koncentrator kultury wyciskamy 100% kultury z kultury - wyciskaj z nami!

Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki
wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z  Polityką Prywatności.

» ROZUMIEM I AKCEPTUJĘ
SIŁY PRZEPŁYWU BWA SICNON SOLA SCRIPTA 2024CO JEST GRANE - LIPIEC/SIERPIEŃ 2024 - nr 362KRUPAKOMEDA

towarzystwo-muzyczne-im-henryka-wieniawskiego

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu skupia twórców kultury i nauki, artystów, animatorów życia muzycznego i melomanów. Jest kontynuatorem tradycji najstarszego, poznańskiego, świeckiego stowarzyszenia muzycznego, powstałego 2 maja 1885 r. pod nazwą Koło Śpiewackie Polskie. 

W 1952 roku – z powodu braku warunków lokalowych w stolicy – do Poznania przeniesiono, zainicjowany w 1935 roku  w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Zadecydowały o tym także walory auli Uniwersytetu Poznańskiego i fakt, iż patron konkursu darzył Poznań i Wielkopolskę wyjątkową atencją (grał tutaj 18. razy). W 1957 roku odbyła się kolejna edycja konkursu i by już na stałe zatrzymać w mieście organizowane co pięć lat spotkania młodych wiolinistów, potrzebna była instytucja trwale za nie odpowiedzialna. Z woli m.in. środowiska kulturalnego i naukowego, obowiązki te podjęło i dotąd sprawuje, powstałe 12 listopada 1960 roku Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, które 17 lutego 1961 roku połączyło się z Poznańskim Towarzystwem Muzycznym. Wkrótce stało się ono też inicjatorem i współorganizatorem Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego. Jest również współgospodarzem ogólnopolskich konkursów skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, kontrabasistów i lutników. Poznański konkurs skrzypcowy jest członkiem-założycielem powstałej w 1957 roku Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie.

Oprócz działalności konkursowej Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego pielęgnuje i upowszechnia pamięć o swoim patronie. Gromadzi dokumenty i pamiątki, jest wydawcą publikacji na temat jego życia i twórczości. Zainicjowało pierwszą w historii edycję Dzieł Wszystkich  Henryka Wieniawskiego (pierwsze tomy już się ukazały). Organizuje seminaria i konferencje naukowe. Wspiera młodych artystów-muzyków, przede wszystkim skrzypków, różnymi formami promocji. Patronuje również działalności chóru kameralnego.
przewiń ekran do początku stronyprzewiń ekran do początku strony

Wybierz kasę biletową:

ZAMKNIJ