSKAWERONIKA GRENDAKRZYŚ LENCZOWSKIANNA SZMATOŁAILONA BASIAK
GRZECH PIOTROWSKI – kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, aranżer. Artysta balansujący na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, otwartej improwizacji. Ukończył prestiżowy Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie saksofonu.
„WORLD ORCHESTRA – Grzech Piotrowski”W 2009 roku założył projekt swoich marzeń – World Orchestra, choć prace nad jej powstaniem sięgają aż 1998 roku. Skupia wybitnych solistów ze świata jazzu, klasyki, etno, folk, otwartej improwizacji. W jej skład wchodzą artyści z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.World Orchestra wymyka się z ram i standardów. To muzyczna podróż pełna przestrzeni, subtelnych emocji i magii. Jej muzyka jest opisywana przez krytyków i słuchaczy jako język duszy, który podświadomie wszyscy znamy, którego piękno jest w stanie poruszyć każdego, niezależnie od wieku, wyznawanej religii, kontynentu czy majętności. Jest topodróż do korzeni muzyki. Do muzyki świata, prastarej improwizacji z czasów, w których nie było zapisu nutowego, a wielopokoleniowe tradycje muzyczne były przekazywane z ojca na syna. WO to zderzenie korzeni muzyki świata z orkiestra symfoniczna, jazzem, folklorem i muzyką filmową. Mimo rozwoju cywilizacji muzyka pozostaje jedynym, uniwersalnym językiem świata.Ostatnie dzieła symfoniczne:Symfonia „Lech, Czech i Rus”, której premiera odbyła się 9 lipca 2016 roku w Sali Filharmonii NOSPR w Katowicach powstała z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Inspiracje do powstania tej symfonii to moment zderzenia muzyki Słowian - pogan, z muzyką kościelną, chorałem gregoriańskim.SYMFONIA „STU”, której premiera odbyła się 3 marca 2018 w Teatrze Wielkim – Opera Narodowa, w składzie: Orkiestra Opery Narodowej, Chór Opery Narodowej, World Orchestra. Na scenie Teatru Wielkiego pojawiło się blisko dwustu wyjątkowych artystów. Grzech Piotrowski jest od kilku lat dyrektorem artystycznym Międzynarodowego FestiwaluJazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Iławie. Grzech jest również dyrektorem i pomysłodawcą „WSCHÓD PIĘKNA” – World Orchestra Festival, gdzie stara się przybliżyć solistów World Orchestra lub zaprezentować swojeinspiracje muzyczne. Wschód Piękna nie jest komercyjnym wydarzeniem. To festiwal sztuki, promujący wysoką jakość, oryginalność i wielokulturowość. Jednym z jego celów jest zgłębianie sztuki a nie tylko jej powierzchowna konsumpcja.W tym roku odbędzie się już 10 edycja wydarzenia, jak zawsze na Warmii – Olsztyn/Olsztynek.Grzech Piotrowski, nominowany był trzykrotnie do Fryderyków, w roku 2012 i w 2013 oraz nagrody Mateusz 2012 (Polskie Radio). Zdobywca Grand Prix na Hoeilaart Jazz Festival w Belgii w 1998 roku, Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie za muzykę do spektaklu „Saksofon Basowy” Skvoreckiego, oraz pierwszych miejsc na festiwalach „Jazz Nad Odrą”, „Pomorska Jesień Jazzowa” i „Jazz Juniors”. W swojej karierze założył zespoły: World Orchestra (działa od 2010 r.), Alchemik, Oxen, Dekonstrukcja Jazzu, Freedom Nation, Head Up.
***
Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.
Gendos & Shannon
18 listopada 2006 - 20:30
Klub BLUE NOTE
ul. Kościuszki 76/78 Poznań
39 281muzyka
BRIAN McCOMBIE BAND
13 listopada 2006 - 20:00
Klub BLUE NOTE
ul. Kościuszki 76/78 Poznań
40 880muzyka
Finał XXIX MIĘDZYNARODOWEGO LISTOPADA POETYCKIEGO
11 listopada 2006 - 20:30
Klub BLUE NOTE
ul. Kościuszki 76/78 Poznań
42 269muzyka
BALKAN SEVDAH
5 listopada 2006 - 20:00
Klub BLUE NOTE
ul. Kościuszki 76/78 Poznań
43 878muzyka
ESCALE DEDALE
16 października 2006 - 20:00
Klub BLUE NOTE
ul. Kościuszki 76/78 Poznań
46 122muzyka
ALTAI – KHANGAI
20 września 2006 - 20:00
Klub BLUE NOTE
ul. Kościuszki 76/78 Poznań
48 797muzyka
JEMBE FOLA & ARTES DAS GERAIS
2 września 2006 - 20:00
Klub BLUE NOTE
ul. Kościuszki 76/78 Poznań
51 589muzyka
LOS REMEDIOS
10 kwietnia 2006 - 19:00
Klub BLUE NOTE
ul. Kościuszki 76/78 Poznań
56 013muzyka
Danza del Fuego
7 czerwca 2005 - 20:00
Klub BLUE NOTE
ul. Kościuszki 76/78 Poznań
54 222muzyka
Zion Train
5 czerwca 2005 - 20:00
Klub BLUE NOTE
ul. Kościuszki 76/78 Poznań
52 299muzyka
Freddie McGregor & The Big Ship Crew Kingstone - Jamaica
4 lutego 2005 - 19:30
Klub BLUE NOTE
ul. Kościuszki 76/78 Poznań
50 180muzyka
BREAKING NEWS
24 lipca 2006 - 21:00
Centrum Kultury Zamek
ul. św. Marcin 80/82 Poznań
48 023muzyka
Poznańskie śpiewanki
26 lutego 2006 - 17:00
Centrum Kultury Zamek
ul. św. Marcin 80/82 Poznań
44 895muzyka
Candida
17 maja 2005 - 20:00
Korty AZS
ul. Wyspiańskiego Poznań
42 809muzyka
Harlem Gospel Choir w Poznaniu
13 grudnia 2006 - 20:00
Aula Uniwersytecka
ul. Wieniawskiego 1 Poznań
40 626muzyka
TAŃCE ŚWIATA
31 stycznia 2003 - 19:00
Aula Uniwersytecka
ul. Wieniawskiego 1 Poznań
40 615muzyka