koncentrator kultury wyciskamy 100% kultury z kultury - wyciskaj z nami!

Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki
wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z  Polityką Prywatności.

» ROZUMIEM I AKCEPTUJĘ

dzielnica4wyznan

W stolicy Dolnego Śląska znajduje się ***unikalna*** na skalę Polski i Europy „Dzielnica Wzajemnego Szacunku” gdzie w odległości 300 m od siebie znajdują się kościoły: prawosławny, ewangelicki, katolicki oraz synagoga należąca do Gminy Żydowskiej.

Duchowni i społeczności wszystkich tych czterech wyznań od ponad 10 lat współpracują ze sobą tworząc autentyczny dialog. Dzięki tej współpracy powstają kolejne projekty. Od marca 1995 roku cztery wspólnoty wyznaniowe: rzymskokatolicka, ewangelicko - augsburska, prawosławna i żydowska tworzą we Wrocławiu „Dzielnicę Wzajemnego Szacunku” położoną w rejonie ulic: św. Mikołaja, Ruskiej, św. Antoniego, Włodkowica i Kazimierza Wielkiego. Inicjatorami bliskiej współpracy tych wspólnot byli m. in. : **Jerzy Kichler**, **ks. Jerzy Żytowiecki**, **ks. bp Ryszard Bogusz**, **Janusz Witt**, **ks. Aleksander Konachowicz**.

Społeczności czterech wyznań zaczęły się wzajemnie odwiedzać w kościołach i w synagodze z okazji świąt religijnych, odbywały się wspólne modlitwy, organizowano koncerty chórów, akcje charytatywne. W 1996 roku powołano Radę Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, której działalność przyczyniła się do umocnienia wzajemnej współpracy. Obecnie w „Dzielnicy Wzajemnego Szacunku” społeczności czterech wyznań nie tylko biorą udział w wydarzeniach religijnych, ale razem tworzą i realizują wspólne inicjatywy: artystyczne, edukacyjne, społeczne
przewiń ekran do początku stronyprzewiń ekran do początku strony

Wybierz kasę biletową:

ZAMKNIJ