koncentrator kultury wyciskamy 100% kultury z kultury - wyciskaj z nami!

Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki
wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z  Polityką Prywatności.

» ROZUMIEM I AKCEPTUJĘ
VISUAL

opera-slaska

**OPERA ŚLĄSKA w BYTOMIU – najstarszy teatr operowy w powojennej Polsce. Prawie 70 lat tradycji wykonawczej. Wyśmienici soliści, znani realizatorzy. Bogaty repertuar – przedstawienia operowe, operetkowe i musicalowe, balety, koncerty, projekty edukacyjne. Jedyny teatr operowy na Górnym Śląsku, jedna  z najważniejszych instytucji południowej Polski, odnosząca sukcesy w kraju i za granicą. Miejsce wielkich objawień artystycznych, pamiętnych kreacji, wspaniałych debiutów, z którą związane są początki karier wybitnych śpiewaków i tancerzy.**

Opera Śląska w Bytomiu od niemal 70. lat stanowi dumę śląskiego społeczeństwa. Siedzibą bytomskiej Opery jest zabytkowy gmach teatru miejskiego, zbudowany w stylu neoklasycystycznym  w latach 1899-1901, wg projektu berlińskiego architekta Aleksandra Böhma. Obiekt ten wiąże w bryle dwa, wcześniej osobne, gmachy. Od roku 1977 uznany za zabytkowy. 
	
Za datę rozpoczynającą działalność Opery Śląskiej przyjmuje się 14 czerwca 1945 roku, datę wystawienia „Halki” St. Moniuszki - pierwszego przedstawienia operowego w powojennej Polsce, którą zaprezentował zespół utworzony i kierowany przez światowej sławy artystę Adama Didura.	

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze bieżącym utrzymuje się ok. 30 tytułów w tym, m. in. opery: „Tannhäuser” R. Wagnera, „Borys Godunow” M. Musorgskiego, „Carmen” G. Bizeta, „Straszny dwór”, „Halka” St. Moniuszki, „Łucja z Lammermoor”, „Maria Stuarda” G. Donizettiego, „Madama Butterfly”, „Cyganeria”, „Tosca” G. Pucciniego, „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego, „Aida”, „Nabucco”, „Traviata”, „Don Carlos” G. Verdiego; kantata sceniczna „Carmina burana” C. Orfa; balety: „Romeo i Julia” H. Berlioza, „Pan Twardowski”  L. Różyckiego, „Królewna Śnieżka”, Kot w butach” B. Pawłowskiego, „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego; musicale: „Phantom” M. Yestona, „My Fair Lady” F. Loewe’go, „Zaczarowany bal”  K. Gertner i T. Kijonki; operetki: „Księżniczka czardasza” I. Kalmana, „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”  J. Straussa, „Wesoła wdówka” F. Lehara.

Od początku swojej działalności Opera Śląska prezentuje spektakle na wyjeździe – w kraju i za granicą. W ten sposób wypełnia misję kulturową i realizuje działania zapisane w statucie. Zespół Opeery Śląskiej odbył już kilkadziesiąt tournée po krajach Europy Zachodniej, występował także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Szczególną renomą cieszy się w Niemczech, gdzie występował w tak prestiżowych salach jak m. in.: Filharmonia Berlińska i Monachijska, oraz w miastach europejskich: Amsterdam, Kopenhaga, Bruksela, Lipsk, Drezno, Magdeburg, Stuttgart, Essen, Hamburg i in. 

Opera Śląska w Bytomiu jest samorządową instytucją kultury Województwa Śląskiego
przewiń ekran do początku stronyprzewiń ekran do początku strony

Wybierz kasę biletową:

ZAMKNIJ