INFORMACJA:
OPopatrz, popatrz! | Cykl działań dla dzieci, młodzieży i rodzin
OPopatrz, popatrz!
- 11 września 2021, sobota» 18:00
- 5 września 2021, niedziela» 12:00
- 8 sierpnia 2021, niedziela» 12:00
- 6 sierpnia 2021, piątek» 17:00
- 17 lipca 2021, sobota» 18:00
- 9 lipca 2021, piątek» 17:00
OPopatrz, popatrz! to cykl zupełnie nowych działań w OP ENHEIM, skierowany do młodszej części publiczności i rodzin, towarzyszący wystawie Formuła czasu Angeliki Markul, który przygotowany został przez Magdalenę Kreis, twórczynię, edukatorkę i animatorkę, która od ponad 10 lat wymyśla i realizuje autorskie projekty w obszarze sztuki współczesnej i dizajnu. Na sześć spotkań w OP ENHEIM złożą się trzy rodzaje aktywności:
OPowieści, czyli rodzinne czytanki dla najmłodszych i ich opiekunów,
OPóźnej porze – wieczorne spotkania twórcze o charakterze interdyscyplinarnym
OPrzestrzeni – spacery przestrzenne dla młodzieży.
OPrzestrzeni | To na co patrzę, nie jest tym co widzę
9.07.2021
17:00-18:30 (piątek)
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadzący: Tomasz Opania
OPIS
Podczas spaceru po wystawie, budynku i okolicy galerii będziemy wyobrażać sobie mniej lub bardziej prawdopodobne historie, które mogły się tu wydarzyć. Puścimy wodze fantazji i przyjrzymy się obiektom i miejscom na nowo. Będziemy odgadywać jakie kryją światy, co mogło mieć tu wcześniej miejsce i jakie procesy sprawiły, że wyglądają teraz właśnie tak. Przećwiczymy zmianę perspektywy i będziemy zgadywać to, co już poniekąd doskonale wiemy.
Tomasz Opania– absolwent PWSSP we Wrocławiu, gdzie zrealizował dyplom w zakresie rzeźby w pracowni profesora Leona Podsiadłego. W latach 1994-1996 studiował w École Supérieure d’Arts Visuels w Genewie w pracowniach Alaina Zubera i Setsuko Nagasawy. W latach 2012-2014 kierownik Katedry Mediacji Sztuki na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, performancem oraz działaniami w przestrzeni publicznej.
Grupa wiekowa: 13-18 lat
Wstęp wolny. Maksymalna liczba uczestników: 10 osób
Zapisy: visit@openheim.org
17.07.2021
18:00-20:00 (sobota)
OPóźnej porze | Portret – ślady czasu
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadzący: Natalia Gołubowska
OPIS
Warsztat wykorzystujący narzędzia i elementy z dziedziny fotografii, grafiki warsztatowej i projektowania. Punktem wyjścia do działań artystycznych stanie się fotograficzny spacer badawczy po wystawie. Za pomocą aparatu uwiecznimy kształty, kontury, granice oglądanych dzieł sztuki. Co może powstać z zarejestrowanego lub odbitego śladu? Czy uchwycone elementy różnych obiektów połączą się w jedną całość? Odwołując się do fantazji, głównie tej dziecięcej, stworzymy symboliczny obraz – portret czasu. Wykonane przez uczestników twarze będą ukrywały w sobie stare, jak i nowe historie.
Natalia Gołubowska– absolwentka Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu z tytułem Najlepszego Dyplomu w 2014 roku. Czynnie reprezentuje grupę mediatorów sztuki. Na co dzień koordynatorka, edukatorka, artystka, wciela się w różnorodne role prowadząc Otwarty Zakład Artystyczny. W swoich działaniach łączy pasję tworzenia i potrzebę funkcjonowania w grupie. Zajmuje się edukacją artystyczną i tworzy projekty zaangażowane społecznie. Współpracowała m.in. z Muzeum Współczesnym Wrocław, Pawilonem Czterech Kopuł, Strefą Kultury Wrocław, Centrum Sztuki WRO.
Grupa wiekowa: 7-12 lat
Wstęp wolny. Maksymalna liczba uczestników: 12 osób
Zapisy: visit@openheim.org
6.08.2021
17:00-18:30 (piątek)
OPrzestrzeni | Tu byłam / byłem
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadząca: Karina Marusińska
OPIS
Działanie będzie wędrówką po przestrzeni galerii, podczas której będziemy doświadczać nieodkrytych dotąd obszarów pomiędzy fikcją a realnością. W poszukiwaniu miejsc, w których sztuka splata się z rzeczywistością, wyjrzymy za okna, wdrapiemy się po schodach na ostatnie piętro, wejdziemy na taras. Będziemy czujni. Nic interesującego nie umknie naszej uwadze – szczeliny desek w podłodze, dziurki od klucza, ślady po gwoździach w ścianie… Pozostawimy po sobie ślady – kapsuły czasu, które być może za dwa miliony lat odkryje jakaś istota. Czego dowie się ona o ludziach XXI wieku?
Karina Marusińska– artystka interdyscyplinarna, projektantka ceramiki, nauczycielka akademicka, animatorka społeczno-kulturalna. Współtworzyła grupę projektową Wzorowo (2008-2014). Należy do kolektywu Food Think Tank (od 2014) i grupy performerskiej Łuhuu! (od 2005). Jest wielokrotną stypendystką (m. in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Wrocławia) oraz laureatką nagród (m. in. Talent Trójki Polskiego Radia, Warto Gazety Wyborczej, Make me! Łódź Design, Przeglądu Sztuki Survival 14, Nagrody Rektora ASP Wrocław).
Grupa wiekowa: 13-18 lat
Wstęp wolny. Maksymalna liczba uczestników: 10 osób
Zapisy:visit@openheim.org
8.08.2021
12:00-13:30 (niedziela)
OPowieści | Na pieńku z dinozaurami
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadzący: Jan Pelczar
OPIS
W trakcie rodzinnego spotkania będziemy czytać i oglądać książki „Pieniek otwiera muzeum” oraz „Dinozaurium”. Sprawdzimy, jak słuchanie w czasie leniwego leżakowania wpływa na odbiór tego, o czym słuchamy. Przeniesiemy się w odległe czasy, poznamy niezwykłe historie. Nietypowe kolekcje zaprezentowane w książkach z pewnością będą inspiracją do stworzenia swoich własnych, na przykład z wakacyjnych skarbów.
Jan Pelczar – czterdziestoletni tata sześcioletniej Lei. Z pasji kinoman, z zawodu dziennikarz Radia RAM. Współpracownik „Przekroju”. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu, a ostatnio autor książki „Lecę. Piloci mi to powiedzieli”.
Grupa wiekowa: 0-10 lat + rodzice
Wstęp wolny. Maksymalna liczba uczestników: 10 osób.
Zapisy:visit@openheim.org
05.09.2021
12:00-13:30 (niedziela)
OPowieści | Pra-obrazy, pra-ruchy, pra-dźwięki
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadząca: Agnieszka Kulińska
OPIS
Podczas spotkania zapoznamy się z książkami obrazkowymi Joanny Merkurii-Czerwińskiej z serii Pierwsze obrazy: „Praptaki i inne zwierzaki”, „Rogacze i przeżuwacze”, „Pasterze i tancerze”. Staną się one pretekstem do odkrywania przestrzeni natury pierwotnej i jej związków z ludźmi w kontekście dziecięcych zabaw. Kolejne etapy rozwoju percepcji dzieci, jak: postrzeganie kontrastów i kształtów, rozpoznanie, uszczegółowienie oraz nazywanie, umiejscowienie siebie i relacja z otoczeniem, będą dla uczestników działania polem kreacji ruchowej, dźwiękowej, interaktywnej improwizacji.
Agnieszka Kulińska– aktorka, reżyserka, pedagożka. Absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu – Wydział Aktorski. Wykładowczyni przedmiotów ruchowych w AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Od 1999 roku związana z Wrocławskim Teatrem Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Prowadziła wiele warsztatów i zajęć teatralnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży i dorosłych w Polsce (m.in. MDK Wrocław-Krzyki, SDK Pegaz Głogów, w Teatrze Żydowskim w Warszawie, CKW-Zachód we Wrocławiu, Gim. nr 14 we Wrocławiu, Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii we Wrocławiu, Policealnym Studium Aktorskim w Olsztynie oraz we Wrocławskim Teatrze Pantomimy) i za granicą (Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii).
Grupa wiekowa: 0 – 10 lat + rodzice
Wstęp wolny. Maksymalna liczba uczestników: 10 osób.
Zapisy:visit@openheim.org
11.09.2021
18:00-20:00 (sobota)
OPóźnej porze | Opowieści ukryte w cieniach
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadzący: Sebastian Siepietowski
OPIS
Warsztat bazuje na technice teatru cieni oraz stworzonej wspólnie z uczestnikami historii odnoszącej się do tematyki wystawy. Zbudujemy niewielką scenografię, która dzięki grze światła i cienia rozrośnie się do gigantycznych rozmiarów, zabierając nas w odległe, wykreowane światy. Zobaczymy jak od niepamiętnych czasów, opowiadano sobie historie, korzystając nie tylko ze słów, ale i światła ogniska. Przy użyciu kartonowych pudełek, latarek, papierowych wycinanek, a także dłoni postaramy się wypełnić przestrzeń światłem i niezliczoną ilością opowieści, kryjących się w cieniach.
*Sebastian Siepietowski * – projektant, grafik, animator kultury, scenograf. Inżynier architekt po Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Absolwent Policealnego Studium Animatorów Kultury SKiBA we Wrocławiu oraz dyplomant kierunku Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Absolwent Akademii Teatru Alternatywnego. Współpracuje projektowo i warsztatowo z Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, prowadząc zajęcia z dziećmi w kraju i za granicą. Od 2016 roku członek grupy Cloud Theater, pod której skrzydłami rozwija nową formę artystycznej komunikacji – żyjący rysunek.
Grupa wiekowa: 7-12 lat
Wstęp wolny. Maksymalna liczba uczestników: 12 osób
Zapisy:visit@openheim.org
Twórczyni programu OPopatrz, popatrz!:
Magdalena Kreis – twórczyni, edukatorka i animatorka, która od ponad 10 lat wymyśla i realizuje autorskie projekty w obszarze sztuki współczesnej i dizajnu, których celem jest angażowanie publiczności w różnym wieku. Tworzy projekty wystawiennicze, działania warsztatowe, programy towarzyszące wystawom i publikacje edukacyjne. Działa lokalnie i globalnie. Współpracuje z instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi – w swoim sąsiedztwie (Ołbin), w całym Wrocławiu, ale równie często podróżując po Polsce, a czasem też za granicę. Więcej: magdalenakreis.pl
Projekt dofinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Uwierzyć w siebie
od: 24 czerwca 2005 do: 31 lipca 2005
Muzeum Etnograficzne
ul. Traugutta 111-113 Wrocław
19 332sztuka
Willy Sinn
od: 1 kwietnia 2005 do: 31 maja 2005
Muzeum Etnograficzne
ul. Traugutta 111-113 Wrocław
19 364sztuka
GALLIA ROMANICA
od: 6 października 2006 do: 3 grudnia 2006
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 053sztuka
Małopolski Ogrod Sztuk w Krakowie
od: 5 października 2006 do: 30 października 2006
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 086sztuka
Architekci wrocławscy
od: 14 września 2006 do: 30 października 2006
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 263sztuka
Wrocławskie dworce kolejowe
od: 15 września 2006 do: 30 października 2006
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 228sztuka
Wystawa Jubileuszowa
od: 12 maja 2006 do: 31 sierpnia 2006
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 289sztuka
Układ otwarty
od: 22 czerwca 2006 do: 10 września 2006
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 157sztuka
Raum und Religion. Przestrzeń i Religia
od: 29 czerwca 2006 do: 29 lipca 2006
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 409sztuka
Mies Memory Box
od: 7 czerwca 2006 do: 23 lipca 2006
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 352sztuka
60-lecia Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
od: 12 maja 2006 do: 30 czerwca 2006
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 142sztuka
Mandala Muzeum Zmysłów
od: 27 kwietnia 2006 do: 28 maja 2006
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 227sztuka
Międzynarodowa Noc Muzeów
20 maja 2006 - 21:00
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 157sztuka
Splendor fenestrarum
od: 15 maja 2006 do: 5 czerwca 2006
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 401sztuka
Nagroda Dušana Jurkoviča 2002-2005.
od: 10 maja 2006 do: 18 czerwca 2006
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 356sztuka
... myśląc Europa. Europejskie pielgrzymowanie Jana Pawła II
od: 3 grudnia 2004 do: 9 stycznia 2005
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 536sztuka
Retrospektywa
od: 27 października 2004 do: 30 stycznia 2005
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5 50-156 Wrocław Wrocław
19 703sztuka