Kilkuset śpiewaków z całego świata przybędzie do Sopotu aby wziąć udział w dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT Sopot 2013. Chóry z Singapuru, Chin czy Ukrainy zaprezentują się na wielu scenach muzycznych województwa pomorskiego.
Festiwal MUNDUS CANTAT jest jednym z największych, tego rodzaju, przedsięwzięć na terenie Polski, w którym biorą udział chóry dziecięce, młodzieżowe oraz dorosłe z całego świata i gdzie międzynarodowe jury przyznaje nagrody w trzech kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, świecka, gospel, jazz i spirituals. Jak co roku chóry powalczą o nagrodę Grand Prix i statuetkę Sopockiej Mewy.
Najlepszych wykonawców poznamy już w maju! Część konkursowa Festiwalu odbędzie się w dniach 22-26 maja i już dzisiaj potwierdziły swój udział chóry z Singapuru, Kolumbii, Ukrainy i Chin. Chóry będzie oceniać jury, do którego udało się nam zaprosić sławę światowej chóralistyki, prof. Fidel’a Gener Calalange Jr. z Konserwatorium Muzycznego w Manili. Calalang jest dyrygentem znakomitego chóru UST Singers, który gdzie się nie pojawi tam zdobywa najwyższe nagrody. W swojej kolekcji UST Singers posiadają również statuetkę Sopockiej Mewy zdobytą w 2010 roku a w tym roku będziemy mogli usłyszeć ich ponownie. Chór University of Santo Tomas (UST) Singers z Manili będzie gościem specjalnym MUNDUS CANTAT i to właśnie Sopot wybrał do celebrowania swojego jubileuszu – 20-lecia istnienia.
Program MUNDUS CANTAT obfituje w wiele wydarzeń z udziałem barwnych uczestników festiwalu, m.in. grupy „XCor” z Wenezueli, która po raz drugi zawita w Sopocie. Wenezuelski zespół wokalny „XCor” składa się z pięciu muzyków, którzy tworzą muzykę wielu gatunków, w którą wplatają ścieżki instrumentalne za pomocą wokalu. Muzycy prezentują latynoamerykańskie rytmy takie jak salsa, czy merengue ale w ich repertuarze znajdują się również aranżacje piosenek Boba Marleya czy Michaela Jacksona.
Festiwal to setki uczestników z całego świata, kilometrowa parada chórów trasą słynnego „Monciaka” oraz dziesiątki wydarzeń festiwalowych w Trójmieście i zaprzyjaźnionych festiwalowi miastach w ciągu całego roku. Obok spontanicznych flash mobów, koncertów z muzyką różnych narodów, organizujemy również warsztaty wokalne i dyrygenckie. Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbędą się w niepowtarzalnym otoczeniu, m.in. w Muszli Koncertowej na sopockim Molo, Teatrze Leśnym w Gdańsku oraz na Dziedzińcu Zamku Średniego w Malborku. Koncert finałowy, na którym poznany tegorocznych laureatów i usłyszymy występy gości specjalnych, odbędzie się na scenie Tarasów Pick&Roll Club w Sopocie.
Organizatorzy naszego festiwalu ściśle współpracują z gdańskim środowiskiem akademickim. W ramach tej współpracy, w maju w Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędą się warsztaty dyrygenckie prowadzone przez filipińskiego chórmistrza prof. Fidela Calalanga z Konserwatorium Muzycznego w Manili. Zespołem ćwiczebnym dla studentów będzie wspomniany wyżej University of Santo Tomas (UST) Singers.
W tegorocznej edycji prezentacje konkursowe będzie oceniać międzynarodowe jury w składzie:
• prof. Fidel Gener Calalang Jr., utytułowany kompozytor, kieruje
Departamentem Dyrygentury Chóralnej w Konserwatorium Muzycznym w
Manili, jest założycielem i dyrygentem uznanych na arenie międzynarodowej
UST Singers, którzy zdobyli 45 najlepszych nagród w konkursach chóralnych na
całym świecie;
• prof. Marcin Tomczak, kierownik katedry dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej w Gdańsku, kierownik artystyczny i dyrygent Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego – przewodniczący jury;
• pani Krystyna Stańczak-Pałyga, główny specjalista w Ministerstwie Edukacji
Narodowej w zakresie edukacji kulturalnej;
• prof. Anna Fiebig, profesor w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale
Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, prowadzi m.in. chór żeński
Gaudium per Canto.
Głównymi organizatorami festiwalu są Fundacja Mundus Cantat, Urząd Miasta Sopotu i Gdańska, Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Akademia Muzyczna w Gdańsku oraz Chór Festiwalowy SSW Mundus Cantat. Do partnerów należą Gdański Archipelag Kultury, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Kąpielisko Morskie Sopot, PICKandROLLClub, Aqua Park Sopot, White House, Sopocka Szkoła Wyższa, Miasto Gdynia, Centrum Kultury w Gdyni, Dom Kultury SM Rumia Janowo, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Gmina Kossakowo.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest ceniony w środowisku Marcin Tomczak, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku natomiast pomysłodawczynią i dyrektorem organizacyjnym jest Joanna Stankowska, animator działalności chóralnej na Pomorzu, prezes Fundacji Mundus Cantat.
Materiały dodatkowe:
- Grupa XCor, Merida, Wenezuela: zdjęcie i film
http://www.youtube.com/watch?v=yUaARWDuPE4&list=UUeE6dlnubVanIiyXALRb0Aw&index=4
- UST SINGERS, Manila, Filipiny: zdjęcie i film
http://www.youtube.com/watch?v=h1mx7UOnEbU&list=UUt11UO6M2Bjs_DbzKIiJYnw&index=2
* możliwość przesłania filmów w oryginalnym formacie